Buradasınız
Ana Sayfa > Bildiriler > Ekoloji örgütlerinden Akbelen Ormanı için eylem birliği: Akbelen’e Dokunma!

Ekoloji örgütlerinden Akbelen Ormanı için eylem birliği: Akbelen’e Dokunma!

Bodrum ve Milas’ı besleyen en önemli su havzasında bulunan Akbelen ormanında maden kesimi için ağaçların kesilmeye başlanması Türkiye’nin 10 farklı noktasındaki eylemlerle protesto edildi.  

25 Temmuz Salı günü, İstanbul’dan Fatsa’ya, Çanakkale’den Sinop’a ülkenin farklı noktalarında basın açıklamaları düzenlendi. Edremit’te Orman İşletme Müdürlüğü önünde gerçekleştirilen basın açıklamasında Akbelen’deki ağaç katliamının acilen durdurulması istendi.

Ülkenin dört bir tarafında Akbelen Ormanları’ndaki ağaç kesimine karşı direnenlere destek için açıklama yapıldı. İstanbul, Ankara, İzmir, Çanakkale, Muğla, Datça, Denizli, Ordu, Fatsa, Samsun, Sinop, Balıkesir, Edremit, Rize İkizdere, Van ve Manisa’da sokağa çıkan yaşam savunucuları Akbelen direnişçilerini selamladı.

Edremit Orman İşletme Müdürlüğü önünde gelen Balıkesir çevre dernekleri Akbelen’de yaşanan orman katliamına ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, “Kazdağları’ndan Akbelen’e, Munzur’dan Cerattepe’ye, Madra’dan Bergama’ya, ülkemizin her yanı yangın yeri” denildi.

25 Temmuz’da Ayvalık Tabiat Platformu, Ayvalık Koruma Girişimi, Burhaniye Çevre Platformu, Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği tarafından Edremit’te yapılan basın açıklamasında İki yıldır Akbelen’de sürdürülen çadırlı direniş nedeniyle kesim için girilemeyen Akbelen Ormanı’na 24 Temmuz’da saat 05.30’da TOMA’larla ve yoğun jandarma gücüyle girilmesi protesto edildi.

Basın açıklamasında Akbelen köylülerinin, Yeniköy ve Kemerköy Termik Santrallarına kömür sağlamak için açılmak istenen kömür ocaklarına karşı uzun süredir direndiği hatırlatıldı.

Açıklamada, bölgedeki orman ekosisteminin Ören-Yoğunoluk istikametindeki kısmının geçtiğimiz yıllarda ülkemizde yaşanan orman yangınlarında tamamen yok olduğu belirtilerek Hüsamlar, Çakıralan, Sekköy, Bağdamlar bölgesindeki orman alanlarının IC Enerji-LİMAK Enerji tarafından işletilen Yeniköy ve Kemerköy Termik Santralleri için kömür elde etmek amacıyla kesilmiş olduğuna dikkat çekildi. Kömür sahasından Kuzeybatı istikametindeki son doğal orman olan Akbelen Ormanı’nın kesilmesi durumunda işlevini büyük bir ölçekte orman yangınları ve kömür madenciliği ile kaybetmiş durumda olan ve bölgenin en önemli su kaynağı olan yüzey suyu havzasının işlevini tamamen kaybedeceği belirtildi. Basın açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

AKBELEN’DE DİRENENLERİN YANINDA, DOĞA KATLİAMININ KARŞISINDAYIZ

“Kömür ocakları çok sayıda köyü yuttu ve yutmaya da devam ediyor. Akbelenliler artık köylerini, tarlalarını, ormanlarını kömüre vermek istemiyor. IC Enerji ve Limak Enerji ortaklığında işletilen termik santrallar yıllardır bölge halkını zehirledi, hasta etti, öldürdü. Köyleri yuttu. Ormanları yok etti. Akbelenliler daha fazla hasta olmak, topraklarını, ormanlarını kaybetmek istemiyor. Ormandaki canların yok olmasını istemiyor.

İçinde bulunduğumuz cehennem sıcaklarına yol açan iklim değişikliğinin başlıca nedenlerinden olan termik santrallar ve kömür havzalarındaki bu ısrar neden?

İnsanlar hayatlarından, yaşam alanlarından, geçim kaynaklarından olurken, orman ekosistemleri yok olurken, enerji şirketleri iktidar eliyle her gün daha da palazlanıyor. Karlarına kar katıyor.

