Buradasınız
Ana Sayfa > Haberler > Resmi Gazete’de yayımlandı: Katar’la su anlaşması yürürlükte!

Resmi Gazete’de yayımlandı: Katar’la su anlaşması yürürlükte!

Türkiye ile Katar arasında su yönetimi konusunda imzalanan anlaşmanın onayı Resmi Gazete’de dün yayımlandı.

Türkiye ile Katar arasında su yönetimi konusuna dair anlaşmanın onayı Resmi Gazete’de yayımlandı.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan 21 Mart 2021 tarihli kararda “26 Kasım 2020 tarihinde Ankara’da imzalanan ekli “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve Katar Devleti Hükümeti Arasında Su Yönetimi Alanında İşbirliği Mutabakat Zaptı’nın onaylanmasına, 244 sayılı Kanunun 5’inci maddesi ve 9 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 2’inci ve 3’üncü maddeleri gereğince karar verilmiştir” ifadeleri yer aldı.

Resmi Gazete’de yer alan kararda, Türkiye ve Katar’ın işbirliği alanları “entegre su kaynakları yönetimi, su tesisleri yönetimi, kıyı ve geçiş suları yönetimi” olarak maddelendi.

Tarım ve Orman Bakanlığı, Kasım ayında yaptığı açıklamada söz konusu anlaşmanın ‘su yönetimi alanında deneyim ve tecrübelerin paylaşılması ile bilgi alışverişini’ mümkün kılacağı bir metin olduğunu, iki ülke arasında suyun paylaşılması ve benzeri hususları içermediğini belirtmişti. 

Ekoloji Birliği tarafından Aralık ayında yapılan açıklamada ise, Katar’la yapılan “Su Yönetimi Alanında İşbirliği Mutabakat Zaptı”nın içeriğinin bilinmediği belirtilerek, yapılan anlaşmanın içeriğinin kamuoyuna açıklanması istenmişti.

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Resmi Gazete’de yayımlandı: Katar’la su anlaşması yürürlükte!” hakkında bir düşünce

Bir cevap yazın

Top