Buradasınız
Ana Sayfa > Bildiriler > Rüzgar Türbini İle İlgili Kapsamlı Araştırma: Türkiye’yi de İşaret ettiler

Rüzgar Türbini İle İlgili Kapsamlı Araştırma: Türkiye’yi de İşaret ettiler

İngiltere’nin önde gelen eğitim kurumlarından East Anglia Üniversitesi’nde görevli bilim insanları göçmen kuşların rotası üzerindeki rüzgar türbinlerini mercek altına aldı. Özellikle Avrupa ve Kuzey Afrika’da rüzgâr türbinlerinin göçmen kuşların rotasında olduğu belirtilirken, haritada Türkiye’de de kırmızı işaretler yer aldı.

İngiliz bilim insanları, çevreci özelliklere sahip ve sürdürülebilir enerji kaynağı olan rüzgâr türbinlerinin (RES) göçmen kuşların göç rotasına etkilerini mercek altına aldı.

East Anglia Üniversitesi’nde görevli bilim insanları, kuğu, baykuş, leylek ve kartalların rüzgar türbinleri dolayısıyla risk altında olduğunu açıklarken, bu kuşların göç yolları üzerinde yoğun bir rüzgar türbini inşası olduğuna dikkat çekti.

Haritada kuşların Türkiye üzerinden de geçtiğine vurgu yapılırken bazı bölgelerde rüzgar türbinlerinin risk yarattığı aktarıldı.

Hazırlanan haritada kuşların rüzgâr türbinlerine tehlikeli bir yakınlıktan geçtiği noktalar belirlenirken, Türkiye’nin de aralarında olduğu birçok noktada uyarı anlamına gelen kırmızı noktalar gösterildi. İngiliz Daily Mail gazetesi, Akdeniz’de Fransa’nın ve İspanya’nın güneyi ile Fas ve Ceberitarık’ta da rüzgâr türbinlerinin yoğun olduğuna dikkat çekti.

Haritada kuşların Türkiye üzerinden de geçtiğine vurgu yapılırken bazı bölgelerde rüzgar türbinlerinin risk yarattığı aktarıldı. Yayınlanan haritada, “Rüzgar türbinleri ve elektrik hatlarına çarpma riski” ifadesi kullanılırken koyu kırmızı “çok büyük risk”, kırmızı “yüksek risk”, sarı “risk”, yeşil “düşük risk”, koyu mavi ise “çok düşük risk” olarak belirlendi. Açık mavi ve beyazda ise yeterli veri ya da hiç veri olmadığı belirtildi.

Sözcü‘de yer alan habere göre, Romanya’nın doğusu ile Mısır ve Almanya’nın Baltık sahilinde de yoğunluk olduğu belirtildi. Bilim insanları, rüzgâr türbinleri ve diğer unsurların göç rotalarına inşa edilmemesi gerektiğini söyledi.

27 farklı tür 1454 kuşu inceleyen uzmanlar 65 kuşun GPS verilerini inceleyerek bunların kendileri için risk yaratan yükseklikte uçtuğunu söyledi. Araştırmada yer alan Phil Atkinson“GPS sayesinde kuşların hareketlerini ve irtifalarını yakından inceledik” dedi.

Araştırmayı yöneten Jethro Gauld, “İlk defa bu ölçekte bir araştırma yapıldı. Kuşların rotasını takip ederek rüzgâr türbinlerini bu yoldan başka yere yapmak gerek. Biyo-çeşitlilik için işimizi daha iyi yapmalıyız” dedi.

Leylekler yolu Türkiye’den geçen kuşlar arasında başı çekiyor.

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir yanıt yazın

Top