Buradasınız
Ana Sayfa > Bileşen Etkinlikleri > Sinpaş’ın oteline ÇED olumlu kararı verildi, Ekoloji örgütlerinden tepkiler gecikmedi | Özer Akdemir

Sinpaş’ın oteline ÇED olumlu kararı verildi, Ekoloji örgütlerinden tepkiler gecikmedi | Özer Akdemir

Marmaris’te yapımı devam eden Sinpaş resort otel ve devre mülk projesine ÇED olumlu kararı verildi. Karara tepki gösteren Marmaris Kent Konseyi, mücadelelerini sürdüreceklerini belirterek, “Sinpaş hukuktan kaçamayacak” dedi. Ekoloji Birliği Eş Sözcüsü Halime Şaman ise “‘ÇED olumlu’ kararı vermeyi bırakalım, ÇED sürecini bile başlatmamak gerekiyordu” diye tepki gösterdi.  

Muğla‘nın Marmaris ilçesi İçmeler Kızılbük koyunda yapımı devam eden Sinpaş resort otel ve devre mülk projesine ÇED olumlu kararı verildi. Marmaris Kent Konseyi halkı yok sayan bu kararın iptali için sonuna kadar mücadele edeceklerini açıkladı. Ekoloji Birliği Eş Sözcüsü Halime Şaman ise “‘ÇED olumlu’ kararı vermeyi bırakalım, ÇED sürecini bile başlatmamak gerekiyordu” diye tepki gösterdi.  

BAKANLIK DOĞA YIKIMININ ÖNÜNÜ AÇTI

Yaklaşık 30 yıl önce başlayan ve uzun zaman atıl kalan projeye revize edilmesi sonrası ÇED gerekli değildir kararı verilmişti.

Muğla Valiliği tarafından verilen “ÇED gerekli değildir” kararına karşı açılan davada mahkeme ÇED gerekli değildir kararını iptal etmiş ancak şirket yeni bir ÇED başvurusu yapmıştı. Şirketin bu yeni ÇED başvurusundan olumlu karar çıktı. Bu kararın hukuksuz olduğunu ileri süren Marmaris Kent Konseyi bir açıklama yaptı. Kent Konseyi açıklamasında; “Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı hangi belgeyi sunarsak sunalım çevrenin dinamitle havaya uçurulmasına göz yumdu. Verdiği kararla doğa yıkımına devamlılığın önünü açtı” denildi.

İKİ RUHSAT İPTAL DAVASI SÜRÜYOR

Sinpaş projesinin hukuktan kaçmayacağının belirtildiği açıklamada “Bu projeyi neresinden tutarsanız tutun sapır sapır dökülüyor. Hukuktan, kanundan kaçma şansı yok. Ruhsat iptalleri için açtığımız iki dava devam ediyor. Halkı yok sayan bu kararın iptali için de sonuna kadar adalet arayacağız ve Marmaris halkına, Türkiye’ye bu adaleti hediye edeceğiz” ifadelerine yer verildi.

65 KİŞİNİN CAN VERDİĞİ İSİAS OTELE BENZETİLİYOR

Sinpaş Kızılbük GYO tarafından içinde 205 otel odası, 1407 devre mülk, yat yanaşma yeri, alışveriş merkezi, kaplıca, aqua park gibi tesislerin bulunduğu proje K. Maraş depreminde yıkılan İsias Otel projesine benzetiliyor. İki proje de yıllarca atıl kaldıktan sonra devam ettirilmiş ve ikisi de birinci derece deprem kuşağında bulunuyor.

Fotoğraf: Halime Şaman

ÇED SÜRECİ BİLE BAŞLATILMAMALIYDI

Marmaris Kızılbük Koyu’nda Sinpaş GYO tarafından yapımı süren otel ve devre mülk projesine tepki gösteren Ekoloji Birliği Eş Sözcüsü Halime Şaman ise “‘ÇED olumlu’ kararı vermeyi bırakalım, ÇED sürecini bile başlatmamak gerekiyordu” diye tepki gösterdi.  

MİLLİ PARK ALANI

Projeye verilen yeni ‘ÇED olumlu’ kararını, Sinpaş projesine karşı uzun zamandır verilen mücadelede önde gelen isimlerden Marmaris Kent Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi ve Ekoloji Birliği Eş Sözcüsü Halime Şaman’a sorduk. Şaman geçtiğimiz yıl aralık ayında Danıştay tarafından onanan Muğla Valiliğinin ‘ÇED gerekli değildir’ kararında olduğu gibi, Bakanlığın verdiği ‘ÇED olumlu’ kararının da aynı yanlışın sürdürülmesinde ısrar olduğunu söyledi. Projenin devam ettiği alanın milli park içerisindeki kontrollü kullanım bölgesi olduğuna dikkat çeken Şaman, “Yani yapı yoğunluğunu arttırıcı hiçbir faaliyetin yapılamayacağı koruma altındaki bir bölgeye bırakın ‘ÇED olumlu’ kararı vermeyi ÇED sürecini bile başlatmamak gerekiyordu” dedi. 

