Buradasınız
Ana Sayfa > Ekoloji > TEMA’dan Kaz Dağları uyarısı: Kazdağları’nda tehlike devam ediyor, Çanakkale İçin Kader Anı!

TEMA’dan Kaz Dağları uyarısı: Kazdağları’nda tehlike devam ediyor, Çanakkale İçin Kader Anı!

Çanakkale’de maden ruhsatlarının her gün hayata geçmek için başvurulara dönüştüğü bugünlerde TEMA Vakfı dikkati bugün gerçekleştirilecek Halilağa Bakır Madeni projesinin halkın katılımı toplantısına çekiyor. Bugün yapılması planlanan ÇED Halkı Bilgilendirme toplantısı öncesi; TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç, Kaz Dağları için tehlikenin devam ettiğini vurguladı.

Bölgenin büyük maden projelerinden biri olan “Halilağa Bakır Madeni Projesi” 2019 yılında büyük bir tepkiyle karşılanan Kirazlı Altın Madeni ve onun diğer ayağı Ağı Dağı Altın Madeni projelerinin ortasında yer alıyor. Üç projenin hayata geçmesi, Kaz Dağları’nda 19 bin futbol sahası (13 bin 500 hektar alan) büyüklüğünde bir maden alanının oluşması anlamına gelecek.

TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç, Halilağa projesi maden alanının, anıt ağaç niteliğinde asırlık ağaçları ve dünyada sadece Kaz Dağları’nda yaşayan Kaz Dağı Göknarlarını içinde barındıran ormanlarla birlikte nadir bitki türleri ve canlı çeşitliliğini yutacağını belirtiyor.

Kamuoyuna bakır madeni projesi olarak lanse edilse de aynı ruhsat alanı için 2012 yılında “Halilağa Altın Madeni Projesi” ismiyle Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) süreci yürütülmüş ve ÇED olumlu kararı alınmış; ancak yöre halkının tepkisi nedeniyle, proje bugüne kadar hayata geçememişti.

ÇANAKKALE’Yİ NASIL BİR KADER BEKLİYOR?

Çanakkale’yi nasıl bir kaderin beklediğini yetkililere sorma sorumluluğu hissettiğini belirten TEMA Vakfı, Fatsa örneğinin Çanakkale’de tekrarlanmaması gerektiğinin altını çizdi.

TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç

Projenin Kaz Dağları ormanları ve birinci sınıf tarım toprakları üzerinde yer aldığını ve uygulanması halinde en az üç köyü yutacağının tahmin edildiğini belirten TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç, projenin uzun zamandır şiddetli kuraklıklarla mücadele eden bölgede, Kaz Dağları’nın sularına da ortak olacağını ifade ediyor.

Nisan 2019’da yayımladıkları Kaz Dağları Yöresi’nde Madencilik Raporu’na da dikkat çeken Deniz Ataç; “Raporumuz, Halilağa Maden Projesinin de yer aldığı Çanakkale’de; Çan ilçesinin yüzde 75’inin, Bayramiç’in yüzde 62’sinin, Ezine’nin yüzde 53’ünün, Lapseki’nin yüzde 47’sinin ve Yenice’nin ise yüzde 44’ünün madenlere ruhsatlı olduğunu ortaya koyuyor. Ruhsatların her geçen gün hayata geçmek için başvurulara dönüştüğüne hep birlikte tanıklık ediyoruz. Büyük bir endişeyle “Çanakkale’yi nasıl bir kader bekliyor?” sorusunu yetkililere sorma sorumluluğu hissediyoruz. Madencilik faaliyetleri ile ilgili kararların acilen gözden geçirilmesini bekliyoruz.” diyerek Kaz Dağları için tehlikenin devam ettiğinin altını çizdi.

ORDU FATSA’DA OLANLAR…

Çanakkale’yi nasıl bir kaderin beklediğini yetkililere sorma sorumluluğu hissettiğini belirten TEMA Vakfı, Fatsa örneğinin Çanakkale’de tekrarlanmaması gerektiğinin altını çiziyor. Altıntepe Altın Madeni Ordu Fatsa’nın kestane ormanlarını, tarım alanlarını, suyunu ve insan sağlığını tehdit ediyor. Fatsalılar altın madeninin bölgelerinde yarattığı vahim sonuçlara dikkat çekerken altın madenciliğinin geleceği ile ilgili de mesaj veriyor.

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top