Buradasınız
Ana Sayfa > Haberler > Tarım Orman İş: Alamos Gold’un Kirazlı-Balaban İşgali Devam Ediyor

Tarım Orman İş: Alamos Gold’un Kirazlı-Balaban İşgali Devam Ediyor

Tarım Orman İş Sendikası, Alamos Gold şirketinin, maden ruhsatının iptal edilmesine karşın Çanakkele Kirazlı-Balaban alanını terk etmediğini duyurdu.

Konuya ilişkin Orman Genel Müdürlüğü’ne (OGM) dilekçe yazan Tarım Orman-İş Genel Başkanı Şükrü Durmuş, “Tarım Orman-İş’in ülke genelinde yürüteceği bir kampanya sonucu tamamının 2021 yılı içerisinde fidan dikimi yapılarak ağaçlandırılmasına talibiz” dedi.

Cumhuriyet’ten Sarp Sağkal’ın haberine göre; bölgede altın arama çalışmaları için Koza Grup’un da resmi girişimlerde bulunduğuna yönelik duyumlar aldığını belirten Durmuş, “Sendikamızın ağaçlandırma talebi bir an önce dikkate alınmalı” ifadelerini kullandı.

Tarım Orman İş: ‘İşgal ve Faydalanma Suçu İşleniyor’

Tarım Orman İş Sendikası, Çanakkele Kirazlı-Balaban’da 360 hektarlık alan için OGM’ye dilekçe yazdı. Tarım Orman-İş Başkanı Durmuş ve Genel Sekreteri Hüseyin Kozan imzalı dilekçede, bölgede maden işleten Alamos Gold şirketinin maden ruhsat süresinin uzatılmadığı ve izninin iptal edildiği anımsatıldı.

Şirket Saha İşgaline Devam Ediyor

“Şirket adına iştirakçi Doğu Biga Madencilik A.Ş’den 27 Ekim tarihinde saha, kurum yetkililerince teslim alınmıştır” denilen dilekçede, şirketin bölgeyi terk etmediği vurgulanarak “Saha Orman Genel Müdürlüğü’nce teslim alınmasına rağmen, ilgili şirket tarafından sahanın işgali devam etmektedir. Alamos Gold’a ait şantiye, iş makineleri ve güvenlik elemanları bugüne kadar sahadan uzaklaştırılamamıştır. 6831 sayılı Orman Kanunu’na göre işgal ve faydalanma suçu işlenmektedir” ifadeleri yer aldı.

İşgali Görmezden Gelerek Suç İşliyorlar

Çanakkale ve Bayramiç Orman İşletme Müdürlükleri’nin “işgali görmezden gelerek suç işlediği” belirtilen dilekçede, sahanın boşaltılması için çağrı yapıldı. Dilekçede, “Maden şirketi tarafından tahrip edilen alanın sendikamız Tarım Orman-İş’in ülke genelinde yürüteceği bir kampanya sonucu tamamının 2021 yılı içerisinde fidan dikimi yapılarak ağaçlandırılmasına talibiz. Sahanın ağaçlandırılması işlemi için gerekli iznin verilmesini talep ediyoruz” denildi.

OGM’nin alanın ağaçlandırılması için yapılan bu başvuruya hızla karşılık vermesini beklediklerini söyleyen Durmuş, “Koza Grup’un da maden çalışmaları için aynı yere girişimlerde bulunduğu duyumunu aldık. Sendikamızın ağaçlandırma talebi bir an önce dikkate alınmalıdır” çağrısı yaptı.

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top