Buradasınız
Ana Sayfa > Bileşen Etkinlikleri > Halilağa Bakır madenine hayır, Cengiz Holding Kazdağlarını terket!

Halilağa Bakır madenine hayır, Cengiz Holding Kazdağlarını terket!

Cengiz Holding’in Kazdağları’ndaki bakır madeni projesinin 15 Eylül^de yapılacak ÇED toplantısı öncesi yaşam savunucuları ve yurttaşlar projeye karşı imza topluyor. Ayrıca pandemi yasakları nedeniyle düğün ve benzer her türlü etkinlik ertelenirken ÇED halkın katılımı toplantıları için bir engel olmamasına da halk tepkili.

Cengiz Holding’in Kazdağları’ndaki bakır madeni projesinin 15 Eylül^de yapılacak ÇED toplantısı öncesi yaşam savunucuları ve yurttaşlar projeye karşı imza topluyor. Ayrıca pandemi yasakları nedeniyle düğün ve benzer her türlü etkinlik ertelenirken ÇED halkın katılımı toplantıları için bir engel olmamasına da halk tepkili.

Kazdağları Dayanışması, Cengiz Holding’in Halilağa’da işletmeyi planladığı bakır-altın madeni projesinin 15 Eylül’de yapılacak ÇED Halkın Katılımı toplantısı için halkın bilinçlendirilmesine yoğun çalışmalara başladı. Bir yandan halkın proje ve vereceği zararlar hakkında farkında olması sağlanırken, diğer yandan da halkın 15 Eylül’deki ÇED toplantısına gelerek madeni istemediklerine ilişkin duruşunu göstermesi isteniyor.

Bir diğer tepki gösterilen konu da, pandemi yasaklarına rağmen, ısrarla ÇED toplantılarının yasak kapsamı dışında tutulması. Kazdağları Dayanışması konuya ilişkin “Pandemi nedeniyle düğün vb. her türlü etkinlik yasaklanırken ve Kirazlı’daki yaşam savunucularına 500 bin TL ceza kesilmişken bu koşullarda kalabalık olacağı tahmin edilen bir “Halkın Katılımı Toplantısı” hangi mantığa sığmaktadır? Anlamakta güçlük çekmekte ve ilgili kurumları bu toplantıyı ertelemeye ve ÇED sürecini acilen durdurmaya çağırıyoruz” şeklinde tepkisini ifade etti..

Bu arada köy köy dolaşılarak 15 Eylül’de yapılacak ÇED toplantısı ve işletilmek istenen Halilağa Bakır Madeni projesine karşı yurttaşlardan imza toplama ve bilgilendirme faaliyetleri de yapılıyor. Dün maden projesinden etkilenecek en yakın köylere gidilerek köylülerden madene karşı imza toplandı ve madenin vereceği zararlar konusunda bilgiler aktarıldı ve ayrıca basın açıklaması yapıldı. Önceki gün 15 Eylül’de ÇED Halkın Katılımı Toplantısı’nın yapılacağı Hacıbekirler Köyü’ne giden çevre örgütleri, dün de Bayramiç köyüne giderek Bayramiç pazarında bilgilendirme ve imza standı açan aktivistler, ayrıca bir de basın açıklaması gerçekleştirdi.

Yapılan basın açıklaması ise şöyle:

HALİLAĞA BAKIR MADENİ’NE HAYIR, CENGİZ HOLDİNG KAZDAĞLARI’NI TERKET!

Çanakkale’nin Bayramiç İlçesi Hacıbekirler Köyü yakınlarındaki “Halilağa Bakır Madeni Projesi”nin yeni ÇED süreci 10 Ağustos 2020 tarihinde başladı. Proje kapsamında bakır ocağı kapasite artışı, cevher zenginleştirme tesisi ve atık depolama tesisi var. Şirket her ne kadar bu proje kapsamında bakır ile birlikte altın da elde edilecek.

15 Eylül 2020 Salı günü Hacıbekirler Köyü’nde saat 11.00’de “Halkın Katılımı Toplantısı” yapılacak. Ardından firma ÇED Raporu hazırlayacak ve raporu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sunacak. Çeşitli kamu kurumlarından oluşan İnceleme Değerlendirme Kurulunun görüşünden sonra da proje ile ilgili ÇED kararı verilecek.

Pandemi nedeniyle düğün vb. her türlü etkinlik yasaklanırken ve Kirazlı’daki yaşam savunucularına 500 bin TL ceza kesilmişken bu koşullarda kalabalık olacağı tahmin edilen bir “Halkın Katılımı Toplantısı” hangi mantığa sığmaktadır? Anlamakta güçlük çekmekte ve ilgili kurumları bu toplantıyı ertelemeye ve ÇED sürecini acilen durdurmaya çağırıyoruz.

Ruhsat sahibi olarak Truva Bakır Maden İşletmeleri A.Ş. olarak görünüyor. Truva Bakır’ın ortakları ise ticaret sicil gazetesine göre şimdilik Teck Madencilik ve Pilot Gold (Liberty Gold), namı diğer Newmont. Ancak her iki şirketin Truva Bakır’daki hisselerinin yüzde yüzünü Cengiz Holding 2019 yılında 55 milyon Dolar’a satın aldı .

