Buradasınız
Ana Sayfa > Bildiriler > Tabip Odaları: Akbelen ormanları yok edilemez!

Tabip Odaları: Akbelen ormanları yok edilemez!

Ege Bölgesi Tabip Odaları, iklim krizinin etkileri ile su krizi ve son günlerdeki orman yangınlarıyla mücadele edilen bu günlerde önemli bir su havzası ve bölgede kalan son doğal orman olan Akbelen Ormanı’nın kesiminin durdurulması için çağrıda bulundu.

Ege Bölgesindeki Tabip Odaları, iklim krizinin etkileri ile su krizi ve son günlerdeki orman yangınlarıyla mücadele edilen bu günlerde önemli bir su havzası ve bölgede kalan son doğal orman olan Akbelen Ormanı’nın kesiminin durdurulması için çağrıda bulundu. Ege’den 11 tabip odası tarafından yapılan açıklamada, Akbelen direnişine destek verilirken, doğaya karşı talana destek veren tutumuna yönelik sert eleştirilerde bulunuldu.

Ege Bölgesi tabip odalarının ortak açıklaması şöyle:

AKBELEN ORMANLARI YOK EDİLEMEZ!

“Üstelik yaşadığımız yangınlarla ilk uydu görüntülerine göre Manavgat’ta 350 bin dekar, Marmaris’te 200 bin dekar ve Milas’ta 102 bin dekar orman alanı yok olurken ve yangınlar henüz sürerken; Kemerköy ve Yeniköy Termik Santraline kömür sağlamak amacıyla kömür madeni açılmak üzere Milas’taki 740 dönümlük Akbelen Ormanı da balta ile kesilerek yok edilmek isteniyor. Kömürlü termik santralleri çalıştıran şirket yangının teslim almadığı Akbelen Ormanını dikkatlerin yangın üzerinde olduğu bugünlerde yok etmeye çalışıyor. Daha öncede bölgede kömür madeni açmak için çok sayıda ormanı yok eden, Akbelen Ormanını da öncekiler gibi yok etmek isteyen Yeniköy ve Kemerköy Termik Santrallerini çalıştıran şirket, henüz bölge halkının açtığı iptal davasının sonucunu bile beklemek istemiyor.

Diğer yangın bölgelerinde olduğu gibi, Milas’ta da tüm insanlar on günden bu yana aç ve uykusuz yanan tek bir ağacı kurtarmak için yangını elleriyle, şişe sularla söndürmeye çalışıyorlar. İşte böyle bir ortamda; hedefleri sadece para kazanmak olan şirketin yangından zarar görmeyen Akbelen Ormanına baltalı, hızarlı saldırısını Ege Bölgesi Tabip Odaları olarak asla kabul etmiyoruz. Tüm yorgunluklarına rağmen bölge halkının Akbelen Ormanını büyük bir güçle savunması kömürcü şirketin yangınla değil; balta ile yapmak istediği orman katliamını şimdilik durdurdu. Tüm üyelerimizle bölge halkının bu haklı direnişinin yanındayız.

Ege Bölgesi Tabip Odaları olarak, dün olduğu gibi bugün de insanımızın sağlıklı bir ortamda yaşama hakkını savunmakta kararlıyız. Üyelerimizin gerek orman yangınları nedeniyle büyük zarar gören bölge halkının;  gerekse Akbelen Ormanını savunan İkizköylülerin yanında olacağını kamuoyuna saygı ile duyuyoruz.”

Katılımcı tabip odaları:

 1. Afyon Tabip Odası
 2. Antalya Tabip Odası
 3. Aydın Tabip Odası
 4. Balıkesir Tabip Odası
 5. Burdur Isparta Tabip Odası
 6. Çanakkale Tabip Odası
 7. Denizli Tabip Odası
 8. İzmir Tabip Odası
 9. Manisa Tabip Odası
 10. Muğla Tabip Odası
 11. Uşak Tabip Odası

Aydın Tabip Odası

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top