Buradasınız
Ana Sayfa > Bildiriler > Ordu Büyükşehir Belediyesi’ne çevreyi kirletme cezası verildi

Ordu Büyükşehir Belediyesi’ne çevreyi kirletme cezası verildi

Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin Ordu Çaybaşı ilçesi İlküvez Mahallesi’nde yaptığı Katı Atık Çöp Tesisi’ne karşı mücadele edenlerin suç duyurusu nedeniyle OBB’ye 88.499,00 TL para cezası kesildi.

İlküvez halkının çığlığı nihayet duyuldu. Ordu Büyükşehir Belediyesi‘nin hukuku da gözardı ederek adeta halk için bir zulme çevirdiği kat atık bertaraf etme çöp tesisi uygulamasına karşı İlküvez halkının karda, kışta, yağmurda, çamurda yılmadan verdiği sağlıklı yaşam ve çevre için mücadelesi kazanımla sonuçlandı. Ordu Büyükşehir Belediyesi, yapılan suç duyurusu nedeniyle hakkında açılan dava sonucunda mahkeme tarafından “çevreyi kirletme” nedeniyle 88.499,00 TL para cezasına çarptırıldı.

BELEDİYEYE ÇEVREYİ KİRLETME CEZASI!

Ordu ilinin Çaybaşı ilçesi İlküvez mahallesinde Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan çöp tesisine karşı karda, kışta, yağmurda üç ay boyunca çadırlı direniş yapan, gözaltına alınan, çeşitli para cezalarıyla yıldırılmak istenen İlküvezliler, mücadeleleri sürecinde çöp tesisi nedeniyle sularının, ormanlarının kirletildiğini savunmuş, bu konuda Ordu Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne dilekçe de vermişlerdi.

Dilekçe verenlerden Av. Emrah Duman’a 21.5.2020 tarih E-6606 sayılı verilen yazılı cevapta; “2872 Sayılı Çevre Koruma Uyarınca Verilecek İdari Para Cezalarına İlişkin Tebliğ doğrultusunda Ordu Büyükşehir Belediye Başkanlığına 88.499.00TL idari para cezası uygulanmıştır”  bilgisi verildi. 

“BU CEZA, HALKIN ÇIĞLIĞINI DUYMAK İSTEMEYENLERE BİR TOKATTIR”

Konuyla ilgili konuşan Av. Emrah Duman, “Öncelikle suyu, toprağı için aylarca direnen İlküvezlilerin çığlığını duymanın, insan olmanın gereği olarak yaşananlar hakkında bilgi edinmek için dilekçe verdim. Dilekçeye verilen yanıt, halkın çığlığını duymayanlara, duymak istemeyenlere ders oldu. Bu bilgi ile bir devlet kurumu tarafından üstelik bu konuda birinci elden denetime yetkili bir resmi kurum tarafından hayata, çevreye, vatanın toprağına karşı kasten bir suç işlendiği, suç işlenmesine göz yumulduğu ayan beyan kabul edilmiş oldu” dedi.

Çöp tesisine karşı verilen çadırlı direnişe katılanlardan İsa Karayiğit ise şunları söyledi: “Karda kışta üç ay boyunca bağırdık. Ölüyoruz, sularımız kirletildi. Yaban hayvanlar öldü, dedik. Kadınlarımızla, çocuklarımızla haykırdık. Ordu Çevre ve Şehircilik Müdürlüğüne köyden topladığımız dilekçeleri götürdük. Zorunlu olarak tahlile geldiler. Gerçek ortaya çıktı. Verilen para cezası haklılığımızı kanıtladı.” dedi.

Çöp tesisinin de tamamlanmadan çöp getirildiğini belirten Karayiğit, “Bizler çöp tesisi yapılan yerin uygun olmadığını söylüyoruz. Orman kesilerek tepeye ve su kaynağının olduğu yere yapılan tesisin kirletmesi devam edecek. Biz köyümüzde Ordu’nun çöpünü istemiyoruz. Yalnızca para cezası yeterli değil. ÇED dosyasında yazılanlar da yoktu. Yani usulsüz bir işletme kapatılmalı. Şikayetlerimiz sonrası hızla eksiklikleri gidermeye çalıştılar. Yine söylüyoruz, ne yaparlarsa yapsınlar tesisin vereceği zararı önleyemezler. Çünkü alanın altında kaynak suyu var, su akmaya devam ediyor, hem de kirleterek. Bu nedenle zarar büyümeden tesis kapatılmalıdır. Bu konuda her yolu deneyeceğiz.” dedi.

“CEZA HAKLILIĞIMIZIN KANITIDIR, TESİS DE KAPATILMALIDIR”

Ordu Çevre Derneği (ORÇEV) Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül de, “İlküvez halkıyla birlikte olduk. Onlara yasal haklarını kullanmalarına yardımcı olduk. Verilen para cezası halkın haklılığını kanıtladı. Ordu Büyükşehir Belediyesi hukuksuzluğa devam ediyor. OBB eski Başkanı Enver Yılmaz da yasadışı deniz dolgusu yaptı, şikayetimiz üzerine Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü 72 bin TL para cezası kesti. Şimdi de yeni Başkan Hilmi Güler yönetimine kesildi. Eski yeni fark etmez aynı anlayış devam ediyor. Keyfi yönetme alışkanlığı terk edilmelidir. Bu ceza ders olsun, tesis derhal kapatılmalıdır. Bu cezalar usulsüz çalışmalarının da kanıtı oldu. Para cezaları halkın sırtına yıkılmamalı. Yöneticiler ödemelidir. Bu konuda yasal süreci başlatacağız ” dedi.

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top