Buradasınız
Ana Sayfa > Ekoloji > HES ısrarının sonucu: Artvin’in doğal güzelliklerinden Kamilet Vadisi’nden çamur akıyor!

HES ısrarının sonucu: Artvin’in doğal güzelliklerinden Kamilet Vadisi’nden çamur akıyor!

Artvin’in doğal güzelliklerinden Kamilet Vadisi, MNG Holding’in sürdürdüğü HES projesi nedeniyle tehlike altında. Proje sonrası vadiden çamur akmaya başladı.

Artvin’in Kamilet Vadisi’nde 2014 yılında MNG Holding tarafından başlatılan ulaşım yolu, inşaat imar planı olmadan yapılamayacağı gerekçesi ile durdurulmuştu. Aradan geçen zaman içerisinde orta HES projesine ulaşım yolu için imar planı yapıldı. Plan kabul edildi. Ancak son bir aydır vadiden çamur akıyor.

20’YE YAKIN ENDEMİK BİTKİ YETİŞİYOR

Arhavi Doğa Koruma Platformu Sözcüsü Erdoğan Güler, yaşanan durumun Kamilet Vadisi’nden çamur akan bir hale dönüştürdüğünü Artı Gerçek’e yaptığı değerlendirmelerle tanımladı.  Vadiden günlerdir çamur aktığını belirten Güler, “2008 yılından itibaren Türkiye’nin tüm derelerinde 2400 HES projesi planlandı. Bütün bu 2400 tanesinden 14 tanesi de bizim ilçeye düştü Arhavi ilçesine düştü. Kamilet boğazında 20’ye yakın da endemik tür var” dedi.

“NEDİR BU DOĞA DÜŞMANLIĞI”

Çamur görüntülerini eleştiren Güler, “Bu son günlerde derede bir aydır çamur akıyor. Yol çalışması ve yapılan cebri borulardan yapılan kazılar regülatör için yapılan kazılar sonucu orada oluşan toprak dereye döküldü. Balıklar ve diğer canlılar açısından kullanılamaz hale geldi. Sık sık Artvin İl Çevre Müdürlüğünü arıyoruz. Nedir bu doğa düşmanlığı”

Güler, bölgenin Milli Park ilan edilmesi durumuna ise, “Böyle bir ironi bir böyle bir ahmaklık olur mu? Sağ tarafında MNG parçalamış vadiyi şimdi orayı milli park ilan ettiler” sözleriyle değerlendi.

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top