Buradasınız
Ana Sayfa > Bildiriler > ORÇEV: Yason’a Dokunma!

ORÇEV: Yason’a Dokunma!

Ordu Çevre Derneği (ORÇEV) Perşembe ilçesinde Yason Burnu’nun tarihi dokusunun bozulmasına tepki gösterdi.

Ordu Çevre Derneği (ORÇEV) yaptığı bir açıklama yaparak Perşembe ilçesinde Yason Burnu’nun tarihi dokusunun bozulmasına tepki gösterdi. Ordu Çevre Derneği (ORÇEV) Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül, konu hakkında yaptığı yazılı bir açıklamada; “Bizler evlerimizden çıkamazken yaşam alanlarımızın bozulması için yapılan çalışmalar devam ediyor diyerek” şunları söyledi:

TARİHİ ve KÜLTÜREL BİR MİRAS

“Tarihi, kültürel bir yer olan Yason Burnu’nda yapılmak istenen projenin uygun değildir. Yason, Ordu’nun bir simgesi. Tarihi, kültürel bir miras. 1. derecede sit alanı. Çivi bile çakmak yasaktır. Projenin durdurulması için imza kampanyası başlattık. OBB’den proje ve izinler hakkında bilgi isteyen yazımızı da teslim ettik Yalnızca Ordulular değil, Türkiye’nin dört bir tarafından tepki sesleri yükseliyor. Yason Burnu güzelleştirilebilir, ziyaretçilerin rahatlığı için yenilikler yapılabilir ancak tarihi dokuyu bozmadan ve sit alanına müdahale etmeden. Tarihi dokunun görselliğini bozan girişimi kabul etmiyoruz. Yıkımın durdurulmasını istiyoruz. Sayın Hilmi Güler kıyıları halka açacağız diyor ama tersini yapıyor.” dedi.

Yason Burnu Yarımadası mitolojide Herkul’ün savaştığı yer olarak geçiyor.

HİLMİ GÜLER MAHKEME KARARLARINI UYGULASIN!

 ORÇEV Başkanı Gönül açıklamasında ayrıca mahkeme kararlarının uygulaması çağrısı da yaptı. Gönül açıklamasında “Ordu Çevre Derneği’nin açmış olduğu davaları kazanmasına rağmen mahkeme kararları uygulanmamaktadır. Anemon Otel’in iki katının yıkılmasıyla ilgili mahkeme kararı var. Ayrıca otel deniz önünde kendine yer açarak havuz yaptı.  Akyazı’da Tomur Restorandın mahkemece yıkım kararı var. Bu projeler halkın sahilde kıyıya ulaşmasını engelliyor. O zaman mahkeme kararlarını uygulasın. Önlerinde engel yok.  Belde Evleri yıkmakla övünüyor. Buyurun bunları da yıkın, mahkeme kararlarını uygulayın.” dedi.

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir yanıt yazın

Top