Buradasınız
Ana Sayfa > Dünya > “Sıfır ormansızlaşma” için çabalayan Brezilya, 2025 yılını işaret etti

“Sıfır ormansızlaşma” için çabalayan Brezilya, 2025 yılını işaret etti

Brezilya hükümetinden bir yetkili, Amazon Yağmur Ormanları’nı tehdit eden ormansızlaşmanın Brezilya’da gelecek 1-2 yıl içinde tüm zamanların en düşük seviyesine inebileceğini söyledi.

Brezilya hükümetinden bir yetkili, Kasım ayı sonlarında, COP28’in başlamasına günler kala gazetecilere ülkedeki ormansızlaşmanın 2025’te tarihi bir seviyeye düşmesinin öngörüldüğünü açıkladı.

Reuters’ın haberine göre Brezilya’nın çevre çalışmalarını yürüten kurumu IBAMA‘nın başkanı, ülkede şimdiye kadarki en düşük ormansızlaşmanın kaydedildiği 2012’deki oranlara ulaşılmasının beklendiğini bazı yayın kuruluşlarına söyledi.

Reuters’ın aktardığı üzere Rodrigo Agostinho gazetecilere şöyle dedi: “Kim bilir, bir ya da iki yıl içinde 2012’deki rakamlara ulaşarak sıfır ormansızlaşma yönünde çalışabiliriz.”

Associated Press’in aktardığı üzere Agostinho’nun açıklaması, eski Devlet Başkanı Jair Bolsonaro yönetimindeki Brezilya’nın 2021’de son 15 yılın en yüksek ormansızlaşma oranına ulaşmasının ardından geldi. Bolsonaro’nun iktidarda olduğu 4 yıl içinde ormansızlaşma yüzde 60 artmıştı.

Brezilya’nın mevcut başkanı Luiz Inacio Lula da Silva‘nın 1 Ocak’ta göreve gelmesiyle ormansızlaşma oranları neredeyse anında düşmeye başlamıştı. 2023’ün ilk 6 ayında Amazon’un Brezilya kısmındaki ormansızlaşma yüzde 33,6 azalmıştı.

The Independent’ın daha önce bildirdiği gibi IBAMA Genel Sekreteri João Paulo Capobianco ormansızlaşmadaki artış eğrisinin tersine döndüğünü temmuz ayında söylemişti.

Capobianco şöyle demişti: “Bu bir gerçek: Eğriyi tersine çevirdik; ormansızlaşma artmıyor.”

Bu öngörü, Brezilya’daki büyük bir sıcak hava dalgasının ve bir dizi sel ve orman yangını felaketinin hemen ardından yapıldı.

Kasım ayı ortalarında 23 yaşındaki bir kadın, 58,8 santigrat dereceye ulaşarak zirve yapan ısı indeksinde Taylor Swift‘in Rio de Janeiro‘daki Eras Turnesi konserini bekledikten sonra hayatını kaybetmişti. Yüksek sıcaklık aynı zamanda orman yangınlarını körükledi, Sao Paulo ve Rio de Janeiro‘da geniş çaplı elektrik kesintilerine yol açtı ve Rio Grande seline katkıda bulundu.

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı‘na göre Brezilya’daki toplum ve çevre (özellikle Amazon Yağmur Ormanları’nın bir bölümünü içeren bölgeler) insan kaynaklı iklim krizinin ciddi tehdidi altında. (Independent)


Dünya Haberleri
Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir yanıt yazın

Top