Buradasınız
Ana Sayfa > Haberler > Mersin Akkuyu Nükleer Santrali’nde yangın!

Mersin Akkuyu Nükleer Santrali’nde yangın!

Mersin’de inşaatı devam eden Akkuyu Nükleer Santrali’nde yangın çıktığı bildirildi.

Mersin’de inşaatı devam eden Akkuyu Nükleer Santrali‘nde yangın çıktığı bildirildi. Yangınla ilgili konuşan CHP’li Ali Mahir Başarır, “Bu nükleer santral Mersin’in, Türkiye’nin belası olmuştur” dedi.

Halkın tüm itirazlarına rağmen Mersin’de inşaası devam eden Akkuyu Nükleer Santrali’nde elektrik trafosunun patlaması sonucu yangın meydana geldi. Trafonun patlaması çalışanlara ve çevrede yaşayanlara korku dolu anlar yaşattı.

Mersin Akkuyu Nükleer Santrali yapımında dahi birçok aksaklığın yaşandığını anımsatan CHP’li Ali Mahir Başarır, “Daha kurulma aşamasında zemininde defalarca çatlaklar meydana geldi. Yol çalışmaları için patlatılan dinamitler sayesinde çevre evlerde büyük hasarlar oluştu. Şimdi de trafosunda yangın çıkıyor. Daha önce de söylemiştim, bu nükleer santralle Mersin’e, Akdeniz’in dibine dinamit yerleştiriyorlar” ifadelerini kullandı.

“Dünyanın en pahalı elektrik enerjisini Ruslardan satın alacağımız, nükleer atıkların nerede depolanacağının belirsizliği yetmiyormuş gibi daha yapımında yaşanan can güvenliği sorunları, ileride de denetimsiz, kontrolsüz, bir nükleer santral inşa edileceğinin göstergesidir” diye konuşan Başarır, “Bu nükleer santral Mersin’in, Türkiye’nin belası olmuştur” dedi.

Cumhuriyet

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top