Buradasınız
Ana Sayfa > Bildiriler > Bilirkişi Raporu, OBB’nin Kıyı Düzenleme Deniz Dolgusu İçin Dördüncü Kez “ÇED Uygun Değil” Dedi

Bilirkişi Raporu, OBB’nin Kıyı Düzenleme Deniz Dolgusu İçin Dördüncü Kez “ÇED Uygun Değil” Dedi

Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından Altınordu kıyısında yapılan deniz dolgusu için dava açan Ordu Çevre Derneği’nin iddiaları üzerine mahkeme tarafından görevlendirilen Bilirkişi Heyeti, ÇED’in uygun olmadığına yönelik rapor hazırladı.

Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından Altınordu ilçesinde Taşbaşı Mahallesi’ndeki iskele ile Melet Irmağı arasında yapılan kıyı dolgu ve düzenleme projesi için mahkeme tarafından görevlendirilen Bilirkişi Heyeti 4. kez ÇED’in uygun olmadığına yönelik rapor hazırladı.

Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından Altınordu ilçesinde yapılmak istenen deniz dolgusuna karşı açılan davada bilirkişi heyeti, 4’üncü kez olumsuz görüş bildirdi. OBB’nin Taşbaşı Mahallesi’ndeki iskele ile Melet Irmağı arasında yapılan kıyı dolgu ve düzenleme projesi için Ordu Çevre Derneği’nin açtığı davada bilirkişi heyetleri, daha önce üç kez Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) dosyalarının uygun olmadığına yönelik rapor hazırladı. Fakat rapora her defasında itiraz eden OBB, bu sırada dolgu çalışmalarını da devam ettirdi.

ORÇEV’DEN AÇIKLAMA: BİLİRKİŞİ, VERDİĞİ KARARDA ISRARLI

Ordu Çevre Derneği (ORÇEV) yönetim kurulu adına yapılan açıklamada, “Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından Ordu ili Altınordu ilçesinde Taşbaşı, Düz, Şarkiye, Bahçelievler,  Akyazı ve Durugöl mahallelerini kapsayan ‘Kıyı düzenleme ve Rekreaktif Amaçlı Dolgu’ projesiyle ilgili ÇED iptali için dava açmıştık. İdare Mahkemesi’nin görevlendirdiği Bilirkişi Heyeti’nin hazırladığı raporlar derneğimizin lehine olmuştu. Ordu Büyükşehir Belediyesi hazırlanan raporlara itiraz ettikçe mahkeme yeniden Bilirkişi Heyeti görevlendirmiş ve her defasında da Bilirkişi Heyeti Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin ÇED’i aleyhine rapor düzenlemişti. Üçüncü rapora da yapılan itiraz sonrası, mahkeme heyetten yeniden görüş istemiş ve heyet yeniden ÇED’in uygun olmadığı yönünde rapor düzenlemiştir.” denildi.

BELEDİYE ZAMAN KAZANMAYA ÇALIŞIYOR

Ordu Çevre Derneği’nin açıklamasında; Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin zaman kazanmak için itiraz ettiği belirtilerek, “Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin itiraz nedeni aslında süre kazanmaya yönelik. Çünkü belediye projeyi parçalayarak farklı çalışmalarmış gibi gösterip, dolgu ve düzenleme çalışmalarını sürdürüyor. Bilirkişi Heyeti raporuna üç kez itiraz edilmesi ve son dördüncü raporda da aynı heyetin görüşlerinin değişmemesi bu gerçeği ortaya çıkarmaktadır. Bu rapordan sonra mahkeme heyetinin lehimize karar vereceğini düşünüyoruz.” denildi.

BİLİRKİŞİ DÖRDÜNCÜ DEFA “ÇED UYGUN DEĞİL” DEDİ

Açıklamada raporun içeriği hakkında da bilgi verilerek, “Bilirkişi Heyetinin 2. Ek Raporunda, 3. Raporlarındaki görüşler yinelenmiş. 7 madde halinde sonuçlanan raporda harita mühendisliği, biyoloji uzmanlığı ve çevre mühendisliği bakımından uygun; kıyı bilimi, ulaşım ve trafik, jeoloji mühendisliği ve şehir planlama açısından uygun olmadığı belirtilmiştir. Bu durumda raporun sonucu, ÇED’in uygun olmadığı yönünde olmuştur” vurgusu yapıldı.

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir yanıt yazın

Top