Buradasınız
Ana Sayfa > Haberler > Saraycık da Turnasuyu’nda HES istemiyor!

Saraycık da Turnasuyu’nda HES istemiyor!

Ordu Altınordu İlçesine bağlı Saraycık Mahalleliler de Turnasuyu Irmağı’na yapılmak istenen HES için “HAYIR” dedi.

Turnasuyu Irmağı üzerine YEMA Elektrik Üretim AŞ. tarafından yapılmak istenen HES’i engellemek için Saraycık Mahallesi’nde toplantı gerçekleştirildi. Toplantıya Gülyalı Belediye Başkanı Ulaş Tepe, Saraycık Mahallesi Muhtarı Naim Kurnaz, Turnasuyu Mahallesi Muhtarı İlhan Kılıç, Osmaniye Mahallesi Muhtarı Emin Çınar, Saraycık eski Belediye başkanı Nevzat Eroğlu, Ordu Çevre Derneği Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül ve Yönetim Kurulu Üyesi Coşkun Özbucak ve Saraycık halkı katıldı. Toplantıyı Saraycık Muhtarı Naim Kurnaz açtı. Saraycık olarak HES istemediklerini belirterek 520 imza topladıklarını söyledi.

Tehlikeyle karşı karşıyayız

Gülyalı Belediye Başkanı Ulaş Tepe yaptığı konuşmada, “Ben halkın çıkarlarını korumakla görevliyim. Tehlikeyle karşı karşıyayız. Dedelerimizin bize bıraktığı emaneti korumak zorundayız. Turnasuyu Irmağı’nın suyunu Melet Irmağı’na aktarıyorlar. Turnasuyu Irmağı’nı kurutacaklar. Yazın su sıkıntısı çekiyoruz yapılmak istenen HES’le tamamen susuz kalacağız. Hangi siyasi görüşte olursak olalım suyumuza sahip çıkmak zorundayız. Suyumuz giderse perişan oluruz. Ortak noktamız Turnasuyu Irmağı’nı kurtarmaktır. Gülyalı’da yaşayanların sorumluluğu benim üzerimde. Bu HES’i engelleyeceğiz, dava açacağız. Birlikteliğimiz sürdürmeliyiz.” diyerek birlikte HES belasından kurtulacaklarını söyledi.

Suyu 10 km. tünele alıyorlar

ORÇEV Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül de proje hakkında bilgi vererek, “Bizim ülke olarak şu an elektriğe gereksinimiz yok. Elektrik Mühendisleri Odası’nın raporuna göre 70 bin KW elektrik üretiyoruz. Tümünü tüketemediğimiz için yurtdışına satıyoruz. Elektriği biriktirme-saklama olanağı yok. Amaçları suya egemen olmak. 49 yıllığına suyun kullanım hakkına sahip oluyorlar. Projede 2 HES var. Turnasuyu Irmağı suyunu Melet Irmağı’na aktarıyorlar. Irmakta su kalmayacak. Boru ve tünellerin uzunluğu 10.5 km. Keson kuyularıyla su gereksinimi karşılanıyor, HES yapıldığında bu kuyular da kuruyacak.” dedi.

Kadınlı erkekli birlikte olacağız

Saraycık eski Belediye Başkanı Nevzat Eroğlu ise, “HES iki kez mahkeme kararı ile durdurulmuş. O süreçte yeterli katkımız olmadı ama bundan sonra kadınlı erkekli birlikte olacağız ve ne yapılması gerekiyorsa yapacağız. Saraycık’ta keson kuyularımız var. Yenisi de yapıldı. HES yapılırsa bir damla su kalmayacak.” dedi.

Toplantı, soruların yanıtlanması ve bundan sonra yapılacaklar değerlendirildi. Turnasuyu havzasındaki diğer mahallelerde de bilgilendirme toplantıları yapılmasına karar verildi.

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir yanıt yazın

Top