Buradasınız
Ana Sayfa > Ekoloji > İkizdere Direnişi | Video

İkizdere Direnişi | Video

Rize İkizdere’de köylülerin taş ocağı nöbeti I “Cengiz İnşaat niye burayı mahvediyor?

Rize İkizdere’de direnişin sembolü kadın köylüler

İkizdere’deki Cevizli ve Gürdere arasındaki ormanlık alanda SR Tarım adlı bir şirket iki yıl önce bir taş ocağı projesi planlandı. Ancak proje mahkeme tarafından iptal edildi.

İki yıl aradan sonra bu kez Cengiz İnşaat vadide taş ocağı kurmak için ruhsat aldı. Köylüler projeye karşı dava açtı. Ancak vadide çalışmaya başlayan iş makinelerine karşı da aynı zamanda nöbet tutmaya başladı.

Vadilerine iş makinelerinin girmesine tepki gösteren halkla jandarma arasında gergin bir bekleyiş var. Zaman zaman arbede yaşanıyor. Gözaltılar oluyor, sokağa çıkma yasağı nedeniyle köylüye ceza kesiliyor.

Cengiz İnşaat’ın doğa harikası İkizdere’de açmak istediği taş ocağına karşı çıkan köylüler sabırla direnişlerini sürdürüyorlar. Özellikle İkizdereli kadınlar direnişlerinden vazgeçmeyeceğini, proje iptal edilene kadar direniş alanını terk etmeyeceğini söylüyor. Videoda Rize İkizdere’de direnen kadınlar ve köylülerle ile hukukçular neler yaşandığını anlatıyor.

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top