Buradasınız
Ana Sayfa > Ekoloji > “Kanal İstanbul bilim dışıdır!”

“Kanal İstanbul bilim dışıdır!”

“Kanal mı yaşam mı?” başlıklı panelde Kanal İstanbul projesinin her yönüyle bilim dışı olduğunu vurgulanarak, “Kanal İstanbul diğer mega projelerle birlikte İstanbul’u ciddi yıkıma uğratacak” uyarısı yapıldı.

“Kanal mı yaşam mı?” başlıklı panelde Kanal İstanbul projesinin her yönüyle bilim dışı olduğunu vurgulanarak, “Kanal İstanbul diğer mega projelerle birlikte İstanbul’u ciddi yıkıma uğratacak” uyarısı yapıldı.

Kanal İstanbul projesinin getireceği felaketlere dikkat çekmek amacıyla İstanbul Kadıköy’deki Eğitim Sen 2 Nolu Şubesi’nde, “Kanal mı yaşam mı?” başlıklı panel düzenledi. Panele konuşmacı olarak Yüksek Mimar Mücella Yapıcı, Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu aktivisti Koray Türkan, Polen Ekoloji aktivisti Cemil Aksu ile çok sayıda sivil toplum örgütünden temsilci ve yurttaş katıldı. 

SDGF tarafından düzenlenen panelde ilk olarak söz alan Cemil Aksu, ekoloji hareketinin, gençlik hareketiyle buluşmasının önemine değindi. AKP ile birlikte yoğunlaşan özelleştirmelerin ciddi ekolojik yıkımlara neden olduğunu ifade eden Aksu, “Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de şirketlerin kaynak arayışları neticesinde ekolojik yıkımın kat be kat arttığına tanık oluyoruz. Son 40 yıla damgasını vuran bir yıkımla karşı karşıyayız” dedi. 

‘ORTADA KORKUNÇ BİR RANT VAR’ 

Koray Türkan da, kurdukları koordinasyonun Gezi direnişinin mirası üzerinde şekillendiğini söyledi. Birleşik mücadelenin önemine dikkat çeken Türkan, yerel ve ulusal mücadelenin bütünlüklü olması gerektiğini vurguladı. Kanal İstanbul projesinin ciddi tahribatlara yol açacağının bilinmesine rağmen rant uğruna yapıldığını aktaran Türkan, “110 milyar TL’nin depreme karşı önlem için değil kanal için yapılması çok kritik. Bu rant projesinin detayları ortaya konmalıdır. Güzergah üzerindeki arsaların fiyatlarını kat be kat arttığına tanık oluyoruz. Ortada korkunç bir rant var” diye konuştu.  

‘KANAL TEK BİR MÜCADELE DEĞİLDİR’ 

Yüksek Mimar Mücella Yapıcı ise, dünyadaki mega projeler ile ilgili örnekler vererek, yaratılan tahribat ve gelişen karşı mücadeleleri anlattı. Kaz Dağları, Hasankeyf ve birçok yıkıma dikkat çeken Yapıcı, “Kanal İstanbul sadece İstanbulluları ilgilendirmiyor. Sınırlı mücadele ile sonuç almak zor” ifadelerini kullandı.  AKP’nin yaptığı İstanbul Havalimanı ve köprüler gibi mega projelerin kentte ciddi ekolojik yıkımlara neden olduğunu söyleyen Yapıcı, “Kanal İstanbul projesi tek başına bir proje değildir. Birçok mega proje ile bir bütündür. 3. Köprü ve 3. Havalimanıyla birlikte ekonomik, ekolojik tarihsel kültürüyle beraber İstanbul’u ciddi yıkıma uğratacak. Bu yüzden bunların yaptıkları her şey bilim dışıdır” şeklinde konuştu.

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top