Buradasınız
Ana Sayfa > Bildiriler > İzmir’de Küresel İklim Grevi açıklaması

İzmir’de Küresel İklim Grevi açıklaması

İzmir’de 19 Mart’ta küresel düzeyde yapılan İklim Grevi dolayısıyla açıklama yapan EGEÇEP ve İzmir Çevre Gönüllüleri Plaftormu, fosil yakıt kullanımını sona erdirmeye çağrı yaptı.

Ege Çevre ve Kültür Platformu ve İzmir Çevre Gönüllüleri Platformu, Gündoğdu Meydanı‘nda Küresel İklim Grevi‘ne ilişkin açıklama yaptı. Basın metnini okuyan “Kapitalizm öldürür” yazılı pankartın açıldığı eylemin metnini, EGEÇEP Eş Sözcüsü Prof. Dr. Ali Osman Karababa okudu. Açıklamada; Paris Anlaşması’nın mutlaka imzalanması, acil iklim durumu ilan edilmesi ve fosil yakıtların terk edilmesi çağrısında bulunuldu.

Hükümetler Arası İklim Paneli tarafından hazırlanan raporlarda sunulan bilimsel kanıtlara da açıklamada dikkat çeken Prof. Dr. Karababa, “Söz konusu raporlarda ülkemizin de içinde yer aldığı Akdeniz Havzası‘nın iklim krizi açısından çok yüksek riskli bölge olduğunu, gerekli önlemlerin acilen alınmaması durumunda aşırı sıcak hava olayları, yağışlarda ciddi azalma, kuraklık, susuzluk, çölleşme, aşırı ve ani yağışlar ve bunlara bağlı sel felaketlerinde artışların bölgemizde sıklıkla yaşanacağı belirtilmektedir” dedi. 

PARİS ANLAŞMASI MUTLAKA İMZALANSIN

Karababa, “Gelin hep beraber fosil yakıt kullanımına, fosil yakıt şirketlerinin desteklenmesine, yeni fosil yakıt rezervlerinin çıkarılmasına, yeni fosil yakıt kullanan termik santrallarının yapılmasına hayır diyelim. Gelin hep beraber Hükümeti ‘Paris İklim Anlaşmasını’ imzalamaya davet edelim. Gelin hep beraber merkezi hükümetten ve yerel yönetimlerden ‘iklim krizi acil durumu’ ilan etmelerini ve acilen konuya yönelik politikaları hazırlamalarını ve hayata geçirmelerini isteyelim” ifadelerini kullandı. 

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir yanıt yazın

Top