Buradasınız
Ana Sayfa > Bildiriler > ORÇEV’den ‘bisiklet yol projesi’ ÇED’inin iptali için OBB’ye bir dava daha açıldı

ORÇEV’den ‘bisiklet yol projesi’ ÇED’inin iptali için OBB’ye bir dava daha açıldı

Ordu Çevre Derneği, Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin Melet Irmağı ve Turnasuyu Irmağı arasında deniz dolgusu yaparak planladığı bisiklet yol projesinin ÇED’i için ‘iptal’ davası açtı.

Ordu Çevre Derneği, Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin Melet Irmağı ile Turnasuyu Irmağı arasında deniz dolgusu ile bisiklet yolu yapmak istemesine karşı da bir dava açtı.

Ordu Çevre Derneği (ORÇEV), Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin deniz dolgularıyla ilin kumsallarını yok ettiğini belirten açıklamasında, “Ordu Büyükşehir Belediyesi Altınordu ilçesinde kıyıda düzenlemesi adıyla deniz dolgusu yapmıştı. Açtığımız dava sonunda kazandık. Devam eden davalarımız var. Bunlarda da Bilirkişi Heyeti lehimize rapor hazırladı. Mahkeme bu raporlara bakarak karar verecek. Kararın lehimize çıkacağını umuyoruz.

KULAĞA HOŞ GELECEK İSİMLER VERİLEREK KIYI TALANI OLUŞACAK

Ordu Büyükşehir Belediyesi bunlar bilindiği halde kıyı düzenleme adı altında deniz dolgularını ısrarla sürdürüyor. Kumsalı olmayan bir şehir haline geleceğiz. Fatsa ilçesinde kıyı düzenlemesiyle deniz dolgusu yapıyor. Altınordu’da da Melet Irmağı ile Turnasuyu Irmağı arasında kıyıda kumsallar yok edilerek deniz dolgusu yapılarak sözde bisiklet yolu yapılmak isteniyor.” denildi.

Ordu Çevre Derneği’nin açıklamasında; bisiklet ve yürüyüş yollarının yaşanabilir şehir için gerekli olduğu da ifade edilirken, öte yandan “Trafik yoğunluğu azaltmak, gürültü kirliliğini önlemek için bisiklet ve yürüyüş yolları yaşanabilir şehir için gerekli ancak bunu yaparken doğal yaşam alanlarını ve kıyılar bozulmamalıdır. Kumsalı yok ederek, denizi doldurup, ekosistemi yok ederek yapılan bisiklet ve yürüyüş yolunun anlamı yok. Bisiklet yolu, şehir içinde de olursa anlamlı olur. Bisiklet yolu, yalnızca gezi anlamında değil, ulaşım olarak da değerlendirilmeli. Kulağa hoş gelecek adlarla yapılmak istenen projelerle kıyılar yok ediliyor” vurgulaması yer aldı.

‘BEN YAPTIM OLDU’ PROJELERİ İLE KIYI BETONLAŞMASI

Açıklamada Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin kıyı dolguları proje davalarını kaybettikleri halde, davaları sanki kazanmış gibi projelere devam edildiği belirtilerek, “Ordu Büyükşehir Belediyesi Melet Irmağı ile Turnasuyu Irmağı arasındaki bisiklet ve yürüyüş yolunun, davayı kaybettiği deniz dolgusu alanları ile devam eden davanın ilgili alanlarının bütünsellik oluşturduğunu belirtmekte. Hatta mavi bayrak olan kumsal da bundan olumsuz etkilenecek. Kıyı betonlaşacak. Dolguda inşaat molozları kullanılacak. Bu da deniz kirliliğine neden olacak, sucul sistemdeki canlıların ölümüne neden olacak” denilerek, projenin ÇED’inin iptalini talep ettikleri dava için ORÇEV tarafından şu sorunlara dikkat çekildi:

  1. Yapılmak istenen proje, daha önce yapılması uygun görülmeyen yerlerle ve davası devam eden projeyle bütünsellik oluşturulması uygun değildir.
  2. Kumsallar doldurulacak. Mavi bayraklı plaj da bu durumdan etkilenecek.
  3. ÇED alınması gereken alanlarda da “ÇED Gerekli Değildir” kararının olması usulsüzdür.
  4. Dolgu havuz biçiminde yapılmak isteniyor. Havuz için molozlarla doldurulacak. Bu da ölü elementlerin suda çözülerek (canlanarak) deniz kirliliğine neden olacak ve sağlığı tehdit edecek.
  5.  Dolgu malzemelerinin taşınması sırasında trafik tıkanıklığı, tehlikesi artacak ve taşıma sırasındaki tozlanma nedeniyle sağlığı tehdit edecek.
  6. Proje alanında 231 parsel özel mülke ait olup mağdur edilecekler.
  7. Denizde koruma altına alınmış balık türü yok deniyor. Oysa burada deniz alası ve mersin balığının koruma altına alındığı bölge olduğu biliniyor. Burası ayrıca göçmen kuşların konaklama bölgesi içinde olup ÇED’te buna değinilmemiş.
  8. Kum ve kil zeminin nasıl kuvvetlendirileceği belirtilmemiş.

ORÇEV‘in açıklamasında “13 maddelik gerekçemizle ÇED’in iptal edilmesini isteyen davamızı açtık. Dernek olarak yaşanabilir bir şehrin oluşturulması için çabamızı sürdüreceğiz. Daha önceki kıyı dolguları davalarında olduğu gibi bu davayı da kazanacağımıza inanıyoruz” denildi.

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir yanıt yazın

Top