Buradasınız
Ana Sayfa > Haberler > Maden şirketi tepki gösteren köylüleri tehdit etti: Buraya 200 asker yığarım

Maden şirketi tepki gösteren köylüleri tehdit etti: Buraya 200 asker yığarım

Erzincan Kemaliye’de bulunan Fimar Madencilik yetkilisi, şirkete tepki gösteren köy halkını bölgeye asker çağırmakla tehdit etti. Konunun medyada duyulması üzerin tepki gösteren CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç: Askerlerimiz sizin sömürü düzeninizin bir parçası değildir. Bu tehdit cezasız kalmaz, sürecin takipçisiyiz”.

Erzincan’ın Kemaliye ilçesinde Fimar Madencilik isimli bir firmanın yetkilisi bölge halkının direnişiyle karşılaşınca tehditler savurdu. Firma yetkilisi şahıs köy halkını, “Buraya 200 tane asker yığarım” diyerek tehdit etti.

Ağıl Köyü, Kızıltepe mevkiinde başlatılan demir madeni arama faaliyetleri, Kemaliye ilçesindeki birçok köy derneği ve muhtar vekaletnamesiyle yargıya taşımasına rağmen Fimar Madencilik şirketi faaliyetlerine devam etti. Kemaliye halkının bir arada mücadele etmesine karşın sürekli farklı ruhsatlarla bölge halkının direnişini kırmaya çalışan ve tehditler savuran Fimar Madencilik şirketi, protestolara karşı bölgeye askerlerle geleceğini söyledi. Firma yetkilisi şahıs köy halkını, “Buraya 200 tane asker yığarım” diyerek tehdit etti.

“Maden şirketi bu cesareti nereden alıyor?”

Kameralara yansıyan görüntüde firma yetkisinin, “Buraya 200 tane asker yığarım” şeklindeki tehdidine ise orada bulunan vatandaştan tokat gibi bir cevap geldi. Madene karşı direnen vatandaş, “Askerin tırnağı için ben başımı keserim” dedi.

Fimar Madencilik’in tehditlerini Twitter adresinden paylaşan “Kemaliye Dayanışması”, “200 asker yığarım diye köylüyü tehdit eden madenci bu cesareti nereden alıyor? Ülkemin askerini artık kendi halkına karşı tehdit unsuru olarak kullanan bu maden şirketine kim dur diyecek?” diyerek tepki gösterdi. Bölge halkı yaşam alanlarını korumak adına daha önce de siyanürle altın arama faaliyetlerine başlayan Anagold Madencilik’e karşı mücadele etmişti. 

Daha sonra attıkları bir başka tweette ise “Ve askeri yığar… Asker an itibariyle Ağıl Köyünde. Madenciler çalışmalara başladı” denildi. Ağıl Köyü adlı hesaptan yapılan paylaşımdaki bir videoda da köylülerin bölgede yıllardır akan çeşmenin sadece 4 sondaj ile kurutulmasına tepkisi yer aldı. Yapılan paylaşımda “Sadece 4 sondaj ile yıllardır akan canlıları besleyen çeşmeyi kuruttunuz. Yaptığınız bütün çalışmalar doğamıza hayatımıza zarar veriyor. Ellerinizi topraklarımızdan çekin” denildi.

“Askerimiz sizin sömürü düzeninizin bekçisi değil”

Yaşanan tehdit sonrası yazılı bir açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, “Buradan sesleniyorum. Kemaliye’de yurttaşları 200 askerle tehdit edenler bilmelidir ki, bu devran hep böyle gitmez; doğaya vereceğiniz zarar, doğasını, toprağını, yaşamını savunan halka karşı doğrulttunuz tehdit cezasız kalmaz. Bu sürecin takipçisiyiz” ifadelerini kullandı.

“Ruhsatı durdurulmuş bir arazide hukuka aykırı olarak çalışma yapan şirket yetkilileri, nasıl bir vaat almışlarsa, köylüleri 200 askeri sahaya getirmekle tehdit etme cüretini gösterebiliyor” diyen Öztunç, açıklamasına şu sözlerle devam etti:

“Çağırmakla tehdit ettiğiniz asker, bu toprakları korumakla görevli halk çocuklarıdır. Askerimiz sizin zenginliğinizin, sömürü düzeninizin bekçisi değildir. Sizin hukuksuz, keyfi, gücünü sermayeden alan cüretinizin parçası edilemez. Erzincan’da yabancı şirketlerin nasıl rüşvet ağlarını işlettiğini biliyoruz. Bu rant ve rüşvet ağları nasıl bir teminat vermektedir ki, bir şirket personeli köylülerimizi 200 askeri sahaya getirmekle tehdit edebiliyor?”

Maden yetkililerine maske cezası

Öte yandan edinilen bilgiye göre, maden şirketi görevlilerine maske takmadıkları gerekçesiyle ayrı ayrı 900 TL idari para cezası uygulandı. Konuyla ilgili Kemaliye Kaymakamlığının açıklaması şöyle:

“Ağıl köyümüzde vatandaşlarımızla sözlü münakaşa eden maden görevlilerinin görüntülerde maske takmadıkları tespit edilmiş, bahse konu M.N.P. ve H.E. isimli şahıslara maske takma zorunluluğuna uymadıkları için ayrı ayrı 900 TL idari yaptırım cezası uygulanmıştır.”

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top