Buradasınız
Ana Sayfa > Bildiriler > Kazdağları’nda Bir Kazanım Daha: ‘Rehabilitasyon Aşamasına Gelindi’

Kazdağları’nda Bir Kazanım Daha: ‘Rehabilitasyon Aşamasına Gelindi’

Kazdağları Dayanışması, çalışmalarını ruhsatsız şekilde sürdüren Alamos Gold şirketi ile ilgili CİMER’den gelen yanıtı paylaştı. CİMER’DEN (Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi) gelen yanıta göre Doğu Biga Madencilik adına verilmiş izinler 27.10.2020 tarihinde geri alınmış olup, izin iptalleri yapıldı.

Kazdağları Dayanışması, çalışmalarını ruhsatsız şekilde sürdüren Alamos Gold şirketi ile ilgili CİMER’den gelen yanıtı paylaştı. CİMER’DEN (Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi) gelen yanıta göre; Doğu Biga Madencilik adına verilmiş izinler 27.10.2020 tarihinde geri alınmış olup, izin iptalleri yapıldı. Maden Sahaları Rehabilitasyon Eylem Planı doğrultusunda maden sahalarının rehabilite çalışmalarına devam edilecek.

Konu hakkında Kazdağları Dayanışması tarafından yapılan açıklamada, rehabilitasyonun mücadelede kazanım olduğu fakat henüz bir rehabilitasyon çalışması yapılmadığı belirtildi.

Açıklamada, “Ancak CİMER yanıtı üzerine mevcut durumu ve rehabilitasyon çalışmalarını yerinde görmek amacıyla 18 Ocak 2021 tarihinde proje alanına gidildiğinde, şirketin güvenlik görevlileri ile, işçilerle ve bazı araçlarla karşılaşılmış, herhangi bir rehabilitasyon çalışmasının olmadığı ve alanın yine tel örgülerle çevrili olduğu görülmüştür. Dönüşte kolluk kuvveti ile karşılaşılmış, GBT sorgulamasına maruz kalınmıştır. Bu durum üzerine tutanak tutulmuş ve suç duyurusunda bulunulmuştur. Bu aşamada, süreç hakkında ilgili kamu kurumlarından ve Çanakkale Valiliğinden hiçbir resmi açıklama yapılmamıştır. Bu durumu endişe ile karşılıyoruz” denildi.

Şirketin Güvenlik Görevlileri Neden Hala Alanda?

Kazdağları Dayanışması, yaptığı basın açıklamasında Alamos Gold’a karşı verilen büyük mücadelenin önemli dönemeçlerini hatırlatarak şu soruları sordu:

– 13 Ekim 2019’da ruhsat süresi dolmuş ve Yenilenememişti
– 27 Ekim 2020’de alanın tekrar Orman Bölge Müdürlüğü’ne tahsisi protokolü yapılmıştı.

  1. Alamos Gold’un 350 bin ağacı katlettiği alan şirket tarafından mı yoksa Orman Bölge Müdürlüğü tarafından mı rehabilite edilecek?
  2. Orman Bölge Müdürlüğü tarafındansa şirketin güvenlik görevlileri neden hala alanda?
  3. Talep ettiğimiz ekolojik rehabilitasyonun tüm detayları kamuoyuna ne zaman açıklanacak?

Basın açıklamasının tam metni şöyle:

Kirazlı’da ekolojik rehabilitasyon istiyoruz!

Kazdağları’nda metalik madencilik projelerine karşı yıllardır mücadele edilmiş ve projelerin çoğunun durdurulması başarılmıştır.

Kanadalı Alamos Gold’un (%100 iştiraki Doğu Biga Madencilik A.Ş.’ nin) Kirazlı Altın ve Gümüş Madeni Kapasite Artış ve Zenginleştirme Projesi’ne karşı uzun süredir verilen mücadelenin de son iki yıldır yoğunlaşması, Su ve Vicdan Nöbeti, 425 gün süren çadırlı direniş ve bu mücadelenin ulusal ve uluslararası ölçekte destek bulması ile şirketin 13 Ekim 2019 tarihinde dolan İR: 82225 sayılı ruhsatı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından uzatılamadı. Ruhsat bitim tarihinden bu yana şirket geçerli maden ruhsatı olmamasına rağmen orman izinleri ile alanda işgalci konumda varlığını bir yıl daha sürdürdü. 27 Ekim 2020 tarihinde Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü ile şirket arasında alanın tekrar Orman Bölge Müdürlüğü’ne tahsis edilmesi için protokol yapıldığı bilgisi basına yansıdı ancak protokolün detayları tüm taleplerimize rağmen kamuoyu ile paylaşılmadı.

