Buradasınız
Ana Sayfa > Bildiriler > Kazdağları için topyekün mücadele: Nöbet de eylemler de sürüyor!

Kazdağları için topyekün mücadele: Nöbet de eylemler de sürüyor!

Kazdağları’nda maden faaliyeti yürütmek isteyen Kanada firması Alamos Gold’un yerli ortağı Doğu Biga Madencilik’e karşı nöbet tutan Kazdağları Dayanışma üyeleri, nöbetlerinin 324’üncü gününde Çanakkale Meydanı’nda eylem yaparken, Kirazlı Balaban’daki nöbette bulunan yaşam savunucuları da yalnız bırakılmadı.

Kazdağları için Çanakkale’de eylem

Kazdağları’nda maden faaliyeti yürütmek isteyen Kanada firması Alamos Gold’un yerli ortağı Doğu Biga Madencilik’e karşı nöbet tutan Kazdağları Dayanışma üyeleri, nöbetlerinin 324’üncü gününde Çanakkale Meydanı’nda bir eylem yaptı. Alamos Gold’un bölgeden çekilmesi talebini yineleyen vatandaşlar, maden şirketine tepki gösterdi.

Konuyla ilgili grup tarafından yapılan açıklamada, “Siyanür havuzları ve cehennem çukurlarıyla Kazdağları’nı yok edecek projeler henüz iptal edilmedi. Çanakkale İl Hıfzıssıhha Kurulu’nun kararı gerekçe gösterilerek yurttaşların Kirazlı nöbet alanına girişlerine izin verilmiyor” ifadeleri yer aldı.

Faaliyeti durmuştu

TBMM’de Kazdağları’na ilişkin açıklama yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, şirketin ruhsatının yenilenmesi sürecinin durdurulduğunu bildirmişti.

Şirket ise yaklaşık 200 bin ağaç kestikleri Kirazlı projesinin 13 Ekim’de dolan inşaat ruhsatının Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü’nce yenilenmediğini, bu sebeple madencilik faaliyetlerinin ertelendiğini açıklamıştı.

Yüzlerce kişi ‘Cezayı biz ödeyelim’ dedi

Kazdağları’nda altın arayan şirketin ağaç katliamını önlemek için vicdan nöbeti tutan gençlere İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından ormanda dolaştıkları gerekçesiyle 107 bin liralık para cezası kesildi. Yılmaz Doğan, Ulaş Baş, Ferzan Aktaş, Serkan Kabak, Sema Demir, Tayfur Çamlıbel ve Murat Metiner yasakları ihlal etmediklerini söyledi ancak cezadan kurtulamadı.

 Dün yüzlerce kişi gençlerle temas kurup para cezalarını ödemek istediklerini bildirdi. Serkan Kabak, bu destek karşısında duygulandıklarını ancak kabul etmeyeceklerini belirtti. Kabak, “Biz suç işlemedik. Bu yüzden cezayı asla hak etmiyoruz. İtirazlarımızı yaptık. Onun sonucunu bekliyoruz. Yasalar da bizim haklı olduğumuzu ortaya koyacaktır” dedi.

Kazdağları da direnişçiler de yalnız değil!

Koronavirüs salgını kısıtlamalarının kalkmasının ardından Kirazlı Balaban’daki direniş alanına girmek isteyen ve gözaltına alınan yaşam savunucuları bir süredir alana giriş yapamıyordu. Önceki gün aralarında CHP İstanbul Milletvekili ve PM üyesi Ali Şeker’in de bulunduğu kalabalık bir kitle ile alana girildi. Jandarmanın Çan-Çanakkale yolunu kapatmasına rağmen kitle tali yollardan ve tepelerden direniş alanına ulaştı. 

Kazdağları Kirazlı Balaban’nda devam eden çadırlı nöbette, pandemi nedeni ile nöbet alanında bulunmayan yaşam savunucuları, geçtiğimiz günlerde alana girmek istemiş, ancak jandarmanın müdahalesiyle önce gözaltına alınmış sonrasında ise alana girişlerine izin verilmemişti. 14 Haziran Pazar günü ise yaşam savunucuları ve onlara destek veren Çanakkaleliler ile birlikte alana girilmek istendi. Jandarmanın Çan-Çanakkale yolunu “yol çalışması” gerekçesi ile kapatmasına rağmen, tali yollardan ve tepelerden alana ulaşan kitle direnişi ateşini yeniden alevlendirdi. Aralarında CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker, Çanakkale Halkevi, Çan Çevre Derneği, Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, Her Yer Kazdağları Grubu gibi yaşam savunucusu örgütlerin de bulunduğu kalabalık bir kitle yeniden alana girdi. Burada yapılan açıklamada, “Görüyoruz ki ne Kazdağları ne de biz yalnız değiliz” denildi.

Yapılan açıklamada, “14 Haziran Pazar günü, Çanakkale’deki demokratik kitle örgütleri, siyasi partiler, milletvekilleri, Çanakkale’den ve diğer illerden gelen yurttaşlar “#KazdağlarıHepimizin” diyerek Kazdağları nöbetine sahip çıktılar. Yaklaşık bir haftadır, Ruhsatsız Alamos Gold ve Doğu Biga madenciliğe karşı 26 Temmuz’dan beri süren nöbete yurttaşların katılımı, Çanakkale İl Hıfzısıhha Kurulu’nun normalleşme öncesi aldığı ormana giriş yasağı kararı gerekçe gösterilerek bir haftadır engelleniyordu. Bu hukuksuz duruma karşı, anayasal hakları gereği nöbet alanına gelmek isteyen yurttaşlar alana sokulmamaktaydı. 14 Haziran pazar günü de, Çanakkale ve Bayramiç üzerinden Kirazlı’ya geliş yolları patlatmalı yol çalışması gerekçesiyle kapatılmıştır. Maden şirketinin 8 aydır ruhsatsız şekilde alanda var oluşu sorgulanmazken, Kazdağları’na sahip çıkmak için nöbet alanına ziyarete gelineceği gün ve saatte bu çalışmanın planlanmış olması tesadüf müdür? Bizler, Kazdağları’nın havasını, suyunu, toprağını kar hırsıyla yok etmek isteyenlere karşı tuttuğumuz nöbetimizi tüm engellemelere rağmen devam ettirmekte kararlıyız. Çocuklarımızın, geleceğimizin teminatı olan bu değerleri korumak için verilen bu mücadelede tüm Çanakkale halkının yanımızda olduğunu biliyoruz” denildi. 

Ekoloji Birliği eş sözcüsü ve Kazdağı Doğal Kültürel Varlıkları Koruma Derneği başkanı Süheyla Doğan da, Ekoloji Birliği ve dernek adına bir konuşma yaparak açıklamalarda bulundu.

Ekoloji Birliği eş sözcüsü ve Kazdağı Doğal Kültürel Varlıkları Koruma Derneği başkanı Süheyla Doğan’ın açıklaması

CHP İstanbul Milletvekili ve Parti Meclisi üyesi Ali Şeker ise yaptığı açıklamada, “Öncelikle, Kazdağları mücadelesini sürdüren tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum. İnsanlık adına, insanlığın değeri olan Kazdağları’nı, koruma konusunda burada aylardır nöbet tutan arkadaşlara, mahkeme süreçlerini takip edenlere ve Kazdağları ormanlarının daha fazla tahrip edilmemesi için elinden geleni yapan herkese teşekkür ediyorum. Burada yapılmak istenen, Kazdağları sürecini sönümlendirip, bir anda verilecek bir izinle burayı yeniden faaliyete geçirmek, işletme sürecini devam ettirmektir. Bunu engellemenin yolu, uyanık olmaktan geçiyor. Eğer biz uyanık olursak, Kazdağları’nı koruruz, ülkemizi de kururuz, yurdumuzun bütün güzelliklerini; Artvin Cerrattepe’den Munzur’a kadar Kazdağları’na kadar her bölgenin kaderi ortak. Eğer biz sahip çıkmazsak, bütün doğayı üç tane rantçıya peşkeş çekecekler. Kazdağları’nın geleceği bizim elimizde. Bu mücadeleyi corona virüsü bahanesiyle yasaklayarak engellemeye çalışıyorlar. Biz gerekli tedbirleri alarak Kazdağları’nı ve geleceğimizi koruyacağız” dedi. 

Çan Çevre Derneği adına konuşan avukat Ümran Aydın ise, “Bugün Kirazlı’ya gidecek çevrecileri engellemek için yol çalışması bahanesiyle Çan-Çanakkale yolu ulaşıma kapatılmıştır. Seyahat ve ulaşım hakkı engellenmiştir. Çan’dan giden arkadaşlarımız beş km. yol yürüyerek alana ulaşmıştır. Alamos Gold Kazdağlarını terk edene kadar eylemlerimiz kararlılıkla sürecektir. Kaz Dağları vatandır, savunacağız” dedi.

Kazdağları bizimdir!

“Alamos Gold ormandan gidene kadar biz burayı terk etmiyoruz!” açıklamasında bulunan Heryer Kazdağları gurubu ise şunları ifade etti:

“COVID-19 yasaklarının kalkmasıyla birlikte, Kazdağları için El Ele eylemlerimize kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bin pınarlı İdamız hala rant odaklı maden ve enerji şirketlerinin tehditi altında. Evlerimizde kaldığımız pandemi süresince de bu şirketler krizi fırsata çevirmeye devam etti. Salda’dan Hasankeyf’e, Bursa’dan Artvin’e Türkiye’nin dört bir yanında doğa talanlarının hızlandığına şahit olduk. İlimizde ise Kirazlı Balaban’da Alamos Gold’un altın madeni projesine karşı 26 Temmuz’da başlayan ve bugün 324. gününe ulaşan çadırlı nöbete saldırılar arttı.

13 Ekim’den bu yana 8 aydır ruhsatı olmayan şirket hala Kirazlı’da varlığını sürdürüyor. Siyanür havuzları ve cehennem çukurlarıyla Kazdağları’nı yok edecek projeleri henüz iptal edilmedi. Madenci şirkete hiç bir yasak konulmazken, kar kış, yağmur çamur, pandemi demeden neredeyse bir yıla yakın süredir nöbet tutan yaşam savunucularına, idari para cezaları kesildi, hedef gösterildiler, gözaltıyla tehdit edildiler. Şimdi de Çanakkale İl Hıfzıssıhha Kurulu’nun kararı gerekçe gösterilerek yurttaşların Kirazlı nöbet alanına girişlerine izin verilmiyor. Bu baskılar, Kazdağları’ndaki yaşam nöbetini yalnızlaştırıp bitirmek ve şirketin projelerini rahatça gerçekleştirmesini sağlamak içindir.

Ne istiyoruz?

  • Pandemiyi, bu gibi durumlarla bir daha karşılaşmamak için çok daha iyi korumamız gereken doğayı yok etmek için fırsata çevirmeyin!
  • Kirazlı’da pandemi gerekçesiyle alınan ormana giriş yasağını kaldırın!
  • Yaşam savunucularına kesilen 109bin lirayı aşan para cezalarını iptal edin!
  • En önemlisi, 347 bin 815 ağacı katleden ve 8 aydır ruhsatı olmayan Alamos Gold’u tahliye edin!

Her türlü engellemeye ve yıldırma çabalarına karşı hayatı savunmaya devam edeceğiz. Çünkü sincaplara, karacalara, ağaçlara ve çocuklara söz verdik: Kazdağları kurtulacak! Kazdağları yalnız değildir.

#KazdağlarıYalnızDeğildir
#KazdağlarıHepimizin

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top