“AKLA ZİYAN BİR DURUM”

Sinpaş’ın 46 bin metrekare olarak başladığı inşaatı, kanuna karşı biçimde tadilat ve isim değişikliği ruhsatları ile 270 bin metrekarenin üzerine çıkardığını hatırlatan Şaman şunları söyledi: “Kadastral yolu olmayan bu projeye onay verilmesi eğer kanun varsa, eğer mevzuatlara uymak gerekiyorsa akla ziyan bir durumdur. ‘ÇED olumlu’ kararı ile Marmaris sorunlarla boğuşmak zorunda bırakılmıştır”.

SEÇİMDE İKTİDAR DEĞİŞİRSE SİNPAŞ PROJESİ NE OLACAK?

Ülkenin seçim sürecine girdiğini ve olası bir iktidar değişikliğinde muhalefetin çevreye dair verdiği sözler olduğunu belirten Şaman, “Yeni gelecek yönetim anlayışı verdiği sözleri yerine getirip bölgeyi ağaçlandırdığında, milli park korunmaya başlandığında, oradan devre-mülk satın alanların veya otele rezervasyon yaptıranların kara yolu ile ulaşacakları bir yol bulmaları imkansız olacak. Proje, tapulu arazisinin dışına taştığı geniş bir kamusal alanı, milli parkı şu anda bile işgal etmeye, yıkıma uğratmaya devam ediyor. Konuşlandığı koruma altındaki bölgenin kanalizasyon ve içme suyu altyapısı hatta elektrik altyapısı mevcut değil.

Marmaris’in kanalizasyon altyapısı nüfus yoğunluğuna cevap veremezken, çevre köylerimiz su sıkıntısı çekerken projenin getireceği ek yükün nasıl karşılanacağı sorusu cevapsız durmaya devam ediyor” dedi

“DENİZ EKOSİSTEMİ YIKIMA UĞRAYACAK”

Termal sağlık merkezi olarak satışa sunulan projenin içerisinde yer alan aquapark ve havuzların atıklarının da dahil edildiğinde deniz kirliliğinin artacağını iddia eden Şaman, Bakanlığın ‘ÇED olumlu’ kararı ile bu tehlikeyi görmezden geldiğini kaydetti. Şaman; “Kızılbük/Sinpaş projesinin tamamlanıp mülk sahiplerinin yerleşmeleriyle beraber kirletici unsurların yoğunluğu Marmaris Körfezi’nin kendini iyileştirme koşullarını ortadan kaldıracak, denizel ekosistem yıkıma uğrayacak” diye konuştu.

“YERELİN KAYNAKLARI İLE YEREL YOKSULLAŞACAK”

Projenin bölgenin ekonomisine katkısı ile ilgili pek çok argümanın hem firma hem de destekleyicisi yerel ve mülki yönetimlerce ileri sürüldüğüne vurgu yapan Şaman şöyle konuştu; “Oysa turizm, esnaf ve yerel ekonomi açısından bakıldığında projedeki aquapark, lüks restoran ve mağazaların turistler için cazibe merkezi olacağı da öngörülebilir ciddi tehditler arasında yer alıyor. Yerelin kaynaklarıyla yerelin yoksullaştığı aynı filmi izlememizi istiyorlar”. Marmaris’teki trafik ve otopark sorununa işaret eden Şaman, kentin en ağır meseleleri arasında değilmiş gibi proje ile İçmeler nüfusu kadar ilave bir nüfusun trafiğe dahil edilecek olmasını, ‘Bir kara mizah konusu’ diye tarif etti.

“BU PROJENİN HUKUKTAN KAÇMA ŞANSI YOK!”

Proje ile ilgili halihazırda imar durum belgesi ve ruhsat iptallerini talep ettikleri iki davanın devam ettiğine dikkat çeken Şaman, “En kısa sürede paydaş kurumlarla birlikte Bakanlığın verdiği ‘ÇED olumlu’ kararının iptal edilmesi için hukuki süreci başlatacağız. Sinpaş’la işi olan herkesin bilmesini isteriz ki bu projenin hukuktan, kanundan kaçma şansı yok.”


Evrensel

Özer Akdemir
Evrensel Gazetesi yazarı. 1969 Nevşehir Hacıbektaş'ta doğdu. 1998 yılında Evrensel Gazetesi ile başladığı gazeteciliğe halen gazetenin İzmir temsilcilisi olarak devam ediyor. Hayat TV'de Çepeçevre Yaşam programlarının yapım ve sunuculuğu yanı sıra, Anadolu’nun Altın’daki Tehlike / Kışladağ’a Ağıt, Kuyudaki Taş / Alman Vakıfları ve Bergama Gerçeği, Uranyum Uğruna / Dilsiz Çocukları Ege’nin, Doğa ve Direniş Öyküleri adlı kitapları bulunuyor. EGEÇEP Yürütme Kurulu ve çeşitli komisyonlar ile Ekoloji Birliği'nde Koordinasyon Kurulu ve Yürütme Kurulu'nda da görev yapmıştır.
https://ekolojibirligi.org

Bir yanıt yazın

Top