Anayasa’ya göre ormanları koruması gereken devlet, kendi eliyle ormanları yok ediyor. Yangın bahanesi  ile Kazdağı Ekofest’e ormanı yasaklayan iktidar, müştereğimiz olan ormanı kendi kesiyor. Enerji ve maden şirketleri ormanlarımızda, yaşam alanlarımızda kol geziyor.

Kazdağları’ndan Akbelen’e, Munzur’dan Cerattepe’ye, Madra’dan Bergama’ya, ülkemizin her yanı yangın yeri. Bir yandan hayat pahalılığı ile, zamlarla boğuşan halk, diğer yandan iktidarın yaşam alanlarını, tarlalarını ellerinden almak için yaptıkları saldırılara karşı direniyor. Direnenler gözaltına alınıyor, tutuklanıyor, hak ihlallerine uğruyor.

Artık yeter!  Enerjiniz batsın! Madeniniz batsın! Bizler sağlıklı bir çevrede yaşamak istiyoruz!

İktidara sesleniyoruz: Daha fazla yanmak istemiyoruz! Daha fazla ölmek istemiyoruz! Uluslararası taahhütlere de uyarak, kömürden acil olarak çıkın ve emekçilerin haklarını koruyarak Yeniköy-Kemerköy Santrallarını ve  tüm diğer santralları  tüm kömür havzaları ile birlikte kapatın.

Tarım ve Orman Bakanlığı’na sesleniyoruz: Ekiplerinizi geri çekerek Akbelen’de devam eden orman kesimini acilen durdurun! Akbelen’deki ablukayı kaldırın.

Bizler, yaşam savunucuları olarak, Akbelen’de direnen dostlarımızın yanındayız. Tüm ülke kamuoyunu Akbelen direnişine destek olmaya çağırıyoruz”

Basın açıklamasının ardından Tarım ve Orman Bakanlığı’na iletilmek üzere hazırlanan vatandaş dilekçeleri Edremit Orman İşletme Müdürlüğü’ne bırakıldı.

EKOLOJİ MÜCADELESİ DAYANIŞMAYLA BÜYÜYOR

Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen orman yangınları ile büyük ölçekte tahrip olan Ören – İkizköy hattındaki ormana bağımlı türler için sığınak işlevi de görmekte olan Akbelen Ormanı, yerleşimler, tarım alanları ile maden sahaları arasında kalan son doğal yaşam ortamı olduğu için özellikle Türkiye’nin taraf olduğu Bern Sözleşmesi Ek Liste II Kesin Korunacak Hayvan Türleri listesinde bulunan ve alanda en az bir defa gözlemlenen veya sesi duyulan bazı kuş türlerinin üreme, beslenme, barınma ve dinlenme amacıyla kullandığı doğal yaşam ortamı olma özelliği taşıyor.

Ören-İkizköy hattı ile İkizköy-Tuzabat ile İkizköy-Çamlıca-Bağyaka hattındaki doğal ormanları birbirine bağlayan doğal bir koridor işlevi sağlayan Akbelen Ormanı’nın ortadan kaldırılmasının, Milas’ın güneyi ile kuzeyini birbirinden ayırarak büyük bir doğal yaşam ortamının parçalanmasına sebep olacağı belirtiliyor.

Bu nedenle ülkenin dört bir tarafında Akbelen Ormanları’ndaki ağaç kesimine karşı direnenlere dayanışma ve destek için açıklama yapıldı. Ankara, İstanbul, İzmir, Çanakkale, Muğla, Datça, Denizli, Ordu, Fatsa, Samsun, Sinop, Balıkesir, Edremit, Rize İkizdere, Van ve Manisa’da sokağa çıkan yaşam savunucuları Akbelen direnişçilerini selamladı.

Ankara – İkizköyün Dostları İnisiyatifi

İkizköyün Dostları İnisiyatifi, Akbelen Ormanı’nda başlatılan ağaç kesinine karşı Tarım ve Orman Bakanlığı önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamaya yaşam alanı savunucularının yanı sıra CHP ve Yeşil Sol Parti milletvekilleri de destek verdi.

