Buradasınız
Ana Sayfa > Bildiriler > Marmaris Kent Konseyi’nden ‘ekoloji mitingi yasağı’na tepki

Marmaris Kent Konseyi’nden ‘ekoloji mitingi yasağı’na tepki

Marmaris Kent Konseyi Çevre Çalışma Grubu, 26 Ekim 2019 Cumartesi tarihli “İklim Krizine ve Ekolojik Yıkıma DUR Diyoruz” mitinginin Ankara Valiliği tarafından yasaklanmasını yaptığı bir basın açıklamasıyla kınayarak protesto etti.

Açıklamada “Her şeyden önce yaşamı savunma mücadelemize getirilen bu antidemokratik yasaklama kararını protesto ediyoruz. Mitingden bir gün öncesine kadar kararın açıklanmaması ise ayrı bir demokrasi ayıbıdır” sözleri ile yasak kararı eleştirilirken, ayrıca şu sözlere yer verildi:

“Bir kez daha diyoruz ki; yasaklar yaşamı savunma mücadelemize engel olamayacaktır. İklim krizine, ekolojik yıkıma, talana, ve soyguna daha gür sesle DUR demeye devam edeceğiz. Ekoloji mücadelesinin yoğunlaştığı, ülkenin her bir yanında köylülerin suyuna, havasına, sağlıklı yaşam kaynaklarına sahip çıktığı günümüzde, Ankara valiliği köylünün haklı taleplerini alanlarda dile getirmesini milli güvenlik sorunu ve kamu düzenini bozucu olarak niteliyorsa, ekolojik yıkım kaçınılmaz olacaktır.

Demokrasilerde alanlar halka kapatılmaz

Türkiye’nin köylerinde olan biteni , köylü Ankara’ya miting yaparak taşıyamıyorsa, seçim mitinglerinin yapılması da halk için gerekli değildir. Toplantı ve gösteri yürüyüşleri haktır, güvenliği sağlamak da valiliğin görevidir. İzin verilmeyen her miting sorunların alanlarda daha çok büyümesine neden olacaktır. Demokrasilerde alanlar halka kapatılmaz, güvenlik sağlamak görev kabul edilir.

Marmaris Kent Konseyi Çevre Çalışma Grubu olarak, ilimiz ve ilçemizde planlama hataları, endüstriyel denetimsizlik, yetersiz kamu personeli nedeniyle oluşan çevre sorunlarında hemşehrilik bilinciyle farkındalık yaratarak insanlık adına bölgemizin ekosistemini sürdürülebilir kılmaya uğraşıyoruz. Ankara’da yapılacak miting ortak ses vermek ve Türkiye insanın sorunlarının çözümüne yöneticilerin dikkatini çekmek için meşru bir istemdir.

Ülkemizdeki her evi “ekolojik yıkıma” karşı duran, çocuklarına yaşanabilir bir dünya bırakmak için mücadele eden yurttaşlara dönüştürünceye kadar durmayacağız. Sorumlulara sesleniyoruz.
• Kamu yararını esas alın.
• Halkın onayı olmayan hiçbir projeyi onaylamayın
• Ekolojik yıkıma yol açan yasal mevzuatları değiştirin
• Altın madenciliği, metalik madencilik, termik santraller, HES’ler, JES’ler, RES’ler, balık çiftlikleri, taş ocakları, aşırı yapılaşma, endüstriyel hayvancılık, gereksiz duble yollar, köprüler, hava alanları gibi iklim krizine ve tüm ekolojik yıkıma yol açan tüm talan ve yıkım projelerinin ve faaliyetlerini ülkenin her tarafında acilen durdurun,
• Halkın gösteri ve yürüyüş özgürlüğünün önündeki tüm engelleri, kısıtlamaları, yasaklamaları kaldırın. Toplumun ifade özgürlüğüne alan açın.

Durmayın görevinizin gereğini yapın, yapın ki çocuklarınızın yüzüne gururla bakma şansınız olsun.”

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top