Buradasınız
Ana Sayfa > Bileşen Etkinlikleri > Bu nasıl çelişki?

Bu nasıl çelişki?

Samsun Sağlık Müdürlüğünün ‘uygundur’ dediği plaja, Valilik ‘dur’ dedi

Samsun İl Sağlık Müdürlüğü tarafından 20 Mayıs tarihinde ‘yüzmeye uygundur’ raporu verilen Çatalçam Polis Okulu ve Taflan plajları, Valilik tarafından denize kanalizasyon aktığı gerekçesiyle halkın kullanımına geçici olarak kapatıldı

Samsun’da Valilik tarafından 2019 Yüzme Sezonu Açılış Toplantısında, Samsun’un Atakum ilçesinde kanalizasyon akan plajların, temizleme çalışmaları tamamlanıncaya kadar halkın kullanımına kapatılması kararı alındı. Alınan bu karar öncesi, 20 Mayıs 2019 tarihinde Samsun İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Çatalçam Polis Okulu ve Taflan önünde bulunan plajlara ‘yüzmeye uygundur’ raporu verilirken, Sağlık Bakanlığının yüzme su takip sisteminde ise iki plaj için ‘mükemmel’ sonucu verdiği görüldü.

BU NASIL UYGUNLUK?

Yüzme Suyu Yönetmeliği kapsamında 2019 Yüzme Sezonu Açılış Toplantısı Vali Yardımcısı İbrahim Avcı’nın başkanlığında gerçekleşti. 19 Mayıs Polis Meslek Yüksekokulu ile Taflan olarak ifade edilen kısım arasında kalan halk plajları, kaçak kanalizasyon bağlantılarının SASKİ tarafından önlenerek, acilen kanalizasyon şebekesine bağlantılarının sağlanmasına ve çalışmalar sonuçlanana kadar bu plajların geçici olarak halkın kullanımına kapatılması ve uyarı levhaları konulması, anons edilmesi kararı çıktı. Alınan bu karar öncesi, 20 Mayıs 2019 tarihinde Samsun İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Çatalçam Polis Okulu ve Taflan önünde bulunan plajlara ‘yüzmeye uygundur’ raporu verildi. Sağlık Bakanlığının yüzme su takip sisteminde ise iki plaj için ‘mükemmel’ sonucu verdiği görüldü.

KESİN ÇÖZÜM İSTİYORUZ

Çıkan bu karara tepki gösteren Samsun Çevre Platformu (SAMÇEP) Sözcüsü Mehmet Özdağ, “Deniz tehlikeli’ tabelası asarak görevin yapıldığını mı sanılıyor. SASKİ’nin temizlik çalışmasıyla belli bir zaman dilimini kurtarırlar. Köklü değişim ve dönüşüm gerekiyor. O kirliliğine neden olan sebeplerinin ortadan kaldırılması lazım. SASKİ temizler, iki güne yine kirlenir. Dereköy Balıkçı Barınağı’nın yeniden gözden geçirilmesi gerekiyor. Mendirek kısaltılmalı ya da yeri değişmeli. Kıyıya paralel değil de batıdan doğuya kısalan dalgakıran konulması gerekiyor. 20 Mayıs’ta İl Sağlık Müdürlüğü tarafından aynı yerde denize girilebilir raporu verilmiş. 11 Haziran’da ise Valilik, raporu iptal ederek, denize girmeyi yasaklanıyor. İki kurumun açıklamasında çelişki var. Halk, neye ve kime güvensin. Samsun halkı olarak yüzülebilir bir deniz istiyoruz” dedi.

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top