Buradasınız
Ana Sayfa > Bileşen Etkinlikleri > İzmir Barosu Çevre Komisyonu avukatları yarın Turgutlu’da

İzmir Barosu Çevre Komisyonu avukatları yarın Turgutlu’da

Turgutlu ve Turgutlu Çevre Platformu (TURÇEP), yarın İzmir Barosu Çevre Komisyonu avukatlarını ağırlayacak.

Turgutlu’da yarın (29 Ağustos) Çaldağı nikel maden işletmesine karşı yürütülen hukuki süreç ile ilgili bir bilgilendirme toplantısı yapılacak. Çaldağı maden işletmesine karşı yürütülen hukuksal süreç ile ilgili davanın avukatı ve İzmir Barosu Çevre Komisyonu üyesi avukat Arif Ali Cangı’nın yapacağı sunumu izleyecek olan İzmir Barosu Çevre Komisyonu üyesi avukatlar, bunun öncesinde de kendi komisyon toplantılarını yine Turgutlu’da yapacaklar.

Toplantılar Eski Belediye Binası Salonu’nda yapılacak. İzmir Barosu Çevre Komisyonu üyesi avukatların kendi komisyon toplantıları saat 18.30’da yapılırken, Çaldağı ile ilgili hukuksal süreçler ilgili bilgilendirme toplantısı ise saat 20.30’da ve bu kez kamuya açık olarak gerçekleştirilecek.

Çaldağı’ndaki madene karşı yürütülen hukuk mücadelesi hakkında bilgilendirme

Saat 20.30’da Avukat Arif Ali Cangı’nın sunum yapacağı toplantıda, Çaldağı nikel maden işletilmesine karşı yürütülen hukuksal süreç ile ilgili bilgilendirme yapılacak. Davanın avukatı Cangı, konunun günümüzde hassas bir süreci içeriyor olması dolayısıyla, yapacağı sunumun İzmir Barosu Çevre Komisyonu’na mensup avukatlar tarafından da izleneceğini, bu nedenle Çaldağı nikel maden işletilmesine karşı yürütülen hukuksal süreç ile ilgili aşamalar hakkında bugüne kadar neler olduğu konusundaki bilgilendirmeler yanı sıra, bundan sonra neler yapılmasına ilişkin değerlendirmeler ve önerilerin de ortaya konulmasının gerekeceğini belirtti.

Eski Belediye binası Salonunda saat 20.30’da yapılacak bu toplantı, başta TURÇEP ve bileşenleri olmak üzere kamuya açık olacak. Toplantıya Belediye Başkanı Çetin Akın, CHP Manisa milletvekili Bekir Başevirgen ile Turgutlu Kent Konseyi Başkanı Fehmi Gülen’in de katılması bekleniyor.

Bu bilgilendirme toplantısı öncesi ise yine eski Belediye binası salonunda saat 18.30’da İzmir Barosu Çevre komisyonu üyesi avukatları kendi komisyon toplantılarını gerçekleştirecekler. Komisyon üyesi avukatlar daha sonra saat 20.30’da yine komisyon üyesi arkadaşları avukat Arif Cangı’nın Çaldağı ile ilgili yapacağı sunumu izleyecekler.

“Komisyonumuzun Turgutlu halkının çevre mücadelesine katkısı olacağını ümit ediyoruz”

İzmir Barosu Çevre Komisyonu Başkanı avukat Afhan Topel, komisyon toplantılarının çevre hukuku temelinde genel, bölgesel sorunlar yanı sıra bazı önemli yerel sorunların da değerlendirilmesini içerdiğini belirtirken, 10 yılı aşkın bir zamandır devam eden Çaldağı sorununun önemi ve hassasiyetinin farkında olduklarını, bu nedenle komisyon üyesi ve davanın avukatı da olan Arif Ali Cangı’nın konuyla ilgili yapacağı sunumu izlemek için İzmir Barosu Çevre Komisyonu olarak toplantılarını Turgutlu’da yapma kararı aldıklarını söyledi.

“Böylece Çaldağı nikel madenine karşı yürütülen hem toplumsal hem de hukuksal mücadele süreci ile ilgili daha net bilgiler edinmemiz mümkün olabilecek” diyen Topel, “Bizim komisyon toplantılarımızın mutlaka bir çıktısı ve sonucu oluyor. Bu nedenle gerçekleştirilecek bu toplantılar sonrası Turgutlu halkının verdiği çevre mücadelesini daha yakından takip edebilme imkanımız olacak. Bu sayede komisyonumuzun da Turgutlu halkının bu toplumsal ve hukuksal mücadelesine katkısı olacağını ümit ediyor ve diliyoruz” dedi.

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir yanıt yazın

Top