Buradasınız
Ana Sayfa > Bileşen Etkinlikleri > SAMÇEP: Samsun Sahillerinde Deniz Alarm Veriyor!

SAMÇEP: Samsun Sahillerinde Deniz Alarm Veriyor!

Balıkçı Barınağı sahili yok ediyor!

SAMÇEP üyeleri, Çatalçam sahilinde yaptıkları inceleme sonucunda gördükleri karşısında kamuoyunun dikkatini çekme zorunluluğu duydu. Yaptıkları incelemede balıkçı barınağının sahili yok edecek kadar tehdit haline geldiği görüldü. SAMÇEP üyeleri, inceleme sonunda Dereköy Balıkçı Barınağı’nın yanlış planlama yapması sonucu Çatalçam sahilinin yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kaldığına dikkat çektiler.

Samsun Çevre Platformu (SAMÇEP) üyeleri, denize doğru yıkımın devam ettiği Atakum Çatalçam sahiline giderek inceleme yaptılar. Platform üyeleri, yaptıkları saha çalışmaları kapsamında Çatalçam’daki yıkımın 19 Mayıs ilçesine yapılan Dereköy Balıkçı Barınağı’ndan kaynaklandığını tespit ettiklerini duyurdu.

Yanlıştan mutlaka dönülmeli

SAMÇEP Sözcüsü Mehmet Özdağ, “Çatalçam sahillerinden yoğunlaşıp Dereköy sahillerine kadar ilerleyen, denizdeki yosun oluşumları ve devamında oluşan çürüme sebebi ile kötü kokular Dereköy Balıkçı Barınağı’nın yanlış planlaması sonucu deniz ekosisteminde oluşan olumsuz etkilerinin devamı niteliğindedir. Kısacası yerel yönetimler eliyle kamu kaynakları kullanılarak en değerli doğal mirasımız olan Atakum sahillerimizde ekolojik denge bozulmuştur. Dereköy Balıkçı Barınağının yapılmadan önceki günlere geri dönmeliyi ” diye konuştu. Konu ile ilgili kamuoyunu bilgilendirmek ve uyarmak ihtiyacı ile ayrıca bir de basın açıklaması yapıldı. SAMÇEP‘in basın açıklaması şöyle:

Çatalçam sahillerinden yoğunlaşıp Dereköy sahillerine kadar ilerleyen , denizdeki yosun oluşumları ve devamında oluşan çürüme sebebi ile kötü kokular Dereköy Balıkçı Barınağının yanlış planlaması sonucu deniz ekosisteminde oluşan olumsuz etkilerinin devamı niteliğindedir. Mühendislik hatalarıyla dolu Dereköy Balıkçı barınağının yapımından sonra oluşan kıyı tahribatı Samsun Büyükşehir Belediyesi ve ilgili birim olan Demiryollar, Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı Genel Müdürlüğü (DLH) tarafından iyi okunamamıştır.

Alınan önlemler ile denizde oluşturulan yeni deniz yapılarının su sirkülasyonunu engellenmesi nedeniyle Dereköy’den doğu istikametine doğru, Atakum sahillerinde ötrofikasyon (aşırı yosunlaşma, alg oluşumu) yaşanmaktadır. Ötrofikasyon neticesi deniz suyunda kimyasal oksijen miktarında azalmasıyla denizdeki canlı türleri ölmektedir. Alg olarak bilinen, yosunlarda parçalanma hızlı bir şekilde oluşmasıyla üreyen bakteriler sonucu tüm sahil şeridinde kokuşma ve deniz kirliliği oluşmuştur. Kısacası yerel yönetimler eliyle kamu kaynakları kullanılarak en değerli doğal mirasımız olan Atakum sahillerimizde ekolojik denge bozulmuştur. Bugün sahilde oluşan yosunlaşma ve devamında çürümenin yol açtığı olumsuz ortam duyarlı vatandaşlar tarafından dile getirilerek, SAMÇEP in önderliğinde basın aracılığı ile kamuoyuna taşınmıştır.

Yapılan haberler üzerine bugün (28 Mayıs 2019) Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin sahilde başlattığı çalışma, olay karşısındaki duyarlılık bakımından olumlu bir tavır olsa da, en az hadisenin başlangıcına vesile olan Dereköy Balıkçı Barınağının yarattığı olumsuzlukların algılanmasındaki tavırdan farklı bir anlam taşımamaktadır.

Bir türlü algılanmamakta ısrar edilen bu tavırla devlet kaynakları, Dereköy Balıkçı Barınağının sökülüp, yeniden planlanarak doğru yer ve doğru planlama ile yeniden yapılmasının birkaç katı maliyetle Atakum Sahillerini korumak adına yapılan yanlış yatırımlarda heba edilmiştir. Zira burada doğal bir reaksiyon söz konusudur, doğanın tavrı söz konusudur.

Büyükşehir Belediyesinin iş makinalarınca yapılacak müdahale, olayın bilimsel analizlerinin yapılarak sorunun ortaya konulması ve çözüme yönelik çalışmaların yapılmasından sonraki temizlik çalışmaları aşaması olmalıdır. Çünkü sorunu yaratan koşullar devam etiği sürece atakum sahillerinde ötrofikasyon süreci artarak devam edecektir. Kısaca; Dereköy Balıkçı Barınağının yapılmasından önceki günlere geri dönmeliyiz. Sahillerimizin kurtarılmasının tek çözümü budur.

Samsun Çevre Platformu – SAMÇEP

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top