Buradasınız
Ana Sayfa > Bilim > Hava kirliliği her yıl 1200 erken ölüme sebep oluyor

Hava kirliliği her yıl 1200 erken ölüme sebep oluyor

Avrupa Çevre Ajansı’nın yayınladığı rapora göre; hava kirliliği Avrupa’da 18 yaşın altındaki kişilerde yılda 1.200’den fazla erken ölüme neden oluyor ve ileri yaşlarda hastalık riskini önemli ölçüde artırıyor.

Avrupa Çevre Ajansı, 27’si AB üyesi olmak üzere 30 ülkenin dahil olduğu araştırmada hava kirliliğinin insan sağlığına olumsuz etkileri mercek altına alındı.

Kurum tarafından hazırlanan raporda, Avrupa’da hava kirliliğinin 18 yaşın altındakilerde her yıl 1200’den kişinin erken ölümüne sebep olduğu belirtildi. Yapılan açıklamada hava kirliliğinin kronik hastalık riskini artırdığı da belirtildi.

Avrupa Çevre Ajansı, raporunda öncelikle okullar ve anaokulları, spor tesisleri ve toplu taşıma alanlarında hava kalitesinin iyiliştirilmesini önerdi. Hava kirliliğinin erken doğumlara ve düşüklere yol açabilecek bir etkiye sahip olduğuna işaret eden Ajans, kötü havanın doğumdan sonra astım ve diğer solunum yolu hastalıkları da dahil olmak üzere çeşitli sağlık sorunları riskini artırdığı uyarısında bulundu.

Araştırmada, Rusya, Ukrayna ve Birleşik Krallık gibi gelişmiş sanayi toplumları yer almazken, bu ülkelerin de dahil edilmesiyle birlikte bu sayının artmasından da endişe ediliyor.

Raporda, “Hava kirliliği 18 yaşın altında yılda 1200 erken ölüme sebep oluyor ve hastalık riskini de artırıyor” denildi. Bu araştırmanın 18 yaşın altındakilere odaklanmış ilk araştırma olduğu da belirtildi.

2020’de yayınlanan ve AB ülkelerinin yanı sıra İzlanda, Lihtenştayn, Norveç, İsviçre ve Türkiye’nin dahil olduğu bölgede yapılan bir araştırmada 238 bin insanın hava kirliliğine bağlı olarak erken öldüğü belirtilmişti.

Çalışma, ajansın özellikle çocuklara odaklanan ilk çalışmasıydı

AÇA’nın açıklamasında “Bu yaş grubundaki prematüre ölümlerin sayısı, AEA tarafından her yıl tahmin edilen Avrupa nüfusu toplamına göre düşük olsa da, yaşamın erken dönemindeki ölümler, gelecekteki potansiyelin kaybını temsil eder ve hem çocuklukta hem de önemli bir kronik hastalık yüküyle birlikte gelir” denildi.

Yetkilileri, okullar ve kreşlerin yanı sıra spor tesisleri ve toplu taşıma merkezleri etrafındaki hava kalitesini iyileştirmeye odaklanmaya çağırdı.

Raporda, “Doğumdan sonra çevredeki hava kirliliği, astım, akciğer fonksiyonlarında azalma, solunum yolu enfeksiyonları ve alerjiler dahil olmak üzere çeşitli sağlık sorunları riskini artırıyor” deniyor.

Yılda yedi milyon ölü

Kötü hava kalitesi aynı zamanda “Avrupa’daki çocukların ve ergenlerin yüzde dokuzunu etkileyen astım gibi kronik durumları ağırlaştırabilir ve ayrıca yetişkinliğin ilerleyen dönemlerinde bazı kronik hastalıkların riskini artırabilir”.

Pazartesi günü açıklanan rakamlara göre, 2021’de kentsel nüfusun yüzde doksan yedisi DSÖ tavsiyelerini karşılamayan havaya maruz kaldı.

AÇA geçen yıl, AB’nin erken ölümleri 2005’e kıyasla 2030’a kadar yüzde 50 azaltma hedefini tutturma yolunda ilerlediğinin altını çizmişti.

1990’ların başında, ince partiküller 27 AB ülkesinde yılda yaklaşık bir milyon erken ölüme neden oldu. Bu sayı, 2005’te 431.000’e düşmüştü.

Dünya çapında her yıl yedi milyon ölümden hava kirliliğini sorumlu tutan DSÖ, Avrupa’daki durumun gezegenin çoğundan daha iyi göründüğünü söylüyor, neredeyse çoğu sigara içmek veya kötü beslenmeden kaynaklanıyor.

Ölümlerin birkaç yüz bini 15 yaşın altındaki çocukları ilgilendiriyor

2005’te büyük kirleticiler için belirlenen limitleri sıkılaştırma konusunda anlaşmaya varmak Eylül 2021’e kadar sürdü.

Yalnızca Tayland’da, zehirli dumanın ülkenin bazı kısımlarını boğduğu sağlık yetkilileri, geçen hafta 2,4 milyon kişinin yılın başından bu yana hava kirliliğine bağlı tıbbi sorunlar nedeniyle hastane tedavisine başvurduğunu söyledi.

Öncelikle arabalardan ve kamyonlardan gelen ve akciğerlere derinlemesine nüfuz edebilen ince partikül madde, en kötü hava kirletici olarak kabul edilir, ardından nitrojen dioksit ve ozon gelir.


Dünya Haberleri
Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top