İzmir – Konak Kent Konseyi ve İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri

İzmir’de de Konak Kent Konseyi ve İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri, İkizköy’deki rant projesine karşı tutulan nöbete yönelik saldırıları kınadı ve Akbelen Direnişi’ne destek açıklaması yaptı. Ortak açıklama, Konak Belediyesi önünde Çevre Mühendisi Helil İnay tarafından okundu. Muğla’da yıllardır devam eden rant odaklı projelere dikkat çekilen açıklamada, İkizköylülerin 4 yıldır süren mücadelesine değinildi. “Devletin korumadığı ormanı, köylüler ve yaşam savunucuları koruyor” ifadelerine yer verilen açıklamada, devletin, ormanları koruma yükümlülüğüne de dikkat çekildi ve Anayasal suç işlendiği belirtildi.

Denizli – Büyük Menderes İnisiyatifi

Denizli‘de Büyük Menderes İnisiyatifi Akbelen’e destek açıklaması yaptı. Denizli’de Avdan mahallesinde kömür ocaklarına karşı yürütülen mücadeleye de dikkat çekilen açıklamada “Avdan ve Akbelen için adalet” denildi. Candoğan Parkında yapılan açıklamaya çok sayıda sendika, sivil toplum örgütü ve siyasi parti temsilcileri destek verdi.

Ordu – Fatsa

Karadeniz bölgesinde Akbelen ormanındaki katliamın sona erdirilmesi için sesini yükselten yerlerden biri de Ordu oldu. Maden şirketlerine karşı yıllardır direnişte olan Fatsa Doğa ve Çevre Derneği üyeleri de Akbelen’e destek için bir araya geldi. Kent meydanında basın açıklaması yapan Fatsalılar şu ifadeleri kullandı: “Yaşam hakkını savunmak, ranta karşı çıkmak ve ormanları korumak için nöbet tutmak anayasal bir haktır. Dün biber gazı sıkılan arkadaşlarımız, dünya mirası olan ormanlarımıza sahip çıkarak onurlu bir mücadele yürütmüştür. Arkadaşlarımıza şiddet uygulamak ve gözaltına almak kabul edilemez bir durumdur.”

Sinop – Sinop NKP

Sinop halkı ve Nükleer Karşıtı Platform (NKP) üyeleri, Akbelen’de direnen İkizköylüleri yalnız bırakmadı. Uğur Mumcu Meydanı’ndan bir araya gelen NKP üyeleri yaptıkları açıklamada şu ifadeleri kullandı: İklim krizinin bir sonucu olarak tüm dünya orman yangınlarıyla mücadele ederken, ormanları korumakla yükümlü olan siyasi iktidarın yandaş sermayenin çıkarları doğrultusunda ormanlarımızın yağmalanmasını, ekolojik geleceğimizi tehlikeye atarak Milas’ta orman katliamına göz yummasının kabul edilemez.”

Samsun – SAMÇEP

SAMÇEP, Akbelen’nde kömür madeni genişletilmesinde yapılan ağaç kesimine tepki gösterdi. Akbelen ormanı için direnenlere destek de verilen açıklamada, SAMÇEP sözcüsü Mehmet Özdağ, “Bugün Akbelen’de yaşananların büyük kısmı Tekkeköy ve Çarşamba ovasında yaşanıyor. Kısa bir süre sonra Kavak Şahin Dağlarında yaşanacak. Samsun içme suyunu sağlayan Çakmak Barajı da bundan fazlasıyla etkilenecek” dedi.

Rize – İkizdere

İkizdereli kadınlar, Akbelen’e direniş çağrısı ve destek masejında bulundu. Geçtiğimiz aylarda Rize’nin İkizdere ilçesinde halkın tepkisi üzerine HES projesi iptal edilmişti. İkizdereli kadınlar, bir video mesaj yayımlayarak Akbelen Ormanları‘nda yapılmak istenen maden sahasına ilişkin direniş çağrısında bulundu. Söz konusu videoda şu ifadeler kullanıldı: “Akbelen Ormanı’nda yapılan katliama İkizdere işçileri olarak hayır diyoruz! Ormanlar çocuklarındır. Çocuklarımızın geleceğini almayın.”

Van – Van Çevre Derneği

Akbelen’deki direnişçilerin mücadelesine destek ve yapılan katliama tepki gösterilen yerlerden biri de Van oldu. Kent merkezinde bulunan Ehemedê Xanê Parkı’nda bir araya gelen kalabalık bir grup yaptığı basın açıklaması ile Akbelen’deki tahribatı protesto etti. Van Çevre Derneği’nin öncülük ettiği açıklamaya kentteki birçok STK ve siyasi parti temsilcisi katıldı.Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir yanıt yazın

Top