Buradasınız
Ana Sayfa > Bildiriler > TÜMAD’ın Gözü Bir Türlü Doymak Bilmiyor: Yeni Bir Madencilik Projesi Daha!

TÜMAD’ın Gözü Bir Türlü Doymak Bilmiyor: Yeni Bir Madencilik Projesi Daha!

TÜMAD Madencilik şirketinin Lapseki’deki altın-gümüş madeni ocağı kapasite artış projesine karşı Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği tarafından tüm doğa ve yaşam savunucularına dayanışma çağrısında bulunuldu.

Çanakkale ili Lapseki ilçesinde hali hazırda bir altın madeni işleten TÜMAD Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin bitişiğindeki Eczacıbaşı’na ait ruhsatları da devralarak yeni bir altın madeni projesi için Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) süreci başlattı. TÜMAD Madencilik tarafından Çanakkale ili, Lapseki ilçesi, Şahinli Köyü mevkiinde 68955 Ruhsat Numaralı Sahada Altın-Gümüş Madeni Ocağı Kapasite Artışı Projesi planlanıyor.

Şirket, yeni projesi için yarın (4 Ocak) 10.30’da Lapseki’nin Şahinli köyünde halkın katılımı toplantısı yapacak. ÇED alanı, içme ve sulama suyu barajı olan Bayramdere Barajı mutlak koruma alanına yalnızca 680 metre mesafede. ÇED alanının 12,57 hektar alanı barajın orta mesafeli koruma alanında yer alıyor. Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği bölge halkını ‘halkın katılımı toplantısı’na katılacağını belirterek, yurttaşları da rojeye karşı durmaya çağırdı. Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği projeye itirazlarını dile getirmek için “Altın madenciliğinin kamu yararı yoktur; karı şirketlere, riski halkadır” sloganıyla orada olacak.

VAHŞİ MADENCİLİK PROJESİ KABUL EDİLEMEZ

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği , TÜMAD Madencilik’in Çanakkale, Lapseki’de başlattığı altın madeni projesinin sakıncalarını vurgulayarak, “ÇED halkın katılımı toplantısı”na tüm yöre halkını çağırarak söz konusu madencilik projesine karşı çıkmaya davet etti. Dernek tarafından konuyla ilgili yapılan açıklama şöyle:

“Projenin Ruhsat Alanı 2.766 hektar, İşletme İzin Alanı: 1.625 hektardır. Ruhsat tarihi 20.01.2020 olan projenin süresi ise 15 yıldır. TÜMAD, ESAN Eczacıbaşı’na ait olan ruhsatı 15.09.2021 tarihinde devir almış ve 01.12.2021 tarihinde de Altın+Gümüş İşletme iznini almış ve hemen ÇED sürecini başlatmıştır.

ESAN Eczacıbaşı söz konusu ruhsat kapsamında 5,33 hektarlık bir alan için “bentonit çıkaracağım” diye hazırladığı proje için 08.02.2013 tarihinde, “ÇED Gerekli Değildir” kararı almış bu izni de TÜMAD’a devrolmuştur. Ancak tabi ki konu bentonit değil, altın ve gümüş olduğu için TÜMAD bu proje için işletme iznini terketmiştir.

ESAN Eczacıbaşı söz konusu ruhsat kapsamında Altın-Gümüş Madeni Ocağı için 34 hektar ÇED alanında 11.02.2013 tarihinde “ÇED Olumlu” kararı almış bu izni de TÜMAD’a devrolmuştur. Şimdi bu projenin kapasite artışı yapılmak ve 34 hektar olan ÇED alanı 429 hektara çıkartılmak istenmektedir.

ESAN Eczacıbaşı, ÇED mevzuatına göre “ÇED Olumlu” kararından itibaren 7 yıl içinde üretime başlanılması gerektiğinden, karar yanmasın diye 2019’da sözde üretim gerçekleştirdiğini beyan etmektedir. Hem Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü, hem de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu sözde üretimi doğrulamaktadır. Beyan edilen miktar 2.740 ton tuvenan malzeme, 1,4 ton pasadır. Bu beyanın doğruluğu bizce soru işaretidir ve araştırılması gerekir.  

YENİ ÇED BAŞVURUSU BİLE YOK!

Kapasite artışı projesinin üretim süresi 6 yıl üretim, rehabilitasyon süresi ise 2 yıl olarak belirtilmektedir.  Projenin sağlayacağı istihdam ise yalnızca 80 kişi olarak belirtilmektedir. Üretim miktarı yılda 3 adet açık ocaktan 950.000 ton ve yeraltı galerilerinden 250.000 ton olmak üzere toplam 1.200.000 tondur. Proje ömrü boyunca ise üretim miktarı 7,2 milyon ton cevher, 31,4 milyon ton pasa olmak üzere toplam kazı miktarı 38,6 milyon ton olacaktır.

