Buradasınız
Ana Sayfa > Bildiriler > Muğla Milas İkizköy Mahallesi Akbelen Ormanı TBMM Olağanüstü Genel Kurulu İçin Bilgi Notu

Muğla Milas İkizköy Mahallesi Akbelen Ormanı TBMM Olağanüstü Genel Kurulu İçin Bilgi Notu

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu, CHP‘nin başvurusu üzerine, Başkan Numan Kurtulmuş‘un çağrısıyla 8 Ağustos’ta Akbelen Ormanı‘nda yapılan kıyım gündemiyle toplanacak. Meclis toplantısı öncesi İkizköy Çevre Komitesi tarafından bir hazırlık raporu da basın ve kamuoyuna açıklandı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu, CHP‘nin başvurusu üzerine, Başkan Numan Kurtulmuş‘un çağrısıyla 8 Ağustos’ta Akbelen Ormanı‘nda yapılan kıyım gündemiyle toplanacak. Meclis toplantısı öncesi İkizköy Çevre Komitesi tarafından bir hazırlık raporu da basın ve kamuoyuna açıklandı.

TBMM’deki Genel Kurul toplantısına sunulmak üzere hazırlanan rapora ilişkin İkizköy Çevre Komitesi’nce açıklanan şöyle bir bilgi notu yayımlandı:

“Muğla ili, Milas ilçesi İkizköy mahallesi sınırları içinde bulunan Akbelen Ormanı, ormanı çevreleyen köylerin yaşam alanları, tarım alanları ve zeytinlikler sadece 4 yılda tükenecek bir kömür rezervi için yok ediliyor. İkizköylüler 2019 yılından beri yürüttükleri idari ve hukuki mücadele ve son iki yıldır sürdürdükleri çadır nöbeti ile Akbelen Ormanını ve tarım topraklarını, havayı, suyu ve toprağı durmaksızın genişleyen kömür madenine ve bölgedeki ter mik santrallere karşı korumaya çalışıyor. İkizköylüler açtıkları altı dava ile hukuki olarak haklarını ararken, bir yandan da ormanda hukuk dışı bir kesimi önlemek için tam 738 gün boyunca çadırda nöbet tuttu. Bütün bu çabalara rağmen Orman Genel Müdürlüğü’nün emri ile 24 Temmuz 2023 günü sabah saat 05.45’te kolluk kuvvetlerinin eşliğinde alana giren kesimciler, binlerce ağacı 10 gün gibi kısa bir sürede yok ettiler. Mevcut durumda İkizköylüler Akbelen Ormanının toprağını, ağaçlar dışındaki bitki örtüsünü, hayvanlarını korumak ve ormanın madene tahsisini önlemek üzere mücadeleye devam etmektedirler. İkizköylülerin öncelikli ve ivedi talepleri Tarım ve Orman Bakanı tarafından YK Enerji AŞ adlı şirkete verilmiş Akbelen Ormanını maden işletmesine tahsis eden iznin iptalidir.

Akbelen Ormanı mücadelesi ülkemizde uzun zamandır süren kamu karşıtı politikalara karşı güçlü bir itirazdır. Şirketler yararına gerçekleştirilen kamulaştırmalar ile kırda yaşayan, tarımla geçimini sağlayan ve nüfusu hızla düşen köylülerimizin haklı itirazı; plansız ve ekolojik perspektiften yoksun madencilik, enerji, yapılaşma politikaları ile talan edilen doğal alanların, ormanların, zeytinliklerin çığlığı, kömürle zehirlenen, hastalanan, yakınlarını genç yaşta yitirenlerin yaşam mücadelesidir.

İkizköylülerin mücadelesine ve neden mücadele ettiklerine dair aşağıdaki bilgi notunu değerlendirmenize sunarız.”

Metnin tamamına ve rapora bu linkten ulaşabilirsiniz.


ikizkoydireniyor.net

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir yanıt yazın

Top