Buradasınız
Ana Sayfa > Ekoloji > Kanadalı maden şirketi Centerra Gold’a hem soykırım hem eko-kırım suçlaması | Özer Akdemir

Kanadalı maden şirketi Centerra Gold’a hem soykırım hem eko-kırım suçlaması | Özer Akdemir

Nevşehir Özkonak halkı, topraklarında altın madenciliği yapmak isteyen Kanadalı Centerra Gold şirketinin yöneticileri hakkında insanlığa karşı suç işledikleri gerekçesiyle UCM’ye başvuru yaptı.

UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunan Kapadokya’da, Avanos’un Özkonak beldesinde yapılmak istenen altın madenciliğine karşı yöre halkının mücadelesi sürüyor. Özkonaklılar topraklarında altın işletmeciliği yapmak isteyen Kanadalı Centerra Gold şirketi yöneticileri hakkında “insanlığa karşı suç” işledikleri gerekçesiyle Uluslararası Ceza Mahkemesi‘ne (UCM) başvuru yaptılar.

BU EMPERYALİST ŞİRKETLER TÜM DÜNYADA EKO-KIRIM SUÇLUSU

Konuyla ilgili Özkonak Yeraltı Şehri önünde bir araya gelen yurttaşlar adına UCM’ye suç duyurusunu gerçekleştiren Av. İsmail Hakkı Atal, açıklama yaptı. Kanadalı şirketlerin kendi ülkelerinde ağaçları yasalarla korurken bizim ülkemizde, sadece Kazdağı Kirazlı madeni için 350 bin ağacı kestiğini aktaran Atal, “Bu emperyalist şirketler sadece ülkemizde değil bütün dünyada bir eko-kırım işlemekte dedi.

ÇEVRE-EKOLOJİ MÜCADELESİ YAŞAM MÜCADELESİ HALİNE GELDİ

TBMM’de görüşülen enerji ve maden yasasında değişiklik yapan torba yasaya da değinen Atal, “Torba yasanın alt komisyon görüşmelerinde bütün sektör temsilcilerine söz verilirken çevre ve ekoloji örgütlerinin temsilcilerine söz verilmedi. Bu yasa taslağı, bütün yasal düzenlemelere ve Anayasa’ya aykırıdır” dedi.

Ekoloji çevre mücadelesinin artık bir yaşam mücadelesi olduğunu belirten Atal, yaşam alanlarımızı bu emperyalist şirketlere karşı korumak için sonuna kadar direneceğiz diye konuştu.

CENTERRA GOLD’UN 15 YÖNETİCİSİNE İNSANLIĞA KARŞI SUÇ İDDİASI

UCM’ye gönderilen dilekçede Centerra Gold şirketinin Kanadalı 15 yetkilisi hakkında “madencilik faaliyetleri ile kasten iklim değişikliğine ve ekolojik kirliliğe yol açmak, madencilik faaliyetleriyle koronavirüs salgınına neden olan ekosistem değişikliğine yol açmak; gezegende yaşayan 7,6 milyar insanın veya bir bölümünün ölümüne neden olmak”tan suç duyurusunda bulunuldu.

“İnsanlığa karşı suç” şikayetinde bulunulan dilekçede “Centerra Gold Madencilik şirketi yönetim kurulu üyelerinin faaliyetleri, yerel  ekosistemleri bozdukları gibi gezegenin ekolojik dengesini bozucu faaliyetleriyle insanlık tarihinin karşılaştığı en bulaşıcı ve tehlikeli salgın hastalık olan koronavirüs salgınının oluşmasına ve salgının artmasına katkıda bulunarak insanlığa karşı suç işlemişlerdir” ifadelerine yer verildi.

Bu iddiaya temel olan bilimsel çalışmalar ve raporlardan alıntılara yer verilen dilekçede “Hayvandan insanlara geçen zoonotic virüsler, insan kaynaklı çevresel faktörler-madencilik faaliyetleri ve iklim değişikliği nedeniyle sürekli mutasyon geçirmektedir. 2010 yılı ve öncesinde yapılmış olan bilimsel çalışmalar, günümüzde ve sonrasında mutasyona uğramış yeni koronavirüslerin geleceğini ve bu mutasyonların salgınlara neden olabileceğini haber vermiştir” denildi.

Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM)’nin ilgili kişileri yargılama yetkisi bulunduğuna dikkat çekilen dilekçede, adı sayılan 15 kişi hakkında “insanlığa karşı suç işleme” nedeniyle soruşturma ve dava açılarak cezalandırılmaları istendi.

Evrensel

Özer Akdemir
Evrensel Gazetesi yazarı. 1969 Nevşehir Hacıbektaş'ta doğdu. 1998 yılında Evrensel Gazetesi ile başladığı gazeteciliğe halen gazetenin İzmir temsilcilisi olarak devam ediyor. Hayat TV'de Çepeçevre Yaşam programlarının yapım ve sunuculuğu yanı sıra, Anadolu’nun Altın’daki Tehlike / Kışladağ’a Ağıt, Kuyudaki Taş / Alman Vakıfları ve Bergama Gerçeği, Uranyum Uğruna / Dilsiz Çocukları Ege’nin, Doğa ve Direniş Öyküleri adlı kitapları bulunuyor. EGEÇEP Yürütme Kurulu ve çeşitli komisyonlar ile Ekoloji Birliği'nde Koordinasyon Kurulu ve Yürütme Kurulu'nda da görev yapmıştır.
https://ekolojibirligi.org

Bir yanıt yazın

Top