Buradasınız
Ana Sayfa > Bildiriler > ORÇEV: Ordu Büyükşehir Belediyesi yangından mal mı kaçırıyor?

ORÇEV: Ordu Büyükşehir Belediyesi yangından mal mı kaçırıyor?

AKP’li Ordu Büyükşehir Belediyesi, (OBB) Ünye’nin sahilinde bulunan çamlık için ‘imar değişikliğine’ gitti. 17 Eylül’de askıya çıkan projeye halkın 1 aylık itiraz süresini beklemeyen belediye gece yarısı beton döktü. ORÇEV: “Ordu Büyükşehir Belediyesi yangından mal mı kaçırıyor?” sözleriyle olaya tepki gösterdi.

AKP’li Ordu Büyükşehir Belediyesi, (OBB) Ünye‘nin sahilinde bulunan çamlık için ‘imar değişikliğine’ gitti. 17 Eylül’de askıya çıkan projeye halkın 1 aylık itiraz süresini beklemeyen belediye gece yarısı beton döktü. Ordu Çevre Derneği, “Askıya çıkalı bir hafta olduğu halde OBB, salı günü gece oldubittiye getirerek yasalaşmayan imara göre beton dökmeye başladı. Bu kabul edilemez. OBB kendi yasasını tanımaz olmuş” diyerek tepki gösterdi.

HALKIN İTİRAZ SÜRESİNİ BEKLEMEDEN GECE YARISI ÇAMLIK ALANA BETON DÖKÜLDÜ

Ordu Çevre Derneği (ORÇEV), OBB’nin Ünye Çamlık için imar değişikliği sürecini tamamladığını belirterek ”Gece gece yasal süreç tamamlanmadan Çamlık’a beton dökmek yasa tanımazlıktır” açıklaması yaptı.

“Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin (OBB) Ünye Çamlık’ta yapmak istediği projeye tepki gösterilmiş, itiraz dilekçeleri verilmiş ve Ordu Çevre Derneği’nin de desteğiyle Ünye’den gelen Platform üyeleri OBB önünde basın açıklaması yapmışlardı. Basın açıklaması sorası OBB’de İmar Komisyonu ile toplantı gerçekleştirilmişti. Ancak görülüyor ki OBB yönetimi kendi hazırladığı yasal süreci bile tanımaz olmuş” diyerek tepki gösterildi.

“OBB YASADIŞI ÇALIŞMALARA DEVAM EDİYOR”

Ordu Çevre Derneği (ORÇEV) Yönetim Kurulunun yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Ordu Büyükşehir Belediyesi Ünye Çamlık için yapmak istediği imar değişikliği için projeyi askıya 17.09.2020 tarihinde çıkardı. Bu konuda Ünyelilerin bir aylık itiraz süreleri var. İtirazlar da değerlendirildikten sonra Meclis son kararını verecek. Askıya çıkalı bir hafta olduğu halde OBB, Salı günü gece oldubittiye getirerek yasalaşmayan imara göre beton dökmeye başladı. Bu kabul edilemez. OBB kendi yasasını tanımaz olmuş. Neden korkuluyor? Yangından mal kaçırırcasına bu acele nedir? OBB’ye yasadışı çalışma yaptıran korkunun nedeni nedir? Bu Beton dökme emirin verenler hakkında soruşturma açılmalı. Dökülen beton kaldırılmalıdır. Ordu Çevre Derneği olarak daha önce de kanıtladığımız gibi OBB, yasadışı çalışmalara devam ediyor, mahkeme kararlarına uymuyor.”

Kaynak: Evrensel

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top