Buradasınız
Ana Sayfa > Bildiriler > Kanal İstanbul ÇED kararına nasıl itiraz edebilirsiniz?

Kanal İstanbul ÇED kararına nasıl itiraz edebilirsiniz?

Son dönemin en çok tartışılan konusu Kanal İstanbul Projesi için hazırlanan son şekli verilen Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporu yeterli bulunarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından dün halkın görüşüne açıldı. “Nihai” olarak kabul edilen ÇED raporu, 10 gün boyunca görüş ve öneriler için askıda kalacak.

Bir “yıkım” projesi!

Kanal İstanbul Projesi, ülkedeki siyasi muhalefetten başka, demokrasi mücadelesi veren pek çok STKlar yanı sıra, doğa ve yaşamı savunma mücadelesi içindeki ekoloji örgütlerinden de “ekolojik yıkım projesi” olarak büyük tepkiler alan bir proje. Yapılan açıklamalarda, Kanal İstanbul projesinin rant uğruna gerçekleştirilmeye çalışılan, ekolojik, ekonomik ve siyasi olarak karşı çıkılması ve mutlaka engellenmesi gereken bir yıkım projesi olduğu vurgulanıyor.

Kanal İstanbul Projesi için hazırlanan ve son şekli verilen Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporu yeterli bulunarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından dün halkın görüşüne açıldı. “Nihai” olarak kabul edilen ÇED raporu, 10 gün boyunca görüş ve öneriler için askıda kalacak. Bu süre içinde yurttaşlar projeye ilişkin görüş ve itirazlarını iletebilecekler. Projeye ilişkin görüş ve itirazların 2 Ocak 2020 tarihine kadar yapılması gerekiyor. Bu süreye kadar yapılacak itirazlar, İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne ya da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ÇED İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü’ne dilekçe ile yapılabilir.

Kanal İstanbul ÇED raporunu veren şirketin sicili: Milyonlar, ihaleler, yolsuzluklar!

İkisi bir arada: 75 milyarlık Kanal İstanbul projesi ve ‘şaibeli’ bir ÇED şirketi!

Kanal İstanbul projesi için ÇED raporunu hazırlayıp veren şirket ise ayrıca bir tartışma konusu. ÇED raporunun askıya çıkarılması ile birlikte, böylece raporu hazırlayan şirketin kimliği de kamuoyunun gündemine bu kez net olarak gelmiş oldu. Kanal İstanbul projesinin ÇED Raporunu hazırlayan şirket Çınar Mühendislik Müşavirlik A.Ş. Ankara merkezli olan Çınar Mühendislik’in sahibi Selahittin Hacıömeroğlu, Biga Enerji Elektrik Üretim A.Ş.’nin de yönetim kurulu başkanı. Hacıömeroğlu, kendi santrali de dahil yarımadada planlanan birçok santralin ÇED dosyasını hazırlayan Çınar Mühendislik’in de sahibi.

ÇED raporu hazırlayan firmanın adı daha önce bir çok olayda geçiyor. Ayrıca şirket sahibi Selahittin Hacıömeroğlu’nun “Botaş Yolsuzluğu” operasyonunda da adı yer alıyor. Bu yolsuzluk davası ile tutuklanıp yargılandığı belirtilen Hacıömeroğlu, bir başka olayda da bağımsız bir şirket tarafından hazırlanması gereken ÇED Dosyası’nı da kendi şirketine hazırlatması nedeniyle büyük tepki toplamış. Böylece kendi şirketi için gereken ÇED raporunu yine kendi şirketine hazırlatarak, bir de “ÇED olumlu” kararı alınması sağlanmış!

KANAL İSTANBUL ÇED RAPORUNA İTİRAZ DİLEKÇESİ

TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu, Kanal İstanbul Projesi’nin ÇED raporu nihai halini almak üzere Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından görüşe açılması üzerine, yurttaşlarımızın projeye ilişkin görüş ve itirazlarını 2 Ocak 2020 tarihine kadar iletebilmeleri için bir dilekçe yönergesi hazırladı. Yurttaşların itirazlarını yapabilmeleri açısından sitemizden de yararlanabilecekleri dilekçe örneğini aşağıda verdiğimiz linkle biz de paylaşıyoruz.

TMMOB‘un hazırladığı Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne verilecek itiraz dilekçesinin örneği:

Dilekçe örneğini indirmek için tıklayınız

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Kanal İstanbul ÇED kararına nasıl itiraz edebilirsiniz?” üzerine 17 yorum

  1. Kanal Istanbul her anlamda bugüne ve geleceğe zarar, ihanet, cinayettir. Sırtımıza gereksiz bir yüktür. Hemen yanı başında bir boğaz olması ve Montrö kazanımlarımızın yok olacağı sebebiyle Kanal İstanbul’a hayır diyorum.

  2. Kanal Istanbul her anlamda bugüne ve geleceğe zarar, ihanet, cinayettir. Sırtımıza gereksiz bir yüktür. Hemen yanı başında bir boğaz olması ve Montrö kazanımlarımızın yok olacağı sebebiyle Kanal İstanbul’a hayır diyorum.

  3. Çevreye, ekolojiye vereceği zarardan ötürü İstanbul kanalına hayır diyorum. Hayır hayır hayır!
    Amerika’nın tek girmediği, karıştırmadığı Karadeniz kaldı! geçmesin.

  4. Bu Vatan Bizim✨🇹🇷
    Tüm Kalbimle HAYIR diyorum
    Yetkilileri de Sağduyu Akıl-Fikir Vicdan Ve VATAN SEVGİSİNE DAVET EDİYORUZ🙏🙏🙏

Bir cevap yazın

Top