Bu süreçte şirket ruhsat hukukunun devam ettiği ve Kirazlı Altın Madeni Projesinden vazgeçmediği doğrultusunda açıklamalarda bulundu. Su ve Vicdan nöbeti ve çadırlı direniş sırasında mülki idarenin baskısı ve toplamda 650 bin TL üzerinde idari para cezaları ile karşılaşıldı ve direnişin yıl dönümünde polisin müdahalesi ile gözaltılar yaşandı, mücadele eden yaşam savunucularına davalar ve soruşturmalar açıldı. Tüm bu baskılar mücadeleyi yıldıramadı.

Çanakkale Olay Gazetesinde yer alan bir haberde, CİMER aracılığıyla yapmış olunan bir bireysel başvuruya Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü tarafından verilen yanıtta Tarım ve Orman Bakanlığının söz konusu alanla ilgili izinleri 20.10.2020 tarihinde geri aldığı ve iptal ettiği ve “Maden Sahaları Rehabilitasyon Eylem Planı” doğrultusunda rehabilitasyon çalışmalarına devam edildiği bilgisi yer almaktadır.

Rehabilitasyon aşamasına gelinmiş olması çok sevindiricidir ve bu durum bugüne kadar yıllardır verilmiş ve hala verilmekte olan mücadelenin kazanımıdır. Ancak CİMER yanıtı üzerine mevcut durumu ve rehabilitasyon çalışmalarını yerinde görmek amacıyla 18.01.2021 tarihinde proje alanına gidildiğinde, şirketin güvenlik görevlileri ile, işçilerle ve bazı araçlarla karşılaşılmış, her hangi bir rehabilitasyon çalışmasının olmadığı ve alanın yine tel örgülerle çevrili olduğu görülmüştür. Dönüşte kolluk kuvveti ile karşılaşılmış, gbt sorgulamasına maruz kalınmıştır. Bu durum üzerine tutanak tutulmuş ve suç duyurusunda bulunulmuştur. Bu aşamada, süreç hakkında ilgili kamu kurumlarından ve Çanakkale Valiliğinden hiçbir resmi açıklama yapılmamıştır.

Bu durumu endişe ile karşılıyoruz. Kamuoyunun doğru bir şekilde bilgilendirilmesi için aşağıdaki sorularımız doğrultusunda en kısa zamanda ilgili kurumlardan resmi açıklama yapılmasını talep ediyoruz:

  1. ​Doğu Biga Madencilik A.Ş.’nin ruhsat hukuku ne aşamadadır?
  2. ​Söz konusu alan maden alanı olmaktan tamamen çıkartılmış mıdır? Yeniden ihale edilme olasılığı var mıdır?
  3. Şirket ile Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü arasında yapılan protokolün içeriği nedir?
  4. Şirketin ilgili Bakanlıklara sunduğu herhangi bir rehabilitasyon planı var mıdır? Bu amaçla firmaya herhangi bir süre verilmiş midir? Rehabilitasyon işlemi hangi kurumlarca izlenecek ve denetlenecektir?
  5. ​Şirket alandan tam anlamı ile ne zaman tahliye edilecektir?

Alamos Gold (Doğu Biga Madencilik A.Ş.’nin) tüm iş makinaları ve personeli ile birlikte alandan acilen tahliye edilmesini, Kirazlı Altın ve Gümüş Madeni Proje alanının maden alanı statüsünden çıkartılarak en kısa zamanda ekolojik ve bilimsel yöntemlerle rehabilite edilmesini ve bu sürecin şeffaf bir şekilde yürütülmesini istiyoruz. Konunun takipçisi olmaya devam edeceğiz.Mücadelenin başarılı olmasında ve bu aşamaya gelmesinde emeği geçen tüm yaşam savunucusu örgütlere, kurumlara, bireylere, mücadeleyi destekleyen herkese bir kez daha çok teşekkür ederiz.

Kazdağları Kurtulacak!

KAZDAĞLARI DAYANIŞMASI

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top