Projenin işletme Ruhsat alanı çok büyük…Yaklaşık 5166 hektar. Yani 51 bin 660 dönüm. Şimdilik alanın 6 bin dönümlük kısmı için ÇED başvurusu yapılıyor. Daha sonra kapasite artışları ile bu alan büyüyecek.
Projenin inşaat dönemi 2 yıl, işletme dönemi 15 yıl ve kapatma dönemi de 2 yıl olmak üzere 19 yıl olarak planlanmış. İnşaat aşamasında 2 bin ve işletme aşamasında ise bin kişi çalışacağı belirtiliyor.

3 köyümüz yok olma tehdidi ile karşı karşıya!

Proje, patlatmalı açık ocak şeklinde işletilecek. 90 milyon ton cevher ve 105 milyon ton pasa üretilecek. Projeden etkilenecek köyler Hacıbekirler, Muratlar, Halilağa, Yanıklar, Osmaniye, Yaylacık köyleri. Proje Hacıbekirler köyüne yalnızca 750 metre, Muratlar’a 1500 metre mesafede.

Proje arazisi orman ve şahıs arazilerinden meydana geliyor. Ormanlık alan için orman kullanım izinleri alınacak. Şahıs arazilerinin ise ya şirkete satılması istenilecek, ya da devlet eliyle kamulaştırılarak şirkete tahsisi yapılacak. Hacıbekirler, Muratlar, Halilağa Köyleri neredeyse yok olacak.

Proje alanında Akıncı Derenin su toplama havzası var. Bostanlık Deresi, Koca Dere, Asmalı Deresi de projeden olumsuz etkilenecek. Muratlar ve Hacıbekirler köylerinin içme suyu kaynakları da proje alanında bulunmakta. Raporda söz konusu köyler için alternatif su kaynakları belirleneceği ifade edilmektedir. Yani bu köylerin sularına el konulacak. Tesiste kullanılacak suyun yeni yapılması planlanan temiz su göletinden, tanımlanmayan bir su alma yapısından ve Uzunalan Deresinden sağlanması planlanıyor. Yapacakları gölete suyu nereden alacaklar?

Bu yıl yaşanan kuraklık nedeniyle susuzluk çekilen köylerde zaten çok az olan su kaynakları Cengiz Holding’e tahsis edilecek. Açık ocak işletmeciliği, atık toprak dağları ve atık depolama tesisi ile şimdilik en az 6 bin dönüm orman ve tarım arazisi yok olacak.

Sular ve toprağımız kirlenecek

Proje alanında kaya mezarları var ve 150 metre mesafede de 1. Derece arkeolojik sit olduğu görünüyor. Kültürel değerlerimiz de yok olacak. Proje bittiğinde güzelim ormanların ve tarım arazilerinin yerinde iki adet biri en az 200 metre, diğeri 110-120 metre derinliğinde iki adet devasa cehennem çukurları ve pasa dağları kalacak. Pasa dağları da asit maden drenajı ile daha yüzlerce yıl etrafa ağır metaller saçmaya ve su kaynaklarını ve toprakları kirletmeye devam edecek.

Şirketin savunduğu en önemli tezlerden birisi: “Bölgeye İstihdam Sağlayacağız”. Bu istihdam projede belirtildiği gibi en fazla 19 yıl. Köylünün tarım gelirinin azaldığı bu devirde bu teklif cazip. Peki sonra ne olacak? Sağlığı bozulmuş insanlar, bozulmuş ve zehirlenmiş bir doğa. Şirket halkı bu kadar düşünüyorsa bu bölgeye bölgenin sessiz sakin özelliğini bozmayacak tarımı ve eko turizmi geliştirecek salça fabrikaları, peynir mandıraları, ekoturizm tesisleri kursa da insanlar tarım alanlarını ve ormanlarını yine yüzlerce yıl temiz temiz kullansa olmaz mı? Oysa bu şekilde çok büyük alanlarda patlatmalı açık ocak olarak yapılan bir madenciliğin her hangi bir kamu yararı olmadığı gibi karı şirkete, zararı da halka olacaktır.

Cengiz Holding’i Türkiye kamuoyu yakından tanıyor. Millete ettiği küfürler unutulmadı. Cengiz Holding Artvin Murgul Bakır Madeni Projesi ve Cerattepe Altın Madeni Projesi’ni de satın almıştı. Artvinde, Murgul’da doğayı talan eden ve kirleten Cengiz Holding’in Kazdağlarında da aynı anlayışla hareket edeceğini ve Kazdağlarının da havasını, suyunu, toprağını zehirleyeceğini biliyoruz.

Herkesi Cengiz’in yeni projesi Halilağa Bakır Madeni Projesi’ne karşı mücadele etmeye çağırıyoruz. Bayramiç Halkını ve köylülerimizi 15 Eylül Salı günü saat 11.00’de Hacıbekirler Köyü’nde yapılacak halkın katılımı toplantısına bekliyoruz.

Cengiz Holding, Kazdağları’nı Terket! Halilağa Bakır Madeni Projesini İstemiyoruz.
Bayramiç’in “Beyazı” ve diğer tarım ürünleri yok olmasın! Bayramiç’in Üstü Altından Değerlidir.

KAZDAĞLARI DAYANIŞMASI

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top