Buradasınız
Ana Sayfa > Haberler > Kıyı talanında MUÇEV’in yükselişi baş döndürüyor: İki yat limanı projesi için “ÇED gerekli değildir” kararı!

Kıyı talanında MUÇEV’in yükselişi baş döndürüyor: İki yat limanı projesi için “ÇED gerekli değildir” kararı!

MUÇEV’e bir kıyak daha: MUÇEV’in Marmaris ve Fethiye’deki yat limanları için Muğla Valiliği tarafından “ÇED gerekli değildir” kararı verildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı ve kamu bürokratlarının yönetici olarak görev yaptığı MUÇEV’in Marmaris’teki ‘Yat yanaşma yeri’ ile Fethiye’deki Tekne Bağlama İskelesi Projesi için ‘ÇED gerekli değildir’ kararı verildi.

Muğla Valiliği ve Türkiye Çevre Koruma Vakfının iştiraki ile kurulan şirket olan MUÇEV Turizm Ticaret Limited Şirketi’nin Marmaris’teki “Yat Yanaşma Yeri Projesi” ile Fethiye’deki “Tekne Bağlama İskelesi Projesi” için Muğla Valiliği tarafından “Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) gerekli değildir’ kararı alındı.

Birgün’ün haberine göre Fethiye’deki Tekne Bağlama İskelesi Projesi’nin tanıtım dosyasında, proje maliyetinin 24 milyon 445 bin TL olduğu ve inşa edilecek iskeleye uzunlukları 6 metre ile 50 metre arasında olan 300 yatın bağlanabileceği belirtildi.

PLAJLAR YETMEDİ, ŞİMDİ DE YAT LİMANI

Valilik, MUÇEV’in Marmaris’e toplam 42 bin 893 metrekarelik alana yapmayı planladığı ‘yat yanaşma yeri kapasite artırımı projesi’ için de yine 24 Eylül tarihinde ‘ÇED gerekli değildir’ kararı verdi. Proje tanıtım dosyasında, ‘Proje kapsamında deniz yüzeyinde mevcut yüzer iskeleye ilave olacak şekilde yüzer iskele ve kıyıda kazıklı iskeleler kurulacak’ denildi. 187 yatın bağlanabileceği bu iskele için de 8 milyon 445 bin TL harcanacak.

MUÇEV’in 2014 ile 2018 yılları arasındaki net kârı 18 milyon 532 bin TL olarak açıklandı. Şirketin bu parayı “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Muğla Valiliği’nin uygun gördüğü yerlerde çevrenin kirlenmesinin önlenmesi ve korunması için harcadığı” bildirildi.

UYGUN GÖRÜLEN YERLERE HARCANACAKMIŞ (!)

Şirketin ülkenin dört bir yanında sahilleri ihalesiz olarak kiraladığı biliniyor. Kısa süre önce de Antalya’nın Demre ilçesi, Üçağız Mahallesi Kaş-Kekova Özel Çevre Koruma Bölgesi’nde bulunan 12 milyon 983 bin metrekare yüzölçümlü yüzer iskele, dolgu alanı ve denizsel alan MUÇEV’e 10 yıl süreyle kiralandı. Vakıf, Edirne’nin Keşan ilçesinde 11 adet kıyıyı ve Muğla’nın Dalaman, Fethiye, Ula ve Menteşe ilçelerinde de sahil kiraladı. Bakanlığın, MUÇEV’e son kıyaklarından biri de Antalya’nın Alanya ilçesinde 3’üncü Derece doğal sit alanı olan Aysultan Kadınlar Plajı oldu. Plaj MUÇEV’e 10 yıllığına kiralandı.

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir yanıt yazın

Top