Buradasınız
Ana Sayfa > Bildiriler > İlküvez halkı: Çığlığımızı duyun!

İlküvez halkı: Çığlığımızı duyun!

Ordu ilinin Çaybaşı ilçesi İlküvez‘de Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan ve işletilen katı atık bertaraf tesisin çevreye verdiği zararlar nedeniyle 80 gündür çadır direnişi eylemi yaparak tesise çöp dökülmesini engelleyen halk, bu kez belediyenin çöp alanı için yaptığı imar değişikliğinin hukuksuz ve usullere uygun olmadığını iddia ederek itiraz dilekçesi verdi.

Dilekçe vermeden önce belediye önünde basın açıklaması yapıldı. Basın açıklamasını İdris Atar okudu. Açıklamadan sonra itiraz dilekçeleri evrak kayıt bölümüne teslim edildi.

ÇIĞLIĞIMIZI DUYUN!

80 gündür çadır direnişlerini sürdürmekte olan İlküvez halkı adına İdris Atar tarafından okunan “Çığlığımızı duyun” başlıklı basın açıklaması şöyle:

“Bizler Çaybaşı İlküvez’de yaşayan, geçinmek için dişimizi tırnağımıza katıp geçimini sağlamaya çalışan köylüleriz. Ürünümüz fındığın fiyatı yetmediği için dert yanarken Ordu’nun tüm çöpleriyle başımız belaya girdi. Bizi anlamak için empati yapılmasını istiyoruz. Kapınızın önünde çöp dağı ister misiniz? Sularınızın kirlenmesini, ormanlarımızın çöple dolmasını ister misiniz? İstemeyeceğinizi biliyoruz.

 Çöp tesisi mutlaka olmalı ancak yaşamımızı zehir edercesine değil. Bizlere sıkıntı olmayacağı söylendi. Sıkıntı ilk günden bu yana devam ediyor. 80 günü geçti. Çadır kurduk, toprağımızın, suyumuzun kirlenmemesi için kar kış demeden nöbetimiz sürüyor, devam da edecek. Bu konuda hukuksal – yasal haklarımızı da kullanacağız. Bizlere bu zamana kadar desek olanlara, şimdi burada yanımızda olanlara, Ordu Çevre Derneği’ne teşekkür ediyoruz. İyi ki varsınız. Bizi yalnız bırakmadınız.

 Buraya geliş nedenimiz, Ordu Büyükşehir Belediye Meclisi’nin çöp alanı için yaptığı imar değişikliğine itiraz hakkımızı kullanmaya geldik. Ordu Büyükşehir Belediye Meclisince 11/02/2020 tarihli oturumda; Çaybaşı İlçesi, Göksu Mahallesi’ndeki Katı Atık Düzenleme Depolama ve Bertaraf Tesisleri’nde imar planı değişikliği oy çokluğuyla karar altına alınmış ve 18/02/2020 tarihinde askıya çıkarılmıştır.

Askıya çıkartılan meclis kararı, 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu İhtisas Komisyonları başlıklı 15. Maddesinde belirtilen “İhtisas komisyonlarının görev alanına giren işler bu komisyonlarda görüşüldükten sonra büyükşehir belediye meclisinde karara bağlanır’’ hükmü ve Belediye Meclisi Çalışma Yönetmeliği’nin İhtisas Komisyonlarının Oluşumu başlıklı Madde 21 de ‘’imar ve bütçeye ilişkin konular hakkında meclis tarafından karar alınmadan önce ilgili komisyonlarda görüşülmesi zorunludur’’ hükümlerine açıkça aykırılık teşkil eder biçimde imar komisyonuna havale edilmeden meclisçe karara bağlanmıştır.

 Açıkça mevzuata aykırı biçimde kabul edildiğinden, içeriğine değinmeye gerek duymaksızın askıda bulunan imar planı değişikliğine itiraz ediyoruz. 18 Mart 2020 tarihine kadar askı süreci devam ediyor. Umarız OBB Meclisi usulsüz kararından geri döner. Haklı itirazımız dikkate alınmadığında yargıya gideceğiz.

Bizler çöp tesisini istemiyoruz. Bu konuda da toplayacağımız imzaları dilekçe hazırlayarak Ordu Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne vereceğiz. Haklı davamızda Ordu halkını yanımızda görmek istiyoruz.”

Ordu Çaybaşı İlküvez halkı
Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top