Proje verilerine göre 1 ton cevherde 1,83 gram altın ve 1,85 gram gümüş var. Bu durumda elde edilmesi beklenen altın miktarı 13 ton, gümüş miktarı ise 13,32 ton olacaktır. Cevher TÜMAD’ın yaklaşık 1,5 km mesafedeki mevcut Lapseki zenginleştirme tesisine götürülecektir. Bu tesisin kapasitesi 1.200.000 tondur. Oysa yeni projeden çıkacak olan cevher de 1.200.000 ton. Mevcut zenginleştirme tesisinin her iki projeden elde edilecek cevhere yeterli gelmesi mümkün olmayıp bu durumda zenginleştirme tesisinin de kapasitesinin arttırılması zorunlu hale gelecektir. Bu durumda da yeni ÇED başvurusu yapılması gerekirdi.

3 açık ocağın toplam miktarı 86 hektar, kapalı ocak izdüşüm ise 60 hektardır. Pasa depolama alanı ise 156 hektar olacaktır. Proje kesitlerine göre en büyük açık ocak derinliği en az 140 metredir. Proje sonunda rehabilitasyon işlemi sırasında açık ocaklara ağaç dikecekleri belirtmişler. Yani ocaklar kapatılmayacak, 140 metre derinliğe inip ağaç dikilecekmiş.

ÇED alanı, Lapseki ilçesine kuş uçuşu yaklaşık 7,5 km, Şahinli köyüne 1,2 km, Subaşı köyüne 3,3 km, Yeniceköy köyüne 3,4 km, Taştepe köyüne 4,2 km, Çamyurt köyüne 4,6 km ve Mecidiye köyüne 5,13 km. mesafede. ÇED alanı, içme ve sulama suyu barajı olan Bayramdere Barajı’nı mutlak koruma alanına yalnızca 680 metre mesafede.  ÇED alanının 12,57 hektar alanı barajın orta mesafeli koruma alanında yer alıyor. Bir içme suyu  ve sulama suyu barajına bu kadar yakın mesafede açık ocak alanı olan bir altın madeni projesine izin verenlerin akıl tutulması yaşıyor olmaları gerek…

BİNLERCE DÖNÜMLÜK ORMAN EKOSİSTEMİ YOK OLACAK

ÇED alanına yakın diğer bir su yapısı, ÇED alanın güneybatısında olup, en yakın mesafesi 5,17 km uzaklıkta bulunan Umurbey Barajı’dır. Alpagut Göleti, ÇED alanının kuzeydoğusunda ve 5,09 km mesafede bulunmaktadır. Projenin tamamı ormanlık arazide. Yok edilecek ormanlık alan en az 270 hektar. Bu rakama yollar, galeri girişleri vb. dahil değil. Kesilecek ağaç sayısına ilişkin bir rakam verilmemiş…

Proje, TÜMAD’ın Lapseki projesinin hemen bitişiğinde ve bu alanın 2017’den bu yana ne hale geldiğini biliyoruz… Gerçekleşmesi halinde binlerce dönümlük bir orman ekosistemini yok edecek, Bayramdere Barajı ve Umurbey Barajı’nı kirletecek, yakınlarındaki tarım alanlarına zarar verecek ve köyleri yaşanmaz hale getirecek böylesi vahşi bir altın+gümüş madeni projesine razı gelinemez.

Lapseki’yi, İvrindi-Burhaniye’yi mahveden TÜMAD’ın gözü ne zaman doyacak? Bölge halkını “halkın katılımı toplantısı”na katılarak bu projeye karşı durmaya çağırıyoruz.”

YAŞAM ALANLARI VE BARAJLARA ÇOK YAKIN

ÇED alanı, Lapseki ilçesine kuş uçuşu yaklaşık 7,5 km, Şahinli köyüne 1,2 km, Subaşı köyüne 3,3 km, Yeniceköy köyüne 3,4 km, Taştepe köyüne 4,2 km, Çamyurt köyüne 4,6 km ve Mecidiye köyüne 5,13 km. mesafede.

İçme ve sulama suyu barajı olan Bayramdere Barajı’nı mutlak koruma alanına da yalnızca 680 metre mesafede. ÇED alanının 12,57 hektar alanı barajın orta mesafeli koruma alanında yer alıyor.

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir yanıt yazın

Top