Buradasınız
Ana Sayfa > Haberler > Hatay’da 4 gündür süren yangın maden sahası ihaleleriyle mi ilgili?

Hatay’da 4 gündür süren yangın maden sahası ihaleleriyle mi ilgili?

Hatay’da 4 gündür süren orman yangınlarını Meclis gündemine taşıyan HDP’li Tülay Hatimoğulları, “Yangın, 7 Eylül’de yapılan maden sahaları ihaleleri ile ilgili midir?” diye sordu.

Hatay‘daki orman yagını 4 gündür halen sürüyor. Samandağ ilçesinde 5 Eylül günü nedeni bilinmeyen ve Antakya’nın İçmeler, Kisecik ve Karlısu mahallelerinin kırsal kesimlerine sıçrayan orman yangını 6 farklı noktada sürüyor.

Gittikçe yayılan yangın nedeniyle Kisecik mahallesinde yurttaşlar tahliye edildi. Alevlerin sık sık yön değiştirmesi, arazi şartlarının engebeli olması, havanın kuru olmasının etkisiyle kontrol altına alınamayan yangının yüksek kesimlerde seyretmesinin müdahaleyi zorlaştırdığını belirtiliyor. Yangına havadan ve karadan çok sayıda ekip müdahale ediyor.

KÖYLÜLER: YANGINA MÜDAHALE ÇOK YETERSİZ

Bölgede yaşayan köylüler ise yangına müdahalenin çek yetersiz olduğunu ifade ediyorlar. Ekoloji Birliği bileşenlerinden Doğanın Çocukları yangın bölgesine giderek bazı yurttaşlarla röportaj yaptı. Yangın bölgesinden çektikleri videolar ve fotoğraflarla devam eden yangınla ilgili ihmalin boyutlarına dikkat çektiler.

MAPEG, 68 ildeki 766 bölgede maden ruhsatı verilmesi için 24 Ağustos’ta ihale süreci başlattı. Türkiye’nin farklı yerlerinde olan 766 alan maden sahasının 9 tanesi Hatay’da yer alıyor.

Yangını Meclis gündemine taşıyan HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, 7 Eylül’de yapılması planlanan Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü (MAPEG) ihalesinin hemen öncesinde gerçekleşmesinin; yangının yurttaşlarda kasıtlı çıkartılmış olabileceğine dair şüpheler uyandırdığını belirtti.

TARIM ve ORMAN BAKANI PAKDEMİRLİ’YE SORULAR

Hatimoğulları, “Bu konuda açıklama bekleyen yurttaşlarımıza bilgi verilmeli, ormanlık alanın vasfı dışında hiçbir müdahaleye açık olmayacağı yönündeki talepleri karşılanmalıdır” dedi. Hatimoğulları, konuyla ilgili Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye şu soruları sordu:

HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları
 • Yangın neden halen kontrol altına alınamamıştır? Yangının halen kontrol altına alınamamış olması olağan mıdır?
 • Yangının çıkış nedeni belirlenebilmiş midir? Yangında kundaklama şüphesi var mıdır? Yangının çıkış nedeni titizlikle araştırılacak mıdır?
 • Bölgede yaşanan yangınlarda net olarak ne kadar büyüklükte alan zarar görmüştür? Kaç tane ve hangi cins ağaç-bitki yanmıştır? Zarar gören tüm canlılar için tespit çalışması yapılacak mıdır?
 • Yangın sonrasında bölgedeki ekosistemi yeniden canlandırabilmek için çalışmalarınız var mıdır? Varsa nelerdir?
 • Yangın alanları ve çevresinde hangi maden ruhsatları vardır?
 • Dört gündür süren yangın, 7 Eylül’de yapılan MAPEG ihaleleri ile ilgili midir? Bölgede, altın arama ruhsat alanlarından Batıayaz ve Kisecik sahasında yangının çıkması tesadüf müdür?
 • Bölgede yapılmak/rant sağlanmak istenen projeler mi vardır? Maden arama ruhsatı verilerek rant mı sağlanmak istenmektedir?
 • Karlısu Mahallesinde 300’e yakın hanenin boşaltıldığı iddiası doğru mudur? Yangın bölgesinde yaşayan yurttaşlar için alınan önlemler nelerdir?
 • Türkiye’de yangınlara karşı önceden oluşturulmuş eylem planları var mıdır? Varsa nelerdir?
 • Anayasa’nın 169. Maddesinde “yanan orman alanı yeniden orman haline getirilir” hükmü yer almaktadır. Bu yükümlülük tarafınızca denetlenmekte midir? Yanan ormanlık alanların kesinlikle imara açılmaması için özel önlemler almayı planlıyor musunuz?
 • Son 5 yılda yıllar ve iller belirtilmek üzere kaç orman yangını olmuştur? Bu alanların şu anki durumları nelerdir?
Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top