Buradasınız
Ana Sayfa > Bildiriler > Ordu’da belediyeye “Mahkeme kararlarına uy” çağrısı!

Ordu’da belediyeye “Mahkeme kararlarına uy” çağrısı!

Ordu‘nun Çaybaşı ilçesinde Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Katı Atık Bertaraf Tesisi’nin (Çöp Tesisi) kirli sularının dereye karışmasını önlememesine yönelik tepkiler büyüyor. Çaybaşı ilçesinde yapılan basın açıklamasında OBB’ye mahkeme kararına uyma çağrısı yapıldı.

Belediyenin yaptığı çöp tesisinin kuruluş sürecinde halk tepki göstermiş ve üç ay boyunca direniş çadırı kurarak tepkilerini dile getirmişlerdi. Çöp alanı olarak seçilen yerin ormanlık alan ve tepe olması, çevre köylerin sularını temin ettiği yer olması nedeniyle köylüler, partiler, dernekler ardı ardına şikayet oluşturmuştu.

Tesisin açılışından sonra da öngörüldüğü gibi  tesisteki çöpler ve kirli suların ormanı ve dereleri kirletmesi üzerine dört kez ceza uygulanmıştı. Bu kirletmeler nedeniyle halk adına temsilen üç kişinin açtığı “lisansın iptali” davası sonuçlandı. Mahkeme “yürütmeyi durdurma kararı” verdi. Davacı avukatı Emrah Duman, Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin mahkeme kararına uyarak tesise çöp taşımayı durdurması gerektiğini belirtti.

Kirliliğin zararları artmaya başladı

Büyükşehir Belediyesi’nin mahkeme kararına uyması için Çaybaşı ilçesi Park Meydanı’nda yapılan basın açıklamasına Ordu Çevre Derneği (ORÇEV) yöneticileri, CHP, İYİ Parti, Emek Partisi, BBP temsilcileri ve bölge halkı katıldı.

Mahkeme kararının içeriği hakkında bilgi veren avukat Duman, Ordu İdare Mahkemesi’nin “yürütmeyi durdurma” kararının uygulanması için bir süre beklediklerini belirterek şunları söyledi:

“Burada su kaynaklarının olduğunu, aşağıda Çaybaşı, İkizce, Ünye ilçelerinin etkileneceğini söyledik. Ancak dinlemedi, daha da fazlasını yaptı doğayı çöplük sanan zihniyet. Rüzgar olduğunda vahşi depolanan çöpler ormana, derelere dağıldı. Kirli sular dereleri kirletti. Balık ölümleri gerçekleşti. Çaybaşı ve diğer ilçelerdeki su şebekeleri zarar gördü. Vatandaşlara tankerlerle su taşındı. Daha önce de yaşanan bu sıkıntılara karşı önlem alması gereken yetkililer ilgisiz kalmıştır. Başvurduğumuz yerler, ‘Öyle bir şey yok, yanılıyorsunuz’ dediler. Hatta halkın tepki amaçlı basın açıklamalarına dahi izin vermediler. Dava açtık ve Ordu İdare Mahkemesi bizi haklı gördü. Mahkeme suların, çevrenin kirlenmesi nedeniyle hukuk devleti ilkesi de dikkate alınarak, telafisi zor zararların yaşanmaması için lisans iptal davamızda “yürütmeyi durdurma” kararı verdi. Ordu Büyükşehir Belediyesi mahkemenin kararına uymalı ve tesiste çalışmaları derhal durdurmalıdır. Ayrıca OBB’ nin üst mahkemeye yaptığı itiraz da ret edildi. Bölge İdare Mahkemesi de bizi haklı buldu.”

Çöp tesisi yanlış yere yapıldı

Ordu Çevre Derneği (ORÇEV) Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül de çöp tesisinin yerinin yanlışlığını vurguladı:

“Çaybaşı ilçesi İlküvez mevkiinde yapılan çöp arıtma tesisinin yeri yanlıştı. Çünkü burası yayla ve içme suyu var, hayvancılık yapılıyor. Tesis çöp arıtma tesisi olarak yapıldı ancak vahşi depolama olarak kullanılıyor. Çöp toplanma alanının üzeri 10 cm toprakla örtülmesi, sızdırmazlık olması gerekiyordu. Bunların hiçbirisi yok. Hem halk hem de Ordu Çevre Derneği olarak “ÇED ihlal ediliyor, zarar veriyor” diye dört kez Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğüne dilekçe verdik. OBB’ye dört kez ceza kesildi. Cezalar da dikkate alınarak dava açıldı. Mahkeme “yürütmeyi durdurma” kararı verdi. OBB çöp tesisini kaldırması gerekirken çevreye zarar vermeye devam ediyor. OBB mahkeme kararını uygulamalı, çöp tesisindeki çalışmayı durdurmalıdır.”

Basın açıklaması sonrası mahkeme kararının uygulanması için Çaybaşı Kaymakamlığına dilekçe verildi. Mahkeme kararının uygulanması için takipçi olunacağı belirtildi.


Yeşil Gazete

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir yanıt yazın

Top