Buradasınız
Ana Sayfa > Bildiriler > Saros Gönüllüleri, nazım imar planı iptal davasını açtı

Saros Gönüllüleri, nazım imar planı iptal davasını açtı

Sazlıdere ve Gökçetepe arasına yapılması planlanan Saros FSRU Limanı Boru Hattı Projesi’ne, halkın itirazları devam ediyor. Saros Gönüllüleri davacıları, Keşan Adalet Sarayı’na giderek nazım imar planları hakkında iptal davası açtı.

Edirne’nin Keşan ilçesi Sazlıdere ve Gökçetepe arasına yapılması planlanan Saros FSRU Limanı Boru Hattı Projesi’ne, halkın itirazları devam ediyor. Saros Gönüllüleri davacıları, Keşan Adalet Sarayı’na giderek nazım imar planları hakkında iptal davası için başvuruda bulundu.

Başvurudan önce, sosyal mesafe kurallarına uygun şekilde basın açıklaması düzenlendi. Keşan Adalet Sarayı önünde düzenlenen basın açıklaması Avukat Bülent Kaçar tarafından gerçekleştirildi. Yapılan açıklamada unlar ifade edildi:

Saros Gönülleri yazılı ve sözlü olarak itirazlarına devam ediyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Saros FSRU Limanı Boru Hattı Projesi çerçevesinde 1/1000 ve 1/5 bin alt ölçekli planları askıya çıkarmıştı. Keşan kamuoyu ve Saros Gönüllüleri yaygın ve kitlesel olarak, bu planlara karşı yazılı itiraz dilekçelerini ayrıntılı olarak ortaya koydu. Ancak, Kültür ve Turizm Bakanlığı maalesef yazılı, bilimsel ve hukuksal itirazlarımızı dikkate almadan reddetmiştir. Ret gerekçelerinde ‘üst ölçekli planlara bir aykırılığın görünmediği’ yanıtı karşımıza çıkıyor.

Oysaki burada alt ölçekli plan çalışmaları öncesinde, 1/25 bin ölçekli ve 1/100 bin ölçekli bölge planında hiçbir değişiklik yapılmamıştır. Burası enerji alanı, doğalgaz liman alanı ilan edilmeden, alt ölçekli planlaşma ile hukuksuzlukta yeni bir adım atılmıştır. Saros Gönüllüleri olarak, bugün davacı dostlarımız ile birlikte, bu alt ölçekli planların iptali için Edirne İdari Mahkemesi’ne başvuruyoruz. Davacı olarak, 9 kişi ve 1 dernek bulunuyor. Birinci davayı ÇED olumlu kararının iptalini Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na açmıştık. Alt ölçekli planların iptalini de Kültür ve Turizm Bakanlığı’na açıyoruz. Bölgenin kültür ve turizmini korumak için Kültür ve Turizm Bakanlığı’na dava açıyoruz. Keşan kamuoyuna ve Saros Körfezi’ne hayırlı uğurlu olsun.”

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top