Buradasınız
Ana Sayfa > Haberler > Kirazlıyayla’da mahkeme kararı sonrası faaliyetleri durdurulan Meyra Madencilik sahadan çıkarıldı

Kirazlıyayla’da mahkeme kararı sonrası faaliyetleri durdurulan Meyra Madencilik sahadan çıkarıldı

Bursa’nın Yenişehir ilçesine bağlı Kirazlıyayla Mahallesi’nde yapılması planlanan Çinko-Kurşun-Bakır Zenginleştirme Tesisi ve Atık Barajı Projesi’nde bilirkişi heyeti oy birliği ile madenin hukuka aykırı olduğuna ve ÇED Raporunun teknik olarak yeterli olmadığına karar verdi.

Bursa’nın Yenişehir ilçesine bağlı Kirazlıyayla Mahallesi’nde yapılması planlanan Çinko-Kurşun-Bakır Zenginleştirme Tesisi ve Atık Barajı Projesi’nde bilirkişi heyeti oy birliği ile madenin hukuka aykırı olduğuna ve ÇED Raporunun teknik olarak yeterli olmadığına karar verdi.

DİRENENLER KAZANIYOR, KİRAZLIYAYLA BU KEZ BAYRAM YAPIYOR

Meyra Madencilik’in Bursa’nın Yenişehir ilçesine bağlı Kirazlıyayla köyünde Çinko-Kurşun-Bakır Zenginleştirme Tesisi ve Atık Barajı Projesi’nde, teknik olarak yeterli olmadığına karar verildi. Bölgenin 1’inci derece deprem kuşağında yer aldığı gerçeklerini değiştirmeyecektir’ ifadesiyle bölgede maden yapılmasının mümkün olmayacağını ifade edilmişti.

Bursa’nın Kirazlıyayla Köyü’nde yapılmak istenen Çinko-Kurşun-Bakır Zenginleştirme Tesisi ve Atık Barajı Projesi’ne karşı çıkan halkın mücadelesi sonuç verdi. Bilirkişi, Meyra Madencilik’in Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan aldığı Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporunun teknik olarak yeterli olmadığına karar verdi. Şirket rapordaki eksiklikleri giderse bile bölgeye maden yapılması artık mümkün değil.

Bilirkişi heyeti, oy birliğiyle maden şirketinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan aldığı ÇED raporunun teknik olarak yeterli olmadığına karar verdi.

BİLİRKİŞİ: ÇED RAPORU HUKUKA AYKIRI

İYİ Parti Yenişehir İlçe Başkanı Ercan Özel, “Bugüne kadar defalarca ÇED raporunun usule aykırı olduğunu teknik olarak yanlışlarla dolu olduğunu ifade etmiştik. Dallarında uzman yedi kişilik bilirkişi heyetinin detaylı araştırma ve incelemelerden sonra nihai kararını verdi” diyerek şunları ifade etti: “Maden, ziraat, çevre, jeoloji, orman, kimya mühendisleri ve arkeologdan oluşan bilirkişi heyeti oy birliğiyle madenin hukuka aykırı olduğuna ve ÇED raporunun teknik olarak yeterli olmadığına karar verdi.”

Kirazlıyayla Derneği Başkanı Nedim Kakaç, bilirkişi heyetinin yaptığı incelemede Çevre ve Şehircilik Bakanlığının verdiği ÇED raporunun hukuksuz olduğunu, teknik yanlışlarla dolu olduğunu belirterek oy birliği ile çed raporunun uygunsuz olduğuna dair karar verdiğini söyledi. Kakaç, “Bilirkişi heyetinin kararı mahkemeye sunuldu. Birkaç gün içinde mahkemeden yürütmeyi durdurma kararı çıkacak. O güne kadar mutluluğumuzu içimizde yaşayalım lütfen. Malumunuz sütten ağzımız yandı yoğurdu üfleyerek yiyoruz. Ama yazılanların hepsi doğru. İnşallah çok güzel olacak” dedi.

