Buradasınız
Ana Sayfa > Bildiriler > Ayvalık Tabiat Parkı halkındır, şirketlere peşkeş çekilemez!

Ayvalık Tabiat Parkı halkındır, şirketlere peşkeş çekilemez!

Ayvalık ilçesinde koyları ve kıyılarının peşkeş çekilmesine karşı elele veren halk, Tabiat Parkı ihalesinin iptalini istiyor. Ayvalık’a sahip çıkan çevre örgütleri, Ayvalık Belediyesi, sivil toplum kuruluşları ve siyasi parti temsilcileri Ayvalık Tabiat Parkı’nın ihalesinin iptali ve koyun şirketlere peşkeş çekilmesinin durdurulması için seferber oldu. 

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde koyları ve kıyılarının peşkeş çekilmesine karşı elele veren halk, Tabiat Parkı ihalesinin iptalini istiyor. Ayvalık’a sahip çıkan çevre örgütleri, Ayvalık Belediyesi, sivil toplum kuruluşları ve siyasi parti temsilcileri Ayvalık Tabiat Parkı’nın ihalesinin iptali ve koyun şirketlere peşkeş çekilmesinin durdurulması için seferber oldu. 

Türkiye’nin en büyük yüzölçümlü doğal sit alanı Ayvalık Adaları Tabiat Parkı’nın içerisinde ve kıyıda yer alan bir kısım taşınmazların 11 Şubat 2020 tarihinde yapılacağı duyurulan kiralama ihalesinin iptaline yönelik olarak Ayvalık Belediyesi, çevre örgütleri, sivil toplum kuruluşları ve siyasi parti temsilcileri ile ilçe sakinleri birbirleriyle kenetlenerek Ayvalık’a sahip çıkma mücadelesi veriyor. Dün (08 Şubat) de bu amaçla Cunda Adası’nda Ayvalık Tabiat Parkı içerisinde yer alan Pınarboğazı (Ortunç yanı) ve Dalyan (Ada Kamping yanı) kıyılarının 20 yıllığına kiralanması için 11 Şubat’ta Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılacak ihalenin iptali için miting düzenledi.

Ayvalık Adaları Tabiat Parkı’nın ranta değil halka ait olduğu vurgulanarak, “Kiralama İhalesine Hayır Mitingi” gerçekleştirildi. Ayvalık Adaları Tabiat Parkı’nın içerisinde ve ihalenin yapılacağı orman ve deniz kıyısında bulunan Bahçealtı Koyu’nda yüzlerce vatandaşın katılımıyla gerçekleşen mitingde Ayvalık Tabiat Platformu, Ayvalık, Edremit, Gömeç Kent Konseyleri, Atatürkçü Düşünce Derneği, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Ayvalık Şubesi, TEMA Ayvalık Şubesi, Ayvalık Belediyesi, Eğitim-Sen, CHP, EMEK Partisi, Kadının Sosyal Hayatını Araştırma ve İnceleme Derneği, ATO Kadın Girişimci Kurulu, Ayvalık Bisikletlileri (AYVELO) Ayvalık Tabiat Derneği, Ayvalık Yerel İnisiyatif, Kazdağı Doğal ve Kültürel Değerleri Koruma Derneği, Kazdağı Tutkunları, Edremit Çevre Sağlığı ve Doğa Koruma Derneği, TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Ayvalık Şubesi, Gömeç Çevre Platformu, Körfez Doğa Sporları Grubu, Ege ve Marmara Çevre Belediyeler Birliği Çevre Gönüllüleri Grubu, Ayvalık Sebze ve Meyveciler Odası ile Ayvalıklı vatandaşlar da hazır bulundu.

“TABİAT PARKI HALKINDIR, ŞİRKETLERE PEŞKEŞ ÇEKİLEMEZ!”

Gömeç Belediye Başkanı Mehmet İrem Himam’ın da katılarak destek verdiği mitingte konuşan Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, siyasi görüşlerini bir yana bırakarak Türkiye’nin en güzel doğasına sahip Ayvalık Tabiat Parkı için bir araya gelen kalabalık topluluğa teşekkür etti. Başkan Ergin yaptığı konuşmada, “Dünya’nın en güzel yerlerinden olan cennet köşemiz Ayvalık’ın hem belediye başkanı olarak hem bu güzelliklerin içerisinde yaşayan bir vatandaş olarak, bahsi geçen yerlerin günü birlik işletmelere özelliklede alan olarak ihaleye çıkmasına karşı olduğumuz için buradayız. Çünkü yaşadığımız bu toprakların tek sahibi biz değiliz. Burada yaşayan tüm canlıların yaşam hakkına saygı duymak zorundayız. Tabiat parkı halkımızındır, burada yaşayan canlılarındır, işletmelere verilmesini istemiyoruz. Çünkü ardı arkası durmayacak bunu da biliyoruz. Ama biz bu güzellikleri koruyarak gelecek nesillere taşımaya kararlıyız” dedi.

