Buradasınız
Ana Sayfa > Bildiriler > Seferihisar’da JES’e Karşı Doğayı ve Sağlıklı Yaşamı Savunma Mücadelesi Sürüyor

Seferihisar’da JES’e Karşı Doğayı ve Sağlıklı Yaşamı Savunma Mücadelesi Sürüyor

İzmir’in Seferihisar ilçesinde Orhanlı köylüleri, ormanlarını tehlikeye sokan jeotermal santral projesine karşı çıkarak, jeotermal sondajların durdurulması için dava açtı. Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin’in de destekleriyle asırlık zeytin ağaçlarıyla dolu olan yaşam alanlarını korumak için sürecin sonuna kadar takipçisi olacaklarını söyledi.

İzmir’in Seferihisar İlçesi Orhanlı Mahallesi’nde Karen Elektrik Üretim A.Ş. tarafından kurulmak istenen jeotermal enerji santraline (JES) karşı direniş sürüyor. Seferihisar Belediyesi, Orhanlı köylüleri ile birlikte, İzmir Valiliği’nin santral için verdiği “ÇED kapsam dışı” kararına iptal davası açtı. Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin, “Havamıza, tarım alanlarımıza ve içme suyumuzu kirletecek JES’e izin vermeyeceğiz” dedi.

Tüm yöre köylüsü jeotermal santrallere karşı

İzmir’in Seferihisar ilçesine bağlı Orhanlı Mahallesi’nde asırlık zeytin ağaçlarının bulunduğu alana kurulmak istenen jeotermal enerji santraline karşı mücadele sürüyor. İzmir Valiliği’ne bağlı Yatırım ve İzleme Koordinasyon Daire Başkanlığı, söz konusu alan için Karen Elektrik A.Ş. firmasına ‘ÇED kapsam dışı’ belgesi verirken, Seferihisar Belediyesi ile Orhanlı Köyü Kültür Doğa Gençlik ve Spor Kulübü Derneği ve yöre halkı bu kararın iptali istemiyle İzmir 3. İdare Mahkemesi’ne dava açtı.

Bölge halkı santralin asırlık zeytin ağaçları başta olmak üzere tarımsal değeri yüksek olan bölgede tüm yeşil alanlata zarar vereceğini belirterek karşı projeye karşı çıkıyor . Yöre köylüleri yürütülen jeotermal sondajların durdurulması için dava açtı. Vatandaşların tepkisi üzerine Gökçam mevkiine kurulan sondaj kulesi, yoğun buhar çıkışının ardından yetkililer tarafından kaldırıldı.

Yetişkin: Geçit vermeyeceğiz!

Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin, Seferihisar’a zarar verecek hiçbir projeye geçit vermeyeceklerinin altını çizerek “Orhanlı Köyümüzde yapılması planlanan jeotermal santral projesi, temiz havamıza, pek çok tarım ürünümüzün üretildiği alana ve içme suyu kaynaklarımıza kadar zarar verecek. Köydeki sondaj faaliyetlerinin, proje sahası ile alakası olmayan 2016 tarihli Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) gerekli değildir  kararı gerekçe gösterilerek, ÇED sürecinin dışında bırakıldığını öğrendik. Bundan sonra köylüler ve Orhanlı Köyü Kültür Doğa Gençlik ve Spor Kulübü Derneği bu proje için 2020 Eylül ayında verilen ÇED kapsam dışı kararının ve 2016 tarihli ÇED gerekli değildir kararının iptali için dava açtı. Orkinos Çiftliği’ne karşı verdiğimiz haklı mücadeleyi kazandığımız gibi JES’e de geçit vermeyeceğiz” dedi.

CHP Milletvekilleri İncelemelerde Bulunacak

Karen Elektrik Üretim A.Ş. tarafından Orhanlı Köyü Gökçam mevkisinde yapılan sondaj çalışmaları sonuçlandı. Firmanın sıcak suya ulaştığı için alandaki sondaj kulesini kaldırdığı belirtildi. 2042 yılına kadar arama ruhsatı bulunan firmanın alanda farklı noktalarda da sondaj çalışması yapabileceği belirtiliyor. Öte yandan CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç başkanlığındaki, CHP milletvekillerinden oluşan bir heyetin de önümüzdeki günlerde Seferihisar Orhanlı Köyü’ne gelerek incelemelerde bulunacağı bildirildi.

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Seferihisar’da JES’e Karşı Doğayı ve Sağlıklı Yaşamı Savunma Mücadelesi Sürüyor” hakkında bir düşünce

  1. Türkiye’de doğanın özelikle de ağaç ve tarım alanlarına sahip çıkmaluyız.H ayvanlara verilen değer ortada.Çok acil hayvanlar için de koruma kanunu için ayağa kalkın destekleyelim .

Bir cevap yazın

Top