MADEN YAPILMASI MÜMKÜN OLMAYACAK

“Bilirkişi heyeti raporunda, ‘ÇED Raporunda eksiklik olarak belirtilen hususların giderilmesi halinde bile, ortaya çıkabilecek doğal afetlerin (deprem, tsunami, sel, vb.) sebep olabileceği büyük riskler ve bölgenin 1’inci derece deprem kuşağında yer aldığı gerçeklerini değiştirmeyecektir’ ifadesiyle bölgede maden yapılmasının mümkün olmayacağını özellikle ifade etmiştir.” Kakaç, bu sıkıntılı süreçte yanlarında yer alan, kendilerine destek olan tüm sivil toplum örgütlerine, siyasi partilere ve destek olan herkese teşekkür etti.

1. İdare Mahkemesi’nin verdiği yürütmeyi durdurma kararı Kirazlıyayla’da büyük bir coşku içinde karşılandı. 

KİRAZLIYAYLA BU KEZ BAYRAM YAPIYOR

Yabancı sermayeli Meyra Madencilik’in Bursa’nın Yenişehir ilçesine bağlı Kirazlıyayla Köyü’nde yapmak istediği maden atık havuzuna karşı direnen köylüler bayram yapıyor. Bursa Barosu, Bursa Tabip Odası ve TMMOB Genel Merkezi,  Kirazlıyayla Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ve Kirazlıyayla köylülerinin açtığı davada Bursa 1. İdare Mahkemesi, şirketin maden atık havuzu inşaatına ve Orman Kesimi İzinlerine yürütmeyi durdurma kararı verdi. Karar Kirazlıyayla’da sevinçle karşılandı.

Kirazlıyayla köylüleri, Bursa Barosu Çevre ve Kent Hukuku Komisyonu Başkanı Av. Eralp Atabek ile birlikte harekete geçerek Orman Müdürlüğü ile Jandarma’yı dilekçe yağmuruna tuttu. Bunun üzerine Meyra Madencilik sahadan çıkarıldı.

Jandarma ile birlikte maden sahasına giderek tel örgülerin ardından şirket çalışanlarının dışarı çıkarılmalarını izleyen Kirazlıyaylalılar, “Zafer bizim” diyerek sevinç gösterisinde bulundu.

Mahkemenin kararında maden sahasında incelemelerde bulunan bilirkişi heyetinin oy birliğiyle verdiği, madenin hukuka aykırı olduğu ve ÇED raporunun teknik yetersizliği kararı etkili olsa da, Kirazlıyayla köylülerinin, özellikle de Kirazlıyayla kadınlarının direnişinin belirleyici olduğu, direnmenin başarı getirdiği kesin.

NELER OLMUŞTU?

30 Mart’ta ağaç kesimine başlayan Lübnanlı şirket, köylülerin ve milletvekillerinin tepkisi sonrası faaliyetine ara vermek zorunda kalmış, ancak 11 Mayıs’ta jandarma eşliğinde çalışmalarına yeniden başlamıştı. İş makinelerini durdurmak isteyen köylülerin önü jandarma tarafından kesilmiş, köye giden tüm yollar kapatılmış bazı köylüler gözaltına alınmıştı.

7 Haziran günü, Bursa Çevre Platformu, Bursa Tabip Odası, Bursa Barosu ile çeşitli siyasi parti temsilcileri, milletvekilleri ve yurttaşların Kirazlıyayla’da yapmak istedikleri basın açıklaması köy girişine kurulan jandarma barikatıyla engellenmiş, Kovid-19 önlemleri gerekçe gösterilerek köye girişin valilik tarafından yasaklandığını ileri süren jandarma, geçişe izin vermemişti. Ancak barikat, “Direne direne kazanacağız”, “Lübnanlı şirket köyümüzü terket” sloganları ile 14 kilometrelik dağı aşarak yürüyen Kirazlıyaylalı kadınların destek için gelen yurttaşlarla buluşmasını engelleyememişti.

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top