Buradasınız
Ana Sayfa > Haberler > Kaz Dağlarını tahrip eden Alamos Gold devletten tazminat alarak bölgeden çekildi

Kaz Dağlarını tahrip eden Alamos Gold devletten tazminat alarak bölgeden çekildi

Tarım Orman-İş Sendikası Başkanı Şükrü Durmuş, “Alamos Gold uluslararası tahkim yasası gereği tazminat alarak sahayı terk ediyor. Verdiği zarar yetmezmiş gibi tazminat alması kabul edilemez” dedi.

Kazdağları’nda Balaban/Kirazlı mevkiinde altın madeni için çalışmalar yürüten ve 13 Ekim 2019 tarihinde ruhsat süresi biten Kanada merkezli Alamos Gold sahayı terk etme kararı aldı. Tarım Orman-İş Sendikası Başkanı Şükrü Durmuş, Kaz Dağları’nda maden arayan Alamos Gold’un önceki gün itibarıyla devletten tazminat alarak sahadan çekildiğini açıkladı.

Cumhuriyet’ten Sena Yaşar’ın haberine göre, Tarım Orman-İş Sendikası Başkanı Durmuş, Kaz Dağları’nda maden arayan Alamos Gold’un önceki gün itibarıyla devletten tazminat alarak sahadan çekildiğini açıkladı. Sendika heyetiyle bölgede incelemelerde bulunan Durmuş, “Ruhsat süresi bir yıl uzatılan ve ruhsatı yenilenmeyen şirket, sahayı teslim alırken taahhüt ettiği koşulları yerine getirmeden sahayı teslim etti. Maden sahasının eski halini alması yıllar sürecek. Alamos Gold uluslararası tahkim yasası gereği tazminat alarak sahayı terk ediyor. Yani kendi masraflarını da devlete ödetiyor, sıyırdığı canlı toprağı dahi yerine dökmeden gidiyor. Verdiği zarar yetmezmiş gibi, tazminat alması kabul edilemez” dedi.

“CENGİZ İNŞAAT GELECEK” İDDİASI

Maden sahasındaki şantiye binaları ve iş makinelerinin tamamının saha içindeki şekliyle teslimatının yapıldığını belirten Durmuş, “Alamos’un böyle bırakıp gitmesi düşündürücü. Bu sahaya yakın yerlerde Halilağa Bakır Madeni projesi için Koza Madencilik ve Cengiz İnşaat’ın ruhsat alanı olması, Alamos’un çekildiği sahanın Cengiz veya Koza’ya devredileceği söylentilerini artırdı. Kaygımız, millete küfreden adamın, burayı alarak mahvetmesi” diye konuştu.

RUHSATI YENİLEMEMİŞTİ

Geçtiğimiz yıl Ekim ayında Kaz Dağları’nda siyanürle altın arayarak 195 bin ağacın kesilmesine yol açan Kanada merkezli Alamos Gold şirketinin sona eren ruhsatını yenilenmediği açıklanmıştı. Şirket, kendi resmi internet sitesi üzerinden yaptığı açıklamada Kirazlı projesindeki tüm inşaat faaliyetlerini askıya aldığını duyurmuştu.

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top