Buradasınız
Ana Sayfa > Bildiriler > İklim ve çevre örgütlerinden 1 Mayıs mesajı: İşçileri ve İklimi koruyan adil bir dönüşüm mümkün!

İklim ve çevre örgütlerinden 1 Mayıs mesajı: İşçileri ve İklimi koruyan adil bir dönüşüm mümkün!

İklim ve çevre alanında faaliyet gösteren 14 ayrı sivil toplum örgütü, 1 Mayıs‘ta yayınladıkları ortak mesajda iklim krizinin yol açtığı yıkıcı etkilerle mücadelede, fosil yakıtlara dayalı sektörlerin dönüşümü ve yeni istihdam alanlarının oluşturulması gerektiğine dikkat çekti.

İklim ve Çevre Sivil Toplum Kuruluşları 1 Mayıs Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü kapsamında bir mesaj yayınladı.  Hem iklimi hem de işçileri koruyan adil bir dönüşüm talep edildiği ifade edilen açıklamada, “1 Mayıs’ta emek mücadelesi ile dayanışmamızı paylaşıyor ve adil bir dönüşüm süreciyle, emek hareketinin taleplerinin merkezde olduğu, fosil yakıtları geride bıraktığımız bir gelecek talep ediyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

Açıklanan mesajda, Türkiye‘nin, kömür, gaz ve petrol gibi karbon yoğun sektörlerde çalışan işçi ve ailelerinin işsizlik ve zorunlu göç gibi sosyo-ekonomik sorunlarla karşı karşıya kalmaması için adil dönüşüm planları hazırlaması gerektiği belirtildi. Mesajda, iklim krizi ile mücadelede adil bir dönüşümün önemi vurgulanırken, fosil yakıtlara dayalı endüstrilerin dönüşümü ve yeni istihdam alanlarının yaratılması çağrısı yapıldı.

İklim krizinin sebep olduğu etkilerin sınırlandırılası için alınan önlemlerin öneminin vurgulandığı açıklamanın tamamı şu şekilde:

“İklim ve çevre alanında çalışan sivil toplum örgütleri olarak, iklim krizi ile mücadele ederken hem iklimi hem de işçileri koruyan adil bir dönüşüm talep ediyoruz.

İklim krizinin sebep olduğu yıkıcı etkilerin sınırlandırılması için dünya çapında alınan önlemler üretim ve tüketim biçimlerini de değiştiriyor. Bu değişimlerin başında da fosil yakıtlara dayalı karbon yoğun iş kollarının dönüşmesi ve yeni istihdam alanlarının ortaya çıkması geliyor.

Türkiye kaçınılmaz olan bu değişim sürecinde adil dönüşüm planlarını hazırlamazsa, başta kömür, gaz ve petrol olmak üzere karbon yoğun sektörlerde çalışan işçilerin ve ailelerinin işsizlik ve zorunlu göç olmak üzere bir dizi sosyo-ekonomik sorunla baş başa kalma riski var.

Hazırlıksız, piyasa koşullarının insafına terk edilmiş, ani bir dönüşüm değil, aksine planlı ve adil bir dönüşümle, işçilerin taleplerini gözeten, insan onuruna yakışır, toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlayan, iklime uyumlu ve dirençli işler yaratabilir ve hiç kimsenin zarar görmemesini sağlayabiliriz.

Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü 1 Mayıs’ta emek mücadelesi ile dayanışmamızı paylaşıyor ve adil bir dönüşüm süreciyle, emek hareketinin taleplerinin merkezde olduğu, fosil yakıtları geride bıraktığımız bir gelecek talep ediyoruz…”

İmzacı kurumlar:

Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF-Türkiye), Ekosfer, İklim İçin 350 Derneği, İstanbul Politikalar Merkezi, İklim Değişikliği Politika ve Araştırma Derneği, Greenpeace Akdeniz, TEMA Vakfı, Sürdürülebilir Ekonomi ve Finans Araştırmaları Derneği (SEFiA), Yeşil Düşünce Derneği, Türetim Ekonomisi Derneği, Fosil Yakıtların Ötesi, Avrupa İklim Eylem Ağı, Yuvam Dünya Derneği, Mekanda Adalet Derneği.


Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top