“BU ZENGİNLİĞİ KORUMAYA VE GELECEĞE TAŞIMAYA KARARLIYIZ”

Ayvalık Adaları ile Tabiat Parkı’nın sadece Ayvalık’ın değil, Türkiye’nin zenginliği olduğunu belirten Belediye Başkanı Mesut Ergin, “ Bizler bu zenginliği koruyarak geleceğe taşımaya kararlıyız. Bunun için Ayvalık Halkı ve onun temsilcisi Ayvalık Belediyesi olarak Tabiat Parkı içinde adı ne olursa olsun, ister kamping ister Günü Birlik Konaklama alanı gibi yeni tesislerin oluşmasına ve yapılaşmaya karşıyız. Tabiat Parkı içinde ticari amaçlı hiç bir oluşumu kabul etmemiz mümkün değildir. Ayvalık Adaları ve Tabiat Parkı ile bu bölgedeki kıyılarımız rantın değil halkın ortak malıdır. Halka kapatılamaz” ifadelerini kullandı.

Bakanlığın kiralama iradesinin hukuka açıkça aykırı olduğu gibi kıyıları halka kapatıp, ranta açılmasını sağlayacağını savunan Başkan Ergin, “Bu haliyle bu ihalenin hiçbir kamu yararı taşımadığı bellidir. Kamu yararı taşımayan bu ihalelerin kimlere yarar sağlamak için istendiği şaibelidir. Ayvalık Adaları ve Tabiat Parkı içinde ekolojik yapıya zarar vereceği belli olan bu kiralama ihalelerine izin vermeyeceğiz. Ayvalık’ta halka rağmen ortaya çıkarılmak istenilen ‘oldu bittilere’ boyun eğmeyeceğiz.

Ayvalık Halkı ve onun temsilcisi Ayvalık Belediyesi olarak 11.02.2020 tarihinde yapılacağı duyurulan bu ihalelerin derhal durdurulmasını ve açılması planlanan ve toplam sayısı 8 olduğu yolunda duyum alınan diğer alanlar hakkındaki ihale çalışmalarına derhal son verilmesini talep ediyoruz. Talebimizin göz ardı edilmeyeceği ve Ayvalık Halkı ve onun temsilcisi olan Ayvalık Belediyesinin görüşü doğrultusunda ihalelerin iptal edileceğini umuyoruz. Aksi bir durumda yasal platformda her türlü mücadele kararlılığını sergileyeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın. Ayvalık Adaları ve Tabiat Parkını teslim etmeyeceğiz.” diye konuştu.

“TÜRKİYE’NİN TÜM KIYILARI HALKA AİTTİR”

Soğuk havaya rağmen oldukça kalabalık bir grubunun katıldığı mitingte konuşan Gömeç Belediye Başkanı Mehmet İrem Himam da, Türkiye’nin tüm kıyılarının halka ait olduğunu vurgulayarak, “Ben halka ait olan bu kıyıların halktan koparılmaya çalışılmasının doğru olduğunu düşünmüyorum. Gelecek için de Türkiye’nin yönetimi ve insanların birbirlerine olan güvenleri açısında da bunun çok tehlikeli ve zararlı bir davranış olduğuna inanıyorum. Gömeç Belediyesi olarak bizde kıyıların özelleştirilmesini istemiyoruz.” dedi.

“HALKIMIZLA BİRLİKTE SÜRECİN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”

Eyleme partilileriyle birlikte destek veren İyi Parti Ayvalık İlçe Başkanı Gülten Sütçüoğlu da, “Ayvalık Adaları Tabiat Parkı’nın rantın değil, halkın malı olduğunu ispatlamaya çalışıyoruz. İnşallah da başarılı olunacak. Zaten Ayvalık Belediyesi tarafında da yasal süreç başlatılmış durumda. Elimizden geldiği kadar, buradaki kalabalıkla birlikte sürecin takipçisi olacağız “diye konuştu.

“TABİAT PARKLARINA DOKUNULAMAZ”

Altınova’nın eski Belediye Başkanı Asım Sürer de, ”Gelecekte insanların nefes alabileceği nadir yerlerden biri olan Tabiat Parkı’nın yanı sıra bölgemizdeki Kazdağları, Madra Dağları ve Cunda Adası gibi güzellikleri çok iyi korumamız gerekiyor. 11 Şubat’ta ihalesi yapılacak işletmelerin tabiat parkı dışında Ayvalık’ın başka köşelerinde de yapılandırılabileceğini düşünüyorum. Bu duygularla lütfen Tabiat Parklarına dokunmayalım” dedi.

“TABİAT PARKI’NIN BİR CENNET OLDUĞUNUN BİLİNCİNE VARILMALI”

Mitinge katılan çevrecilerden Havva Taylan, “Türkiye de satılacak alanlar bitti herhalde ki Ayvalık Adaları Tabiat Parkı’nın içerisindeki iki koyun 11 Şubat’ta ihalesi olacağını öğrendik. Öğrendiğimiz günden bu yana da mücadeleye devam ediyoruz. İlk mücadelemiz; bundan bir ay önce belediye başkanımızın tahsis talebiyle başladı. Daha sonrasında ihalenin durdurulması için dava açıldı. İhalenin duracağına gönülden inanıyoruz. Tarım ve Orman Bakanlığı da fark edecek ki,  burası bir cennet. Burası 3-5 kişi için rant alanı haline getirilemez. Ayvalık kıyıları, Ayvalık halkınındır. İnanıyorum ki bakanlık yetkilileri bunun bilincine varacaklardır. Çünkü bu kadar insan, buradaki yaşam alanını korumak için burada” ifadelerini kullandı.

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top