Buradasınız
Ana Sayfa > Ekoloji > Van’daki Kuraklık Tehlikesi Büyüyor

Van’daki Kuraklık Tehlikesi Büyüyor

Ocak ve Şubat aylarında yeterince kar yağışı olmaması, Van’ı yaz aylarında ciddi bir kuraklık tehdidiyle karşı karşıya bırakabilir. Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Akkuş’a göre, Van Gölü Havzası’nın şu anki manzarası çok ciddi bir soruna işaret ediyor.

Dünyada ve Türkiye’de son dönemlerde kuraklıkta artış görülürken, Van da kuraklık ve çölleşme tehlikesinden en fazla etkilenen illerin başında geliyor.

Van Gölü Havzası’nın kapalı bir havza olduğunu ifade eden Van YYÜ Su Ürünleri Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Akkuş, İHA’ya yaptığı açıklamada, “Her zaman dile getirdiğimiz gibi kendi yağında kavrulan bir havza. Bizim bölge olarak en büyük sorunlarımızdan birisi yağışa fazla ihtiyaç olmadığımız dönemde yağış miktarımızın kısmen fazla olması. Yaz mevsimi geldiğinde suya ihtiyacın had safhada olduğu dönemde maalesef suyumuz az oluyor. Şu anda ocak ayı içerisindeyiz, herhangi bir tarımsal sulama yok. Van Gölü’ndeki inci kefallerinin göçü yok. Kuraklığın etkisini bugünlerde bu yüzden çok fazla hissetmiyoruz.” dedi.

“Fakat yaz mevsimi geldiği zaman bu havzaya düşen her bir tane kar yağışına şiddetle ihtiyacımız olacak. Yaz ayında barajlarda biriken su, hayati bir öneme sahip oluyor” açıklamasında bulunan Dr. Akkuş, şöyle devam etti: “Çünkü yaz ayında tarımsal sulamayla beraber artan su ihtiyacının yanı sıra Van Gölü’nden tatlı sulara göç eden inci kefalleri için suya ihtiyaç oluyor. Şu anda barajlardaki su seviyesi geçmiş yıllara göre çok düşük. Sarımemet Barajı şehir merkezinin kuzeyinden göle dökülen Karasu Çayı’nı besliyor ancak geçmiş yıllara göre su seviyesi çok çok düşük. Ocak ayındayız, şu anda barajın etrafının tamamen karla örtülü olması lazım. Ama çok cılız bir kar örtüsü var ve alanın büyük bir kısmı karla kaplı değil.”

“Bölgede 20 Bin İnsan İnci Kefalinden Geçimini Sağlıyor”

Ocak ve şubat ayının kendileri için hayati bir öneme sahip olduğunu ifade eden Dr. Öğretim Üyesi Akkuş, “Eğer ocak ve şubat ayında havza büyük bir miktarda kar yağışı olmazsa barajlara su sağlayan önemli bir kaynaktan yoksun kalacak. Dolayısıyla önümüzdeki Ocak ve Şubat ayı aslında bizim Haziran ayından itibaren ortaya çıkacak olan su ihtiyacımızın karşılanmasında hayati bir öneme sahip. Umut ediyoruz ki önümüzdeki Ocak ve Şubat ayında havza bol kar yağışı alır. Yaz mevsimini daha geç karşılarız ve hava soğuk gider. Eğer hava erken ısınırsa önümüzdeki özellikle haziran ayından itibaren çok ciddi bir kuraklık bizi bekliyor” dedi.

Akarsuların dünyanın her yerinde önemli olduğunun altını çizen Dr. Öğretim Üyesi Akkuş, “Söz konusu Van Gölü Havzası olduğunda bu önem yüz kat daha artıyor. Çünkü buradaki akarsular tarımsal sulamanın yanında Van Gölü’nden üremek için derelere giden inci kefallerinin üreme habitatını oluşturuyor. Bölgede 20 bin insan inci kefalinden geçimini sağlıyor. Dolayısıyla akarsularda eğer yeterli miktarda su olursa inci kefalleri üremelerini sağlıklı bir şekilde gerçekleştirir. Şu andaki manzara bize çok ciddi bir sorun olacağını gösteriyor. Ümit ediyoruz ki havza bol kar yağışı alır ve barajlarımız biraz daha dolar” şeklinde konuştu.


Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir yanıt yazın

Top