Buradasınız
Ana Sayfa > Ekoloji > Mezeköy JES şirketine nasıl “meze” yapıldı? | Çepeçevre Yaşam | Özer Akdemir

Mezeköy JES şirketine nasıl “meze” yapıldı? | Çepeçevre Yaşam | Özer Akdemir

Aydın’a bağlı Köşk ilçesi Mezeköy yakınlarında işletilmek istenen jeotermal enerji santrali (JES) için Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile yapılan acele kamulaştırmalar Danıştay 6. Dairesi tarafından iptal edildi. Danıştay kararında olağan kamulaştırma-acele kamulaştırma kavramlarının yanı sıra kamu yararı ve mülkiyet hakkı kavramlarına atıfta bulundu.

Danıştay kararı bazı kişi ve kurumlarca “direnen köylünün zaferi” gibi duyurulsa da gelinen noktada durum hiç de öyle değil.

Ayrıca tıklayınız: Mezeköy JES Şirketine Meze Mi Yapılıyor? 26.08. 2022

Mezeköy’de toprakları jeotermal şirketi tarafından devlet korumasında talan edilen köylüler durumlarını ve verdikleri mücadeleyi Çepeçevre Yaşam‘da anlattı.


Evrensel

Özer Akdemir
Evrensel Gazetesi yazarı. 1969 Nevşehir Hacıbektaş'ta doğdu. 1998 yılında Evrensel Gazetesi ile başladığı gazeteciliğe halen gazetenin İzmir temsilcilisi olarak devam ediyor. Hayat TV'de Çepeçevre Yaşam programlarının yapım ve sunuculuğu yanı sıra, Anadolu’nun Altın’daki Tehlike / Kışladağ’a Ağıt, Kuyudaki Taş / Alman Vakıfları ve Bergama Gerçeği, Uranyum Uğruna / Dilsiz Çocukları Ege’nin, Doğa ve Direniş Öyküleri adlı kitapları bulunuyor. EGEÇEP Yürütme Kurulu ve çeşitli komisyonlar ile Ekoloji Birliği'nde Koordinasyon Kurulu ve Yürütme Kurulu'nda da görev yapmıştır.
https://ekolojibirligi.org

Bir yanıt yazın

Top