Buradasınız
Ana Sayfa > Bildiriler > Ordu’da köylüler HES şirketinin izinsiz çalışmasını durdurdu

Ordu’da köylüler HES şirketinin izinsiz çalışmasını durdurdu

Ordu ili Korgan İlçesinde Balamir HES için yapılmak istenen altyapı çalışmalarının izinsiz olduğunu iddia eden halk jandarma çağırdı, tutulan tutanakla çalışma durduruldu.

Korgan ilçesi Çiftlik Mahallelileri Balamir HES lehine imar değişikliği yapılmak istenmesine itiraz haklarını kullanmak için değerlendirme toplantısı gerçekleşirdi. 

Yöre halkı, Balamir HES lehine imar değişikliğine itiraz haklarını kullanmak üzer dün Çiftlik Mahallesi’nde bir değerlendirme toplantısı yaptı. Toplantı sırasında bir köylünün, “Biz burada toplantı yaparken şirket çalışmalarını sürdürüyor” uyarısıyla dere yatağına giden vatandaşlar jandarma çağırdı. Jandarmaya ruhsatlarının olduğunu söyleyen şirket çalışanları herhangi bir belge gösteremedi. ORÇEV Yönetim Kurulu Üyesi Coşkun Özbucak’ın jandarmaya, “Burada belge beklemeye gerek yok, zaten izinleri de yok. Gördüklerinizle ilgili tutanak tutun yeter. Ayrıca çalışma araçları buradan çıkarılmalı” uyarısı üzerine tutanak tutuldu.

Korgan ilçesi Çiftlik Mahallelileri Balamir HES lehine imar değişikliği yapılmak istenmesine itiraz haklarını kullanmak için değerlendirme toplantısı gerçekleşirdi.

İmar değişikliğine izin vermeyelim

Ordu İli, Korgan İlçesinde kurulması planlanan toplam 15,018 MWm/14,192 MWe kurulu gücünde “Balamir Hidroelektrik Enerji Santrali” amaçlı 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı değişikliği projesi Ordu Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünde askıya çıkarılması nedeniyle bir araya gelen köylüler, itiraz dilekçesi vermeye karar verdiler.

Ordu Çevre Derneği (ORÇEV) Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül, Yönetim Kurulu Üyesi ve Ekoloji Birliği Eş Sözcüsü Coşkun Özbucak, Osman Güvenalp ve Turgay Pekgöz’ün destek amaçlı katıldığı toplantıda Çiftlik Mahalle Muhtarı Gülefendi Atiklik, Çiftlik Belde iken belediye başkanlığı yapan Ali Kut ve Mustafa Talı ile mahalleliler katıldı.

Kahvehanede yapılan değerlendirmede, Ordu Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne verilmek üzere dilekçe toplanmasına karar verildi. Çevre köylerden ve İstanbul’da yaşayan ve arazisi olanlardan da dilekçe toplanacak.

Şirket hukuka aykırı şekilde ve izinsiz çalışıyor

Toplantıda HES süreci hakkında bilgi veren Ordu Çevre Derneği Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül, “Balamir HES için süreç devam ediyor. ÇED için eksikliklerini gidermeye çalışıyorlar. Bu nedenle de imar değişikliği istediler. İtiraz hakkınızı kullanacaksınız. Eğer itiraz kabul edilmezse dava açma aşaması başlayacak. Sizler HES istemiyorsanız bizler sizin yanınızdayız. Ülkenin enerjiye gereksinimi yok. Şu an TÜİK verilerin göre 91 bin MW kurulum gücümüz var ancak bunun yarısı üretilip tüketiliyor. Yani yeni enerji yatırımlarına gerek yok. Bu nedenle imar değişikliğine izin verilmemeli.” dedi.

İzinsiz çalışmaya müdahale edildi

Toplantı sırasında köylülerin şirketin dere kenarında yol yaptığını, şantiye kurduğunu söylemesi üzerine ORÇEV Başkanı Gönül, çalışmanın yasadışı olduğunu, izinlerin tamamlanmadığını belirtti. Jandarma çağrılarak çalışmalara müdahale edildi.

Şirketin çalışanları jandarmaya ruhsatlarının olduğunu söyleseler de belge gösteremediler. ORÇEV Yönetim Kurulu Üyesi Coşkun Özbucak’ın jandarmaya, “Burada belge beklemeye gerek yok, zaten izinleri de yok. Gördüklerinizle ilgili tutanak tutun yeter. Ayrıca çalışma araçları buradan çıkarılmalı” deyince tutanak tutuldu, köylüler de tutanağı imzaladıktan sonra şirketin araçları ve işçiler alandan çıkarıldılar.

Yeniden yapılan değerlendirmede Osman Güvenalp avukatları aracılığıyla Savcılığa ve Kaymakamlığa suç duyuru yapılması gerektiğini söyledi. ORÇEV Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül de, “Süreç yeni başladı, şirketin yasadışı çalışmalarına izin verilmemeli. Dilekçeleri çoğaltıp bir an önce Ordu Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne ulaştırılmalı. Ayrıca jandarmanın tutanağı da iletilmeli.” dedi.

Halk HES istemiyor

Şirkete ait araçların dere yatağından çıkarılmasını isteyen vatandaşlar, araçların da dere yatağından çıkarılmasından sonra toplantıya devam etti.

Ali Kut-Eski Belediye Başkanı- Korgan’da içinden dere geçen yalnızca Çiftlik Mahallesi var. Belediye Başkanlığım döneminde 9-10 yıl önce yine gelmişlerdi. Ret etmiştim. Şimdi yine geldiler. Merkezde 2 kilometreye yakın büyük zarar verecekler. Korgan’ın kanalizasyonu da bu dereye akıyor. Su azaldığında kokudan duramayız. Deremiz kirleniyor. Peynir Fabrikası da suların bu dereye boşaltıyor. Karşıyız, izin vermeyeceğiz.

Dündar Talı- Şirket için Çamlı Mahallesi’ndeki okulu işçilerin kalma yeri olarak verilecekmiş. Okul, depreme dayanıklı değil diye boşaltıldı. Okula kapatılan yer, şirkete nasıl veriliyor? Çiftlik halkı olarak facebook sayfalarımızda istemediğimizi paylaşıyoruz. HES’in yapılmaması için bir araya geldik. Muhtarımız, eski belediye başkanlarımız ve halk olarak birlikteyiz. Jandarmaya tutanağı tutturduk, mücadelemiz sürecek. Diğer mahalle halkını da yanımızda görmek istiyoruz.

Esnaf Ali Güney– Dilekçeleri toplayıp topluca vereceğiz. Başka doğal kaynağımız yok. Bize yaşam veriyor. Topraklarımızın su kaynağına sahip çıkacağız. Yüzde 10 su bırakılacak, bu su derede kurur.”

Gökhan Güney-Irmağın hemen yanında oturuyorum. Deremize sahip çıkmak zorundayız. Çocuklarımıza miras bırakacağız. HES yapıldığında vereceği zararları biliyoruz. Yerleşim yerimizi tehdit etmektedir.

Aykut Topçuoğlu-Çocuklarımıza ırmaktan söz edince hayal etmelerini değil, görmelerini istiyorum. HES, Korgan halkının bu hayalini elinden alacak. Ülke olarak şu an yeni elektrik tesislerine ihtiyacımız yok. Bu tür projeler tamamen israftır.

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top