Buradasınız
Ana Sayfa > Ekoloji > Tokat’ın Bedirkale Göleti’ndeki toplu balık ölümleri incelenecek

Tokat’ın Bedirkale Göleti’ndeki toplu balık ölümleri incelenecek

Bedirkale Göleti’nde toplu balık ölümleri meydana geldi. Köy Muhtarı Duran Adıgüzel, binlerce balığın öldüğünü söyledi. Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekipleri inceleme yaptı, numune aldı.

Tokat‘ta tarım arazilerini sulama amaçlı kullanılan Bedirkale Göleti‘nde balık ölümleri meydana geldi. Bedirkale köyü Muhtarı Duran Adıgüzel, binlerce balığın öldüğünü belirterek, “Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekipleri, inceleme yaptı, numune aldı. Sonucunu bekliyoruz” dedi.

Tokat merkeze 35 kilometre uzaklıktaki Bedirkale köyünde, tarımsal sulamada kullanılan gölette 1 haftadır balık ölümleri yaşanıyor. Sazanların kıyıya vurduğu görülen gölette Tokat Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, balık ölümlerinin nedenini araştırmak için çalışma başlattı. Gölette balık tutulmaması için Bedirkale Muhtarlığı, çevre köylerde anonslar yaptırmasına rağmen bazı balıkçıların ise balık tutmak için gölete geldikleri görüldü.

“NUMUNELER ALINDI”

Bedirkale köyü Muhtarı Duran Adıgüzel, balık ölümlerinin 1 haftadır yaşandığını söyleyerek, “Balık ölümlerini görünce Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’müzü aradık. Ekipler burada inceleme yaptı. Suda oksijen kaybının olmadığını belirlediler. Buradan numuneler alındı. Şu anda çıkacak sonucu bekliyoruz. Burada daha önceden böyle bir şey hiç olmadı. Bu göletimizde 20 yıldır hiçbir ölüm olayı olmadı. Bu balıkların şu an yumurtlama dönemi fakat zehirlenmeden dolayı böyle olmuş. Bu binlerce balığın ölümleri yukarıdaki köyde tarım ilaçlama makinelerini su doldurma, boşaltma temizleme ve yıkama neticesinde kaynaklanmış olabilir. Biz o düşüncedeyiz. Ama buradan alınan su numuneleri zehirlenme mi, başka bir şey mi; sonucunu beklemekteyiz. Tokat’tan çevre ilçelerden ve köylerden gelenler konuyu bilmediği için burada balık tutuyorlar” şekinde Evrensel’e açıklama yaptı.

Göletlerinde böyle bir olayı ilk defa gördükleri söyleyen köylülerden Nurettin Çelik ise “Burada bizler de balık tuttuk. Ama böyle bir şeyi ilk defa gördük. Balıklara yazık, günah. Balıkların hepsi ölmüş. Acıdım, çok yazık. Bütün balıklar olduğu gibi kenara vurmuş” diye konuştu. 

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top