Buradasınız
Ana Sayfa > Bildiriler > Türkiye’nin 3 Nisan’daki ilk dijital iklim grevinin programı belli oldu

Türkiye’nin 3 Nisan’daki ilk dijital iklim grevinin programı belli oldu

İklim krizine karşı acil ve somut önlemler alınması talebiyle bir araya gelen Sıfır Gelecek, 3 Nisan Cuma günü gerçekleşecek 5’inci Küresel İklim Grevi’ni koronavirüs salgını nedeniyle sokaklardan dijital ortama taşıyor.

Gelecek için Cumalar (Fridays for Future) hareketinin çağrı yaptığı Türkiye’nin ilk dijital iklim grevinde bir araya gelecek iklim aktivistleri dünyayla eş zamanlı olarak hep birlikte “Bu evde iklim grevi var!” diyecek.

Basın açıklamaları, konuşmalar, konserler

Dijital İklim Grevi, saat 16.00’da basın açıklamasının ve konuşmaların gerçekleşeceği bir canlı yayın ile başlayacak. 17.00’da ise iklim aktivistleri çevrimiçi olarak pankartlarıyla birlikte buluşacak. Katılımcılar sorularını ve cevaplarını buradan iletebilecek.

Greve destek vermek isteyenler ise gün boyu #BuEvdeİklimGreviVar, #DijitalİklimGrevi #SıfırGelecek etiketleri üzerinden paylaşım yapabilecek. Saat 22.00’da ise gün içinde Sıfır Gelecek sosyal medya hesaplarından yayınlanacak etiket üzerinden gündem kampanyası gerçekleştirilecek.

Sanatçıların da dahil olacağı bu sosyal medya çalışmasında, sanatçılar canlı yayın ile mini konserler verecek ve yayınları sırasında sosyal medya çalışmasına destek olacaklar.

‘Bilim, bizi başka bir krizin beklediğini söylüyor’

“Bu grev ile kriz zamanlarında da birlikte olabileceğimizi göstermek istiyoruz” diyen Sıfır Gelecek, dijital iklim grevine yaptığı çağrıda şu ifadeleri kullandı:

“Tüm dünyada kendi sağlığımız için ve birlikte yaşadığımız insanlara duyduğumuz sorumluluktan dolayı daha dikkatli olmamız gereken bir süreç yaşıyoruz. Her toplumsal felaket gibi bu felaketin de bize öğrettiği bir şey var. O da yaşamın ne kadar kıymetli ve vazgeçilemez olduğu.

Bu durumda yapılabilecek şeyler ise bilime kulak vermek, durumun ciddiyetini kabul etmek,  önlemlerimizi artırmak ve dayanışma ortamlarını güçlendirmek. Gözümüzü kırpmadan yaşamlarımızı emanet ettiğimiz bilim, başka bir krizin yakın bir gelecekte bizi beklediğini söylüyor.”

‘2019’da iklim felaketleri katlanarak arttı’

“Şu anda nasıl bir sağlık krizinin ortasındaysak ve atlatmak için dayanışma içerisinde acil eyleme geçilmesi gerekiyorsa iklim krizine karşı da harekete geçmemiz gerekiyor. Bu hem kendimize, hem çocuklarımıza hem de gezegendeki tüm yaşama karşı bir sorumluluğumuz.

2019 bir yandan sıcaklık rekorlarının kırıldığı ve iklim felaketlerinin katlanarak arttığı, yangınların Amazonları ve Avustralya’yı esir aldığı bir yandan da buna tepkilerini gösteren gençlerin ve yetişkinlerin sokakları doldurduğu bir iklim yılı oldu.”

Tek başımıza ama birlikte

“2020 yılının ilk büyük iklim grevine bir kez daha çocukların ve gençlerin çağrısıyla çıkıyoruz. Bu grev ile kriz zamanlarında da birlikte olabileceğimizi göstermek istiyoruz. Bu yüzden 3 Nisan’da gerçekleşecek 5. Küresel İklim Grevi’ni sokaklardan dijital ortama taşıyoruz.

Tek başımızayız ama birlikteyiz. Hep birlikte Türkiye’nin ilk Dijital İklim Grevi’nde buluşacağız. Seni de bunun bir parçası olmaya ve 3 Nisan Cuma günü #BuEvdeİklimGreviVar demeye çağırıyoruz.”

Sıfır Gelecek hakkında

“Ya sıfır karbon gelecek ya sıfır gelecek” sloganıyla yola çıkan Sıfır Gelecek Kampanyası içerisinde birçok iklim ve ekoloji örgütü, hak örgütü ve meslek grupları yer alıyor.

Kampanya, daha önce 20 Eylül tarihinde iklim için okul grevine çıkan öğrencilerden oluşan Fridays for Future (Gelecek için Cumalar) hareketinin çağrıcılığını yaptığı küresel iklim grevinin Türkiye ayağını organize etmişti. Kampanya talepleri arasında iklim acil durumu ilan edilmesi, karbon emisyonlarının sıfırlanması ve iklim adaleti sağlanması gibi maddeler yer alıyor. 

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir yanıt yazın

Top