Buradasınız
Ana Sayfa > Haberler > İlküvez’de çöpler değil, suç delilleri temizleniyor!

İlküvez’de çöpler değil, suç delilleri temizleniyor!

Ordu ili Çaybaşı ilçesinde, çevre sağlığını tehdit eden ve sularının kirlenmesine neden olan çöp tesisine karşı 3 aydır direnişini sürdüren İlküvez halkının direnişi kırılıp 25 kişinin gözaltına alınmasından sonra, çadırların kaldırıldığı bölgede temizlik çalışmaları yapılıyor. Ancak yapılan çöplerin temizliği değil, suç delillerin ortadan kaldırılmasına yönelik bir temizlik!

ÇİLENİN ADI: İLKÜVEZ, ZULMÜN ADI: ÇÖP

Çaybaşı İlküvez halkı OBB tarafından yapılan katı atık bertaraf tesisinin suları ve ormanı kirletmesi nedeniyle çadır nöbetini başlatmıştı. Üç ayı aşan direnişleri süresinde gözaltı, tutuklama ve baskılarla karşılaştılar. Virüs nedeniyle çadır nöbetini temsilci seviyesine düşürdüler. Bunu fırsat olarak kullanılarak jandarma gece 03.00’te yaptığı baskın yaptı. Çadırdakilerle birlikte 25 kişi gözaltına alındı. Daha sonra yine virüs bahane edilerek özel arazideki çadırlar kaldırıldı.

Şikayetlerin gereği yapıldıktan sonra ise yollarda ve ormandaki çöpler kaldırılması gerekirken apar topar suç belgeleri kaldırılıyor, temizlik yapılıyor.

HALK SÜRECİ YAKINDAN TAKİP EDİYOR

İlküvez halkı, Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından tesis bölgesi için yapılan imar değişikliğine usulsüzlük iddiasıyla 11.03.2020 tarihinde itiraz dilekçeleri verdiler.

Ordu ve Samsun Halk Sağlık Müdürlüğü tarafından inceleme sonucunda tesisin suları kirlettiği de raporları ile ortaya çıkmıştı. Ünye İlküvez‘de yaşayan mahalle sakinleri de hem rapor hem de kendi tespitlerini dikkate alarak ÇED’e aykırılıkları Ordu Şehircilik ve Çevre Müdürlüğüne 18.03.2020 tarihinde şikayette bulunarak yasaların uygulanmasını için dilekçe vermişlerdi.

CEVAP SÜRELERİ DE DOLDU AMA…

Belediyenin yanıt verme süresi doldu ama yazılı yanıt vermedi. Haberimiz yayına girmeden önce Çevre ve Şehirciliği’nin ise 3 günü kaldığı belirtiliyordu.

Şimdi ise OBB’nin yasa dışı uygulamasını ortadan kaldırmak için çevre temizliği yapılmakta. Çevre sakinlerinin haklılığı ortaya çıkıyor. Fotoğraflar bunu anlatıyor. Virüs salgınını kullanıp çadırları ortadan kaldırıp her şeyi hukuka aykırı, yasa dışı olarak kendi lehlerine çevirmeye çalışıyorlar. Halk ise bütün bu yapılan çalışmaları “fırsata çevirme” olarak değerlendiriyor.

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

İlküvez’de çöpler değil, suç delilleri temizleniyor!” hakkında bir düşünce

  1. toplayın bakalım suç delillerini. her birerlerimizde yerel halk olarak tarihleri ile mevcut kare kare resimleri var elimizde. adalet önünde hesabını vereceksiniz…

Bir cevap yazın

Top