Buradasınız
Ana Sayfa > Bildiriler > SAMÇEP: 69 yangına tesadüf mü diyeceğiz?

SAMÇEP: 69 yangına tesadüf mü diyeceğiz?

Karadeniz’de son 2 günde meydana gelen 69 yangınla ilgili açıklama yapan Samsun Çevre Platformu (SAMÇEP) Sözcüsü Mehmet Özdağ, “Bitki örtüsü ortadan kaldırılıyor” diyerek, politikacıları sorumlu tuttu. Özdağ, yeni yangınların olmaması için acil önlemler alınması gerektiğini söyledi.

Karadeniz’de son 2 günde meydana gelen 69 yangınla ilgili açıklama yapan Samsun Çevre Platformu (SAMÇEP) sözcüsü Mehmet Özdağ, “Bitki örtüsü ortadan kaldırılıyor” diyerek, politikacıları sorumlu tuttu. Özdağ, yeni yangınların olmaması için acil önlemler alınması gerektiğini söyledi.

Ekoloji Birliği (EB) bileşenlerinden Samsun Çevre Platformu (SAMÇEP) Sözcüsü Mehmet Özdağ, Karadeniz’de meydana gelen yangınlarla ilgili açıklama yaptı. Mehmet Özdağ, “69 ayrı nokta aynı anda yanıyor, tesadüf mü? Kış günü Karadeniz yanıyor! Sorumlular politikacılardır” dedi.

’69 YANGINA TESADÜF MÜ DİYECEĞİZ?’

“Trabzon, Ordu, Giresun, Artvin’de 69 alan birden alevler altında. Samsun’da da bir haftada 13 orman yangını meydana geldi” diyen Mehmet Özdağ, “Türkiye gerçeğinde yangından sonra bu bölgelerin imara açılması sonucu otel, villa inşaatlarının yükseldiğini gördük. Bu nedenle her yangın olayında kuşkularımız yeniden artıyor. Karadeniz Bölgesinde Artvin, Rize, Trabzon, Giresun ve Ordu dağları alev içinde kaldı. 69 ayrı yangından söz ediliyor. Bir değil, üç değil. Bu kadar yangının aynı anda olması tesadüf mü diyeceğiz? Bu konuda ‘lodos’, ‘kuraklık’, ‘sıcak’ gerekçesi yanında üreticilerin bahçelerindeki otları ve küçük dalları yapmalarını mı gerekçe yapacağız?” diye konuştu.

‘HES’LER İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNİ HIZLANDIRIYOR’

Karadeniz yangınlarının sorumlularını politikacılar olarak gösteren Mehmet Özdağ, “Yangınların çıkmasında değilse bile yayılmasında iklim değişikliği nedeniyle kış kuraklığının etken olduğu da bir gerçektir. Karadeniz Bölgesinde bu aylarda yağışın olmaması iklim değişikliğinin de bir göstergesidir. İklim değişikliğinin baş sorumlusu; dökülen her beton, her asfalt, kesilen her ağaç, yakılan her kömür, petrol ve gaz ile doğrudan politikacılardır. Orman alanlarında madencilik faaliyetlerinin, taş ocağı işletmeciliğinin kolaylaştırılması hatta desteklenmesi, yer yer imara açılması nedeniyle Karadeniz Bölgesi her gün köstebek yuvası gibi oyuluyor, bitki örtüsü ortadan kaldırılıyor. Karadeniz Bölgesinin ekolojik yapısını değiştiren HES, taş ocakları ve özellikle de maden işletmelerinin artırılması iklim değişikliğini hızlandırmaktadır” dedi.

‘MADEN VE TAŞ OCAKLARI DERHAL YASAKLANSIN’

Mehmet Özdağ, şöyle devam etti: “Yetkililerin ‘tahmin’  açıklama hakkı yoktur. Yetkililerden araştırmalara dayanan bir açıklama bekliyoruz. Yeni yangınların olmaması için acil önlemelerin artırılmasını istiyoruz. Yanan ormanların soğutma çalışması sonrası yenilenme çalışmalarının başlatılmasının, imara açılıp açılmayacağının takipçisi olacağız. Orman alanlarında madencilik ve taş ocağı işletme faaliyetleri derhal yasaklansın. Ormanlar denetimsiz girişlere kapatılsın.”

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

SAMÇEP: 69 yangına tesadüf mü diyeceğiz?” hakkında bir düşünce

  1. Orman Bakanı “Bu yangında çok şükür can kaybımız yok” demiştir… Yazık! Yanan böceklerden, yanan hayvanlardan ve mikro canlılardan haberi olmayan bir orman bakanımız var… Ağaçların bile birer canlı olduğundan haberi olmayan bir bakan. 🙁

Bir cevap yazın

Top