Buradasınız
Ana Sayfa > Bileşen Etkinlikleri > Fatsa’daki ÇED toplantısında gerginlik yaşandı

Fatsa’daki ÇED toplantısında gerginlik yaşandı

Fatsa´da siyanürle altın işletmeciliği yapmak isteyen şirketin kapasite artırımı için yaptığı “halkı bilgilendirme toplantısı” gergin geçti.

Fatsa-Ünye sınırında Yukarıbahçeler’de beş yıldır Altıntepe Madencilik San. ve Tic. A.Ş. tarafından işletilen siyanürle altın ayrıştırması işletmesi kapasite artırmaya çalışıyor. Kapasite artırımı için başlatılan “halkı bilgilendirme toplantısı”na Ordu Çevre Derneği, Fatsa ADD temsilcileri ve çevre mahallelerden yurttaşlar katıldı.

Toplantıda şirket yöneticileri ve işçilerinin yoğunluğu dikkat çekti. Şirket mühendisinin yaptığı sunumdan sonra katılımcıların soruları ve konuşmaları sırasında karşılıklı atışmaların başlaması üzerine Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü görevlisi toplantıdan atma tehdidinde bulunması da tepkiye neden oldu

Siyanür tehdidi devam edecek!

Ordu Çevre Derneği (ORÇEV) Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül söz alarak, “Bir hafta önce çıkan gazetede lise öğrencisi deney amaçlı internetten 5 miligramlık siyanür alıyor. Evde deney yapma sırasında aile vefat ediyor kendisi komada haberi çıktı. Siyanürün ne kadar tehlikeli olduğunun kanıtıdır. Siyanürle altın ayrıştırması gelişmiş ülkelerde yapılmıyor. Bu şirket beş yıldır burada 14 yıl daha burada olacağını belli eden ÇED girişimi var. Bu şu demektir 50-60 yıl daha burada.. Maden çevresindeki köylerin yok olacağı, göç edileceği anlamına gelmektedir. Çıkan altın binlerce ton olsa da yasa gereği çıkarılan altının şirketin bildirmiş olduğu oranın yüzde biri devlete vergi olarak veriliyor. Altının yurt dışına çıkarma olanağı da var.” diyerek uyarıda bulundu.

Radyon gazları da bir diğer tehdit!

Osman Güvenalp ise, “Burada yeni bir tehlike var. İyonizan radyonson. Altın madenciliğinde bu tehlike de var. Diğer tehlike de radon gazları. Radon gazı redyoaktif bir gazdır. Alfa radyasyonu yayarlar. Kanserojen etkisi var.” diyerek bölge insanlarını bekleyen sağlık sorunları konusunda uyardı.

Ses çıkaramıyorlar!

Yukarıbahçeler Mahallesi’de yaşayan Fahrettin Olmuş ise, yaşanan gerçekliği ifade ederek, “Gece çalışıyorlar. Uyuyamıyorum. Mahalleden birçok kişi madende çalışıyor. Bu nedenle de konuşamıyorlar. Buradan Çevre ve Şehircilik Bakanlığına soruyorum. Bu halk için ne yaptınız. 15-20 yıl daha bu gürültüyü ve tehdidi yaşayacak mıyız? Ben istemiyorum.” diyerek salonda bulunan işçilere dikkat çekti.

Mahalle insanlarından bir kişinin de dinamit patlatmalarından zarar gördüklerini, heyelan olduğunu söylemesi üzerine konumuz bu değil diyerek mikrofon elinden alınıp susturuldu. Salondan tepki gelmesiyle karşılıklı atışmalar oldu.

Dışarıdan gelenler değil, ev sahibiyiz!

ADD Fatsa Şube Başkanı Nur Hilal Gündüz ise “dışarıdan gelenler var” denmesi üzerine söz alarak birlikte olmaktan başka çarenin olmadığını vurguladı ve “Burada bulunanlar aynı tarafta. Hepimiz buralıyız. Ordu’dan gelenler de Fatsa’dan gelenler de buralı.” dedi.

Şirket sözcüleri de var

Toplantıda şirkette çalışan mahalleliler yanında şirket taraftarı birkaç kişinin “Bize parayı şirket veriyor, siz ne veriyorsunuz? Dün akşam iftar yemeği verildi, siz neredeydiniz?”” diye seslenmesi de tepki aldı. Sivil ve resmi jandarma ve güvenlik güçlerinin olduğu toplantıdaki gerginlik dışarıda da devam etti. Yirmiden fazla konuşmacının olduğu toplantıda şirket lehine konuşan olmadı. Birkaç kişi aleyhte konuşanlara “dışarıdan” suçlamasıyla tepki gösterdi Konuşanlar dernek temsilcileri ve çevre mahallelerden yurttaşlardı. Toplantıda aleyhe olanların baskınlığı dikkat çekti.

Fatsa’daki maden sahasından bir